Shop menü

ELRAJTOLT AZ ELSŐ 3DXPOINT ALAPÚ INTEL OPTANE SSD

Az Intel Optane SSD DC P4800X elsősorban az adatközpontokat veszi célba, ahol meglehetősen sok előnyt kínál.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Elrajtolt az első 3DXpoint alapú Intel Optane SSD

Az Intel 3D Xpoint technológiája egy meglehetősen ígéretes megoldásnak tűnik, legalábbis az eddig napvilágot látott információk alapján. A technológia köré épülő első SSD meghajtók érkezésére elég sokat kellett várni, de ma végre elérhetővé vált az első 3D Xpoint alapú SSD, amely elsősorban az adattároló központokat célozza.

A hardver

Galéria megnyitása

Az Intel Optane SSD DC P4800X típusjelzéssel ellátott terméke egy igazán különleges SSD, amely félmagas PCIe 3.0 x4-es bővítőkártya, valamint 15 milliméter magas 2,5 hüvelykes U.2-es meghajtó formájában lesz elérhető. Az új meghajtó alapját egy Intel gyártmányú vezérlő adja, ami összesen hét csatornán keresztül kapcsolódik a 3D Xpoint memóriachipekhez, amelyek adatátviteli sávszélesség, késleltetés és strapabíróság terén a NAND Flash és a DRAM között helyezkednek el.

Galéria megnyitása

A vezérlő csatornánként négy, vagyis összesen 28 darab 3D Xpoint lapkát szolgál ki, egy-egy lapka pedig 20 nm-es csíkszélességgel készül és 128 Gb-es kapacitással bír. A meghajtó nyers adattároló kapacitása 448 GB, de bizonyos feladatok elvégzéséhez, illetve a hibás cellák pótlásához extra tárhelyre van szükség, így a termék csak 375 GB-nyi használható adattároló kapacitást nyújt.

Galéria megnyitása

Az adattár igen-igen strapabíró, hiszen napi szinten 30 teleírást visel el élettartama során.

A 3D Xpoint előnyei

Galéria megnyitása

A 3D Xpoint alapú memóriachipek alacsony ellenállású és alacsony kapacitanciájú összekötőkkel rendelkeznek, így a kapcsolási sebesség ezerszer gyorsabb, mint a NAND Flash memóriachipek esetében, ami alacsonyabb késleltetést és sokkal nagyobb teljesítményt eredményez. A 3D Xpoint adatstruktúrája is sokkal finomabb felépítéssel bír, mint egy NAND Flash memóriachipé, hiszen míg utóbbiaknál néhány KB-os lapokon foglal helyet az adat, addig a 3D Xpoint bit-szintű hozzáférést biztosít, hasonlóan a DRAM-hoz.

Galéria megnyitása

A 3D Xpoint ugyanakkor a DRAM-hoz képest tízszer nagyobb adatsűrűséggel rendelkezhet, vagyis NAND szintű kapacitást kínálhat, viszont a NAND Flash lapkáknál mintegy ezerszer strapabíróbb és hozzájuk hasonlóan nem-illékony, vagyis a tápellátás megszűnése esetén is megőrzi az adatokat – nem úgy, mint a DRAM.

Sebesség és késleltetés

Galéria megnyitása

A 3D Xpoint technológia jóvoltából a tipikus írási és olvasási késleltetés 10 mikroszekundum alatt maradhat, ami igen komoly előrelépés, hiszen a mai leggyorsabb SSD-k esetében néhányszor 10 mikroszekundumra tehető ez az érték – a PCIe és az NVMe tranzakciós overhead-je minimum 4 mikroszekundum körüli értéket képvisel. Ennél is impresszívebb az a tulajdonság, hogy a késleltetés még a legkevésbé sem ideális körülmények esetén sem növekszik jelentősebb mértékben, hiszen QD1 szint esetén is 30 mikroszekundum alatti késleltetés mérhető, és ez akkor sem romlik, ha a meghajtó ezzel egy időben 2 GB/s körüli sávszélességgel kapja a hosszabb időtartamon át tartó véletlenszerű írási terhelést.

Galéria megnyitása

Amennyiben QD16-os véletlenszerű írási terhelés mutatkozik, a késleltetés akkor sem emelkedik 200 mikroszekundum fölé, azaz a P4800X alacsonyabb QD szinteken is képes közel maximális sebességet nyújtani, szemben a NAND Flash alapú SSD meghajtókkal, amelyeknél a maximális teljesítmény eléréséhez rendszerint 32-es, vagy még ennél is magasabb QD szint szükséges.

Galéria megnyitása

Ide kapcsolódik, hogy 4KB-os blokkmérettel zajló QD16-os véletlenszerű olvasási feladat alkalmával egyetlen másodperc leforgása alatt akár 550 000 I/O művelet végrehajtására is képes a termék. Ráadásul már egyetlen 4K-s olvasási feladat alkalmával is kihasználja a vezérlő mind a hét csatornát, szemben a hagyományos SSD meghajtókkal, ahol egy ilyen feladat egy csatornára korlátozódik.

3D Xpoint kettős szerepkörben: szupergyors adattár és gyorsítótár vagy rendszermemória-bővítő egység

A 3D Xpoint alapú Intel Optane SSD szükség esetén a rendszermemória hatékony kibővítésére is használható lesz, ehhez azonban egy fizetős köztes szoftverre, az Intel Memory Drive-ra lesz szükség. A rendszermemória-bővítő szerepkör kiválóan passzol a 3D Xpoint alapú SSD-hez, hiszen a termék alacsony késleltetéssel dolgozik, adatstruktúra terén pedig hasonlít a DRAM modulokra, már ami a címzés finomságát illeti.

Galéria megnyitása

Az Intel Xeon alapú rendszerekhez készített Memory Drive Technology jóvoltából alaposan felgyorsítható egy-egy szerver. Remek példa erre, hogy a mélytanulásnál tapasztalható terhelésformákkal operáló GEMM alatt az a szerver, amely csak 768 GB-nyi rendszermemóriát tartalmazott, 2322 GFLOP/s teljesítményre volt képes, míg 128 GB-nyi DRAM és 1,5 TB-nyi P800X SSD segítségével 2605 GFLOP/s-os számítási teljesítmény elérésére volt képes, olcsóbban.

Galéria megnyitása

A Memory Drive Technology akkor is jól jöhet, ha nagymennyiségű adattal kell dolgozni, amit az aktuális rendszermemória-mennyiséggel nem lehet megoldani. Az Intel példája szerint egy kétprocesszoros Xeon szerver DRAM alapon 3 TB-nyi gyorsítótár-terület elérésére képes, míg a rendszermemória, a Memory Drive és az Optane P4800X SSD-k kombinációjával akár 24 TB-nyi memória-sebességosztályú tárterületre is szert lehet tenni. Négyprocesszoros szerver esetén már 48 TB-nyi gyorsítótár is használható lehet. Az persze még nem derült ki, hogy a példában szereplő 1,5 TB-os Optane SSD-k mennyibe kerülnek, de ha 4 dollár/GB szintű megoldások lesznek, mint a most bemutatott 375 GB-os példány, akkor viszonylag költséghatékonyan lehet majd olyan CPU-közeli gyorsítótárat létrehozni, ami jelenleg pusztán rendszermemóriával nem megoldható.

Galéria megnyitása

Az Intel DC P4800X SSD meghajtója mától elérhető a partnerek számára, ára pedig 1520 dollár, de ha a Memory Drive Technology nevű köztes szoftverre is szükség van, akkor 1951 dollár kell előkészíteni. Később 750 GB-os és 1,5 TB-os példányok is megjelennek: előbbi még a második negyedévben, míg utóbbi majd csak az év második felében teszi tiszteletét a piacon. A 375 GB-os modell eső szériája 3 év jótállással kerül forgalomba, de később, ahogy a nagyobb példányok is megjelennek, 5 évre emelkedik a jótállás.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére