Az Nvidia első embere az éppen zajló GPU Technology Conference alkalmával végre lerántotta a leplet a cég következő generációs csúcskártyájáról, a GeForce GTX Titan X-ről. A friss jövevényt a GDC 2015 alkalmával már megcsodálhattuk, most azonban formális rajtjára is sor került, így végre – szinte – minden vele kapcsolatos fontos technikai részletet megismerhetünk.
A világ leggyorsabb grafikus processzorát alkalmazó GeForce GTX Titan X egy igazi bestia. A GM200-as GPU nem kevesebb, mint 8 milliárd tranzisztorból épül fel. A 28 nm-es csíkszélességgel készülő GM200-as GPU a korábbi pletykáknak megfelelően valóban 3072 CUDA maggal rendelkezik, amelyekhez 192 textúrázó és 96 renderelő egység társul. Az új GPU egyszeres pontosságú számítási teljesítménye félelmetesen magas lesz, az ugyanis nem kevesebb, mint 7 TFLOP/s-os értéket képvisel, ám a dupla pontosságú számítási teljesítményt már alaposan megnyirbálták. A Big Maxwell FP64 tekintetében nem említhető egy lapon a Big Keplerrel, ugyanis csak 0,2 TFLOP/s dupla pontosságú számítási teljesítményt kínál.
A combos GM200-as GPU-hoz 384-bites adatsínen keresztül kapcsolódik a konzumer szegmensben kissé szokatlanul nagy, összesen 12 GB-nyi kapacitással rendelkező GDDR5-ös fedélzeti memória. TDP tekintetében nem történt változás, ugyanis az új generációs csúcskártya is 250 wattos TDP-vel rendelkezik, GPU teljesítmény tekintetében azonban 50%-os növekedésre lehet számítani.
A GeForce GTX Titan X egy hattűs és egy nyolctűs PCIe tápcsatlakozó alkalmazását követeli meg, videó kimenetei között pedig három DisplayPort, egy HDMI és egy dual-link csatlakozó sorakozik. A friss jövevény a dolgok jelenlegi állása szerint csak és kizárólag referencia felépítéssel kerül az üzletek polcaira, ára pedig 999 dollár lesz, tehát érdekes módon hiába az óriási mennyiségű memória, marad a szokásos Titan-os árazás.
Mivel a rajt csak formális, így az újdonság egyelőre még nem kapható, elvileg holnaptól kerül fel a boltok polcaira. Az órajeleiről sem nyilatkozott még az Nvidia, de a korábbi információk alapján a GPU 1002 MHz-es alap- és 1075 MHZ-es GPU Boost 2.0-s átlag-órajelen ketyeg, a fedélzeti memória esetében pedig 1753 MHz-es órajelet alkalmazhatnak, ami 386 GB/s-os memória-sávszélességet eredményez. Egy gyors számolással persze kijön, hogy a fenti 7 TFLOPS-os teljesítmény 1139 MHz-es órajelen jöhet ki, lehet ennyi lesz az átlag boost (alap órajelnek kicsit erős lenne, de ki tudja).