Az Apple csak később fogja mindenki számára elérhetővé tenni az iOS 11.3 operációs rendszert, de most megosztott egy előzetest, amiből körvonalazódik, hogy milyen újításokat fog ez a kiadás felvonultatni. Meglehetősen szerteágazó frissítésről van szó, és ezt tényleg mindenkinek érdemes lesz feltelepítenie, akinek egy évnél régebbi, de még támogatott masina lapul a zsebében.
Az iOS 11.3 lesz az a verzió, amiben megjelenik a részletesebb akkumulátor állapot információs részleg. Ennek a bevezetésével az Apple lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy ellenőrizhessék az okostelefonjuk telepét; látható lesz, ha ajánlott cserélni a beépített akkut, mert már túl gyenge. Fontos hozadéka az iOS 11.3-nak az a kapcsoló is, amivel a tulajdonosok megtilthatják a rendszernek, hogy a készülék megóvása érdekében visszafogja a központi chip teljesítményét a maximális órajel leszabályozásával. A CPU fojtás letiltása után az adott mobil elvileg újra az eredeti sebességet tudja majd nyújtani, de cserébe a felhasználónak számolniuk kell a rövidebb üzemidővel és annak az esélyével, hogy furcsa hibajelenséget produkál az eszköz. Ezek az újítások azért kerülnek be az iOS-be, hogy az Apple próbálja csillapítani a decemberben kipattant botrányt.
A friss iOS érdekes újítása a Business Chat megjelenése a gyári üzenetkezelőben. Ez a nevének megfelelően arra lesz alkalmas, hogy vállalakozásokkal teremtsen kapcsolatot a felhasználó a lehető legközvetlenebb módon. De miben tér ez el a normál üzenetektől? Nos, itt a felkeresett vállalat nem jut hozzá semmilyen kapcsolati információhoz, míg egy normál üzenetnél a telefonszámot azonnal látná a partner, amivel később visszaélhetne, szóval a Business Chatnél csak ezen a felületen tudja megkeresni a felhasználókat a másik fél. A Business Chaten belül is működik majd az Apple Pay, ennek a lehetőségnek köszönhetően teljesen el lehet benne intézni például egy szoba lefoglalását egy hotelben.
Az Apple az iOS 11.3-ban bevezeti a Health Records egészségügyi funkciót, ami a Health alkalmazáson belül fog megjelenni. Itt arról van szó, hogy a rendszer az orvosokkal és a kórházakkal együttműködve, több forrásból egy felületen mutatja majd a felhasználó minden egészségüggyel kapcsolatos dolgát. Itt lesznek egyebek mellett a leletek, a szedett gyógyszerek, az ismert allergiák, a beadott oltások, szóval tényleg minden, amire csak szükség lehet. A Health Records jól jön majd vészhelyzetben is, hiszen ha valaki rosszul lesz, eszméletét veszti, akkor a mobilból a kezelőorvos minden szükséges adatot megtudhat. Már amennyiben be tud jutni az alkalmazásba, mert az Apple lehetőséget biztosít a külön védelem beállítására.
Az Apple az iPhone X esetében vetette be az Animojikat, amiknek a kínálata tovább bővül az iOS 11.3 esetében. A fejlett, arcmozgást követő maszkok között a frissítést követően már lesz koponya, sárkány, medve és akár oroszlánbőrbe is bújhatnak majd az emberek. Ennél sokkal fontosabb, hogy az ARKit is új verziót kap az iOS 11.3 érkezésével. Az ARKit 1.5 használatával a fejlesztők még realisztikusabb élményt biztosíthatnak. Ez már lehetőséget nyújt arra, hogy falakon, függőleges felületeken is virtuális tárgyak jelenjenek meg, és minden sokkal pontosabban helyezkedik majd el, hála a jobb térképezési képességnek.
Fontos újítás az iOS 11.3-ban, hogy megjelent az Advanced Mobile Location (AML) támogatás. Ez a segélyhívások alkalmával azonnal elküldi a felhasználó földrajzi helyzetét az illetéseknek, így rengeteg idő spórolható meg vészhelyzetben. Ehhez persze az adott országban is lennie kell AML támogatásnak. (Az Apple-t egyébként többször is kérte például az Európai Segélyhívó Egyesület, hogy építse be ezt a funkciót, szóval nyomásra jelent meg ez is, mint az akkus újítások – az Android esetében az AML már megoldott.) Az iOS 11.3 végre magába foglalja az AirPlay 2 támogatást is, ennek eredetileg az iOS 11.2-ben kellett volna megjelennie. Az Apple jó előre, már a WWDC-n beharangozta a protokollt, amit egyebek mellett a HomePod lakáskiegészítővel lehet majd kihasználható. Ez teszi lehetővé a készülékek központosított vezérlését és a szorosabb együttműködését, ennek köszönhetően lehet például összehangolni a különböző hangszórókat egy háztartáson belül, hogy mindegyikből ugyanaz a zene szóljon (multiroom).
Az Apple Music szolgáltatáson belül megjelennek majd a videoklipek, amiket megszakítások és reklámok nélkül élvezhetnek majd a felhasználók. Ezen a ponton a YouTube-tól próbálhat átcsalogatni a vállalat nézőket, és a reklámmentesség jó érv lehet mellette. Ahogy a zenék esetében, úgy a videóknál is lesznek különböző lejátszási listák, gyűjtemények. Az Apple News alkalmazás az emberek állandó rohanó tempójához próbál majd igazodni, és olyan újításokat fog kapni, amelyekkel könnyebben lehet majd a legfontosabb hírekről informálódni. A HomeKit új hitelesítő rendszere esélyt biztosít a fejlesztők számára, hogy a meglévő termékeiket HomeKit támogatással lássák el, és ezáltal nagyobb biztonságban tudhassák az adataikat.
Az iOS 11.3 az iPhone 5S-től kezdve minden okostelefonra, az összes iPad Air és iPad Pro modellre, de még a második generációs iPad minire, valamint az ötödik generáció iPadre is elérhető lesz, és a hatos iPod Touchról se feledkezzünk meg. Előre láthatólag a végleges iOS 11.3 tavasszal jelenik majd meg, addig a fejlesztői és a publikus béták révén lehet kipróbálni a fent említett dolgokat, ám ebben az esetben szem előtt kell tartani, hogy nem minden szóba került újítás lesz benne az első béta kiadástól fogva – ami egyébként most vált elérhetővé a fejlesztők számára.