Shop menü

EZÉRT KELL A COFFEE LAKE PROCESSZOROKHOZ ÚJ ALAPLAP

A Coffee Lake processzorok LGA-1151-es tokozásának alján más érintkező-kiosztás lesz érvényben, mint a Kaby-Lake és Skylake modelleknél.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Ezért kell a Coffee Lake processzorokhoz új alaplap

Az Intel Coffee lake processzorai csütörtökön, azaz október ötödikén végre kereskedelmi forgalomban is elérhetővé válnak, miután néhány napja formálisan már elrajtoltak, hála az egyik Intel partner által teremtett kényszerhelyzetnek.

A hozzájuk passzoló alaplapok szintén megjelennek a napokban, igaz, első körben csak a Z370-es lapkakészlet köré épülő megoldások kapnak zöld zászlót, a többi lapkakészlet megjelenésére majd csak a következő év első negyedévében számíthatunk. A korábbi pletykák, illetve a partnerek által kiszivárogtatott információk alapján nem túl nagy meglepetés, hogy a Coffee Lake processzorok csak 300-as sorozatú lapkakészlettel ellátott alaplapban működnek majd, korábbi lapkakészletekkel szerelt alaplapokkal nem; és a Kaby Lake modellek sem lesznek használhatóak az új alaplapokban.

A generációk elválasztását több dolog is indokolja. Egyrészt a Coffee Lake processzorok ugyan LGA-1151-es foglalatba illeszkednek, csak úgy, mint elődeik, de lábkiosztás terén különböznek tőlük. A különbség annyi, hogy a korábban használaton kívül tartott érintkezők egy része szerephez jutott, feladatuk pedig az extra processzormagok által igényelt plusz tápellátás biztosítása. Ez a számok nyelvén annyit jelent, hogy míg a Skylake és Kaby Lake modellek esetében 128 érintkező felelt a tápellátásért (VCC PIN), addig a Coffee Lake sorozat tagjainál már 146 ilyen érintkező áll rendelkezésre, a földelést biztosító VSS érintkezők száma pedig 377-ről 391-re, azaz 14 darabbal nőtt. Fontos, hogy a korábbi 46 használaton kívüli érintkezőből (RSVD PIN) csak 25-öt használtak fel, azaz az újonnan bekötött érintkezőkön felül egyes „lábak” esetében funkcióváltozás is történt.

A fentiek már önmagukban is indokolhatják az Intel által hozott megszorítást, miszerint új processzorokhoz új alaplap kell, de van még egy másik érv is, ami ebbe az irányba tereli a történéseket. Nevezetesen az, hogy mostanában elég sok újdonság jelent meg Intel és AMD fronton, ami alaposan leköti a vállalatok fejlesztőrészlegeit, így a partnerek nem szeretnének extra erőforrásokat delegálni arra, hogy a régebbi processzorokhoz megfelelő támogatást biztosítsanak az új alaplapoknál. Éppen ezért most már biztosnak tűnik, hogy a 200-as és a 300-as sorozatú alaplapok között processzortámogatás terén nem lesz átjárás: előbbiekben csak a Skylake és a Kaby Lake, utóbbiakban pedig csak a Coffee Lake modellek működnek majd.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére