Az AMD illetékesei gőzerővel tolták a RYZEN szekerét az idei CES alkalmával, hiszen az alaplapgyártó partnerek jóvoltából több, mint egy tucatnyi alaplapról hullott le a lepel, igaz, konkrét műszaki paramétereket nem árultak el, de néhány fotó azért érkezett. A vállalat azt is megmutatta, mire képes a VEGA architektúra köré épülő GPU-val szerelt videokártya Doom 2016 alatt, valamint a PC World munkatársainak arról is beszéltek, hogyan alakulhat majd a ZEN architektúra jövője.
Először is fontos leszögezni, hogy az AMD ezúttal nem „papír alapú”, úgynevezett „soft launch” típusú rajtra készül, hanem tényleges rajtra, vagyis a RYZEN processzorok a hivatalos bejelentéssel egy időben az üzletek polcait is elárasztják. A rajtra a dolgok jelenlegi állása szerint az idei év első negyedévében kerülhet sor, de nem a negyedév legvégén, hanem valamikor március elején. Ennél konkrétabb dátum egyelőre – hivatalosan – nem áll rendelkezésre. Az új termékcsalád egészen biztosan több tagból áll majd, a RYZEN processzorok pedig mindannyian szorzózár-mentes kivitelben érkeznek, azaz megfelelő lapkakészlettel ellátott alaplapban szabadon tuningolhatóak lesznek – itt gyakorlatilag az X370-es és a B350-es modellekre szűkül a kör, ahogy az korábbi hírünkből már kiderült.
Az AMD ZEN architektúrája a tervek szerint legalább 4 évig lesz majd jelen a piacon, mielőtt egy újabb architektúra nyugdíjba küldené. Mark Papermaster szerint, aki az AMD vezető technológiai igazgatója, a ZEN esetében nem az Intelnél megszokott „Tick-Tock” stratégia érvényesül – ami egyébként már nem is érvényes, hiszen az Intel sem tudja tartani a korábbi tempót –, hanem a „Tock-Tock-Tock” elv. A „Tick-Tock” stratégia lényege egyébként az volt, hogy minden második évben érkezett új architektúra, majd a következő évben csíkszélesség-váltással sikerült előnyöket elérni.
Mint ismeretes, a ZEN architektúra a különböző újításoknak köszönhetően mintegy 40%-kal több művelet végrehajtására képes, mint a Bulldozer továbbfejlesztéseként elkészített Excavator. A ZEN esetében az AMD egy speciális stratégiát vet be, már ami az évek során elvégzett fejlesztések irányát illeti, ezt az stratégiát pedig „Moore’s Law Plus” néven emlegetik. Várhatóan évente jelenhetnek meg új, frissebb RYZEN processzorok, amelyeknél különböző újítások nyújthatnak teljesítménynövekedést. Itt szerephez juthatnak a gyártástechnológiai fejlesztések, de „egyszerű” csíkszélesség-váltás helyett mindig lesznek fejlesztések is.
Ehhez rendszerszintű „trükkökre” lehet szükség: például a CPU és a GPU kombinálására, különböző gyorsítók bevetésére, különböző memória-konfigurációk alkalmazására, illetve az egyes komponensek hatékony összekapcsolására. Mark Papermaster szerint nagyon sok innovációs lehetőség kínálkozik, amelyek segíthetnek a következő szintre lépni. Elég csak megnézni a VEGA architektúrával kapcsolatos újításokat – valami hasonlóra lehet számítani CPU fronton is, de hogy pontosan mire, az majd csak az elkövetkező évek során derül ki.