Shop menü

ELRAJTOLTAK AZ AMD ASZTALI KAVERI APU EGYSÉGEI

Az AMD háromféle asztali modellel indította hódító útjára a Kaveri sorozatot.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Elrajtoltak az AMD asztali Kaveri APU egységei

Az AMD a korábbi ígéretének megfelelően ma hódító útjukra indította az asztali Kaveri APU egységeket, amelyek az Axx-7000-es sorozatot erősítik. A friss központi egységek több téren is fejlődtek elődeikhez, a Richland APU egységekhez képest, amelyek ugye nem voltak mások, mint kismértékben tuningolt Trinity APU-k. Az AMD a Kaverivel egy új mérföldkőhöz érkezett, ugyanis az új APU egységek rengeteg téren különböznek elődeiktől: egyrészt új CPU foglalatot használnak, másrészt pedig új CPU- és GPU architektúrára alapoznak, tehát ezúttal egy valódi, teljes generációváltásról van szó.

A 32 nm-es HGMG SOI helyett immár 28 nm-es SHP gyártástechnológiával készülő Kaveri APU-k a Piledriver helyett egy új, Steamroller névre hallgató CPU mikroarchitektúrát alkalmaznak. Egy Steamroller modul órajelenként 20%-kal több x86-os művelet elvégzésére képes.

Az AMD állítása szerint a Piledriver modulhoz képest azonos órajel alkalmazása mellett átlagosan 10% körüli gyorsulásra lehet számítani. A tesztek kiderítik, pontosan mi a helyzet. Az biztos, hogy az új lapka kiterjedése 245 négyzetmilliméter, a benne lapuló tranzisztorok száma pedig nem kevesebb, mint 2,41 milliárd. Ez a Richlandhez képest 85%-os növekmény, hiszen a korábbi APU még csak 1,3 milliárd tranzisztort tartalmazott.

A processzormagok egyébként továbbra is a Bulldozer és a Piledriver esetében megismert dizájnt követik, azaz kétmagos modulokban foglalnak helyet, ahol a magoknak számos dedikált részegység mellett néhány komponensen ezúttal is osztozniuk kell. Ez azt jelenti, hogy az újdonságok modulonként például most is két Integer és egy FPU egységet tartalmaznak. Az Integer egységekhez külön időzítők, külön elsőszintű gyorsítótárak és külön végrehajtó egységek tartoznak. Az egyetlen lebegőpontos egység a két integertől érkező utasításokat fogadja – egyidejűleg két szálat tartva kézben. A lebegőpontos egység a két integer egységgel ezúttal is osztozik a másodszintű gyorsítótáron.

GPU fronton szintén komoly előrelépés történt, ugyanis az AMD a VLIW4-es GPU-t GCN alapú megoldásra cserélte. A leggyorsabb asztali APU egységnek kikiáltott Kaveri APU grafikus processzora maximum 512 stream processzorral gazdálkodhat, amelyek 8 CU-ba tömörítve foglalnak helyet a rendszerben, 32 textúrázó társaságában. A DirectX 11.2-es, OpenGL 4.3-as és Mantle API támogatással egyaránt ellátott GPU a korábbi hírek szerint akár 50%-kal jobb teljesítmény elérésére is képes, mint elődje.

Teljesítmény ide vagy oda, az biztos, hogy a GPU DisplayPort 1.2-es csatolón keresztül képes az Ultra HD (3840 x 2160) tartalmak kezelésére, méghozzá 60 Hz-es képfrissítési ráta mellett, videó kimenetekből pedig összesen négyet kínál. A rendszer Eyefinity támogatással is rendelkezik, ami maximum négy monitorból álló megjelenítő rendszer kezelésére képes, sőt, a DDMA támogatás sem marad el, így minden kijelzőhöz egy-egy nyolccsatornás audió folyamot továbbíthat a rendszer.

A fedélzetről természetesen a TrueAudio támogatás sem hiányzik, ami asztali fronton a Radeon R9 290(X) és a Radeon R7 260-as videokártyák esetében érhető el. A fedélzeten a szokásos UVD 3.2-es motor is jelen van, a VCE motor azonban fejlődött, méghozzá nem csak tudás, de sebesség tekintetében is.

A Kaveri immár HEVC, azaz H.265 támogatást is kínál, sőt, képes a 720p-s tartalmak 1080p-re, illetve az 1080p-s tartalmak 4K-ra történő hardveres felskálázására is. A felsoroltak mellett érkezik az AMD Fluid Motion Video technológia is, amelynek lényege, hogy a 24 FPS-es Blu-ray filmekből 60 FPS-es tartalmat készít. A minél jobb eredmény érdekében a rendszer elemzi az egyes képkockákat és újakat szúr be közéjük, természetesen ügyelve a frissítési frekvenciára, így végeredményként sokkal folyékonyabb lesz a videolejátszás.

A Kaveri APU-nál a Dual Graphics eljárás is fejlődött, amely immár bármilyen GCN architektúrára épülő videokártyával képes együttműködni – akár egy R9 290X modellel is. Persze utóbbi párosításnak nincs túl sok értelme, de egy R7-es sorozatú asztali videokártya teljesítményét remekül kiegészítheti a Kaveri APU GPU-ja.

A Kaveri APU természetesen továbbfejlesztett kétcsatornás DDR3-as memóriavezérlőt is kapott, amely akár 64 GB-nyi DDR3-2400 MHz-es rendszermemória kezelésére is képes. A rendszer hivatalosan azért csak DDR3-2133 MHz-es memóriatámogatással érkezik és többféle memóriamodult is támogat, kezdve az 1,5 voltosoktól az 1,35 voltosokon át egészen az 1,25 voltosokig.

Ide kapcsolódik az a tény is, hogy a Kaveri hUMA (Heterogenous Unified Memory Access) támogatással érkezik, amelynek jóvoltából a GPU és a CPU egyaránt hozzáférhet ugyanahhoz a memóriaterülethez, ami komoly teljesítménynövekedésre ad módot. Utóbbinak köszönhetően az operációs rendszer számára több rendszermemória érhető el és a GPGPU teljesítmény is pozitív irányban változik. A rendszer teljesítményét a HSA is javítja, amelynek köszönhetően a GPU és a CPU hatékonyan együttműködhet feladatvégzés alkalmával, így az adott feladatot az az egység végezheti el, amely gyorsabban, vagy éppen alacsonyabb fogyasztás mellett boldogul el vele. A Windows 8-nak köszönhetően a HSA előnyei szerencsére könnyedén ki is aknázhatóak. Pont emiatt, azaz a HSA miatt beszél az AMD 12 feldolgozó tömbről a Kaveri esetében: 8 feldolgozót a GPU 8 CU tömbje, további 4-et pedig a két CPU modul biztosít.

Az új Kaveri APU-k tulajdonságai és árai:

Galéria megnyitása

Szintén komoly fejlődés, hogy a Kaveri APU egységek PCI Express vezérlője immár 24 darab PCI Express 3.0-s sávot biztosít a rendszer számára, ami jobb CrossFireX teljesítmény elérésére ad lehetőséget. Kétkártyás módban az egyes videokártyák egyenként x8-os sávszélességgel rendelkezhetnek. Szintén fontos újítás, hogy a Kaveri megkapta a Radeon R9 290(X) sorozatnál bemutatott XDMA támogatást, ami PCI Express kapcsolaton keresztül megvalósított CrossFireX kapcsolatot takar.

Az újdonságok Socket FM2-es helyett immár Socket FM2+ processzorfoglalatba illeszkednek, amiről azt kell feltétlenül tudni, hogy nem csak Kaveri, hanem Trinity és Richland APU egységek fogadására is képes, viszont a Kaveri APU egységeket nem lehet Socket FM2-es alaplapban alkalmazni, ugyanis lábkiosztásuk eltér elődeikétől. Ennek megfelelően a Kaveri APU egységeket csak AMD A88X, A78 vagy A55 lapkakészlettel ellátott Socket FM2+-os alaplapokban alkalmazhatjuk.

Az új APU egységek konfigurálható TDP-vel rendelkeznek, TDP-jük pedig modelltől függően 45 watt és 95 watt között helyezkedik el. Az AMD első körben három asztali Kaveri APU-ról rántotta le a leplet, amelyek az A10-7850K, az A10-7700K és az A8-7600 típusjelzést kapták – az első kettő a "K" jelölés alapján szorzózár-mentes kivitelben érkezik.

Az A10-7850K és az A10-7700K esetében további jó hír, hogy ehhez a két újdonsághoz a jelek szerint opcionálisan jár egy, a Battlefield 4 teljes verziójának letöltésére jogosító kupon is, valószínűleg bundle csomagban. Kiderül, pontosan mi a helyzet, ha az új APU-k megjelennek itthon is kereskedelmi forgalomban.

A friss APU egységek egyébként rövidesen kaphatóak lesznek – az A10-7700K például már fel is tűnt webshopunkban. Az A8-7600 esetében a megjelenés az idei év első negyedévében esedékes, azaz az a modell majd csak később teszi tiszteletét a piacon.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére