Amikor a Microsoft legfrissebb pénzügyi eredményei napvilágot láttak, kiderült, hogy a Surface RT-t érintő raktárkészlet-kiigazítás miatt 900 millió dolláros leírást eszközölt a gyártó - ez azután történt, hogy a vállalat csökkentette az igencsak rosszul fogyó táblák árait.
A számok elég rossz képet festenek
A friss adatok szerint a Surface bevételek rendkívül szerények: a Reuters forrásai alapján a Surface eladásokból csak 853 millió dollár folyt be eddig. Utóbbi adat a dolgok jelenlegi állása szerint nem csak a Surface RT, hanem a Surface Pro eredményeit is tartalmazza. Ennek fényében úgy tűnik, a Surface család a Microsoft számára egy igazi pénznyelő.
Összehasonlításképpen az Apple az elmúlt három negyedév folyamán 24 milliárd dolláros teljes árbevételt könyvelhetett el az iPad-ekből. Persze azt is hozzá kell tenni a dologhoz, hogy az Apple egyáltalán nem uralja a táblák szegmensét. A Strategy Analytics szakemberei szerint az androidos táblák 67%-os piaci részesedéssel rendelkeznek, míg az Apple "csak" 28,3%-os szeletet tud kihasítani a táblák szegmensének képzeletbeli tortájából. Hogy ehhez képest hol tart a Microsoft? Elég szerény, mindössze 4,5%-os piaci részesedésnél.
Az ASUS első embere levonta a megfelelő tanulságot
Az ASUS tavaly az elsők között mutatta be Windows RT alapú tábláját a VivoTab RT személyében. A vállalat elnöke, Jonney Shih az AllThingsD munkatársainak adott nyilatkozatában nem tűnt úgy, mint aki rajong a Windows RT-ért, sőt, szavai alapján úgy tűnik, a Windows RT hátralévő napjai alaposan meg vannak számlálva - legalábbis az ASUS-nál. A vállalat első embere nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a jövőben ASUS logóval ellátott Windows RT alapú tábla készülhessen, de azt is leszögezi, hogy ha Windows alapú eszközökről van szó, akkor minden idejét és energiáját az Intel processzorokat használó termékekre fordítja a jövőben.
Ennek fényében úgy tűnik, a Windows 8.1 és a legfrissebb Windows RT operációs rendszer bemutatkozását nem várja az ASUS új, második generációs Windows RT táblával. A helyzet persze abszolút érthető.