Bár a Google már augusztus végén leleplezte az Android 8.0 rendszert a több hónapos tesztidőszakot követően, és úgy tűnt, hogy ezúttal a partnerek is jobban rástartoltak, a friss statisztika nem ezt mutatja. Nézzük, milyen arányban oszlanak meg a különböző Android verziók, így az Oreo, a milliárdos eszközpiacon.
A havonta frissülő disztribúciós listán a legnagyobb figyelem most az új fiúra, az Oreóra irányul, ami egyelőre nem domborít túl fényesen. Az Android 8.0 végleges verziója augusztus 21-én vált mindenki számára elérhetővé, és sok vállalat már korábban megkezdte vele a munkát. Az Oreo ennek ellenére mostanáig csak az érintetett Nexus modellekre (Nexus 6P és Nexus 5X), a tavalyi Pixelre és Pixel XL-re, valamint a Sony Xperia ZX Premiumra készült el teljesen októberre. És nem meglepő módon ennél fogva a tűzijáték is elmarad egyelőre. Az Oreo éppen olyan szereplést mutat be pillanatnyilag, mint tavaly a Nougat, a Google összeállítása szerint mindössze az eszközök 0,3 százalékán fut ez a kiadás, és ha ez ilyen ütemben megy tovább, idén biztosan nem lesz már meg az „első százaléka” az Android 8.0-nak. Az Oreót nagyon sok gyártó azonnal beígérte, és volt, aki már akkor a frissítési terveket vázolta, mikor még kész sem volt a rendszer, ennek ellenére nehezen indul a terjedése.
A statisztikában a képzeletbeli trónon továbbra is az Android 6.0 tanyázik 30,9 százalékos szelettel, és ez a következő hónapokban még így is marad. Elnézve az aktuális tendenciát, valamikor 2018 elején cserélhet helyet a Marshmallow a közvetlen trónkövetelőjével, a Nougáttal. Az elmúlt havi adatokhoz képest túl nagy mozgolódás egyébként nem történt a különböző kiadások között, csak a Nougat erősödött kiemelkedőbben. A régebbi rendszerek részesedése 0,1-0,2 százalékkal fogyatkozott, az Android 6.0-é pedig 1,1%-kal csökkent, míg az Android 7.1 és a 7.0 1 és 1,8 százalékkal fentebb kúszott. A már említett Oreo egyetlen tyúklépést (0,1%) tett előre szeptemberről októberre.
A Nougat tehát egészen szépen gyarapodott, ennek köszönhetően most először át tudta lépni a 20 százalékos határt. Az Android 7.0 és az Android 7.1 számlájára együttesen 20,6%-os rész írható. Napjainkban a legtöbb kereskedelmi forgalomban kerülő új okostelefonon ez a verzió fut, szerencsére a Marshmallow-val ringbe szálló mobilok java már kikopott a kereskedések és szolgáltatók kínálatából, október végéig pedig nagyon kevés szerkezet került a boltokba az Oreóval. Ez utóbbi tekintetben a november már érdekesebbnek ígérkezik egy fokkal, hiszen idő közben befutott az Android 8.0-val a Huawei Mate 10 széria, a HTC U11+ és az Android One platform keretében pályára lépett a HTC U11 Life.
A régebbi rendszerek között a Lollipop és a KitKat az, ami még eléggé meghatározó mértékben van jelen a piacon. Az ötös Androidot és a 4.4-es verziószámú kiadást tehát még biztosan sokáig érdemes lesz támogatnia a fejlesztőknek. Az Android 5.0 és 5.1 páros összesen 27,2 százalékot tesz ki, szóval egyelőre még a Nougátra is bőven rálicitál, a KitKat pedig 13,8 százalékkal áll a felsorolásban. A három különböző kiadást felölelő Jelly Bean fénye mostanra megfakult, már összesítve is csak 5,2%-os a szerepvállalása, az Android 2.3 és Android 4.0 pedig csak árnyékként van jelen fél-fél százalékkal.
A disztribúciós statisztikában akkor indul majd be komolyabb változás hónapról hónapra, mikor elkezdenek szállingózni a kész Android 8.0 frissítések olyan meghatározó okostelefonokra, melyekből több millió példányt értékesítettek a gyártók az elmúlt hónapok során. Komoly lökést ad majd például az Oreónak a Galaxy S8 páros és a Note8 frissítése és a Huawei felsőkategóriás eszközeinek az „átállítása” is.