2012-ben tulajdonképpen a Double Fine robbantotta be a játékipari köztudatba a Kickstartert, és rögtön 3,3 millió dollárt össze is szedett a Broken Age elkészítésére. A Kickstarter azóta is rendkívül népszerű a játékfejlesztők körében, de akad vele egy kis probléma. A játékok csak egy nagyon kis szeletét képezik az egész rendszernek, annak a rendszernek, amit úgy alakítottak ki, hogy bármilyen projektet kiszolgáljon az okosóráktól a YouTube-csatornákon át a macskás kávézóig.
Justin Bailey, a Double Fine egykori operatív igazgatója szerint éppen ezért volt szükséges egy kizárólag a játékokra koncentráló, az alapoktól a játékokra felépített közösségi finanszírozási rendszer elindítása. Ez Fig névre hallgat, és jóval többet nyújt a játékfejlesztők számára, mint a Kickstarter. Egyrészt könnyebben és jobban szabhatják testre a saját kampányokat, átláthatóbban és érthetőbben tálalhatják a jutalmakat, és bekerült például egy idővonal is, ami azt mutatja, hogy adott időben hol tart a játék fejlesztése.
Ez fontos, Bailey ugyanis azt tervezi, hogy a Fig a fejlesztés teljes folyamata alatt végigköveti és segíti a játékkészítőket, és tájékoztatja a vásárlókat, nem csak a kampány időszaka alatt, mint a Kickstarter. Az egész mögött ott áll a jelenleg három legendás fejlesztőből álló kurátori és tanácsadói gárda is: Tim Schafer, Feargus Urquhart és Brian Fargo. A három úriember egyébként már kijelentette, hogy az ő stúdióik a jövőben a Figet tervezik használni a következő projektekre.
De ez még nem minden! A Fig igazi nagy dobása az lesz, hogy az egyszeri játékosnak megengedi majd, hogy szó szerint befektessen a készülő projektekbe, és így később részesüljön a profitból. A Fig ezen része jelenleg még hatósági jóváhagyási folyamatokon megy át, így még csak akkreditált befektetők tehetik ezt meg, de az ígéretek szerint hamarosan mindenki számára megnyílik a lehetőség.
Az első játék egyébként már fel is került a Figre, ez az Outer Wilds a Mobius Digialtól. Érdemes megnézni, nagyon jónak tűnik!