Shop menü

BEMUTATKOZOTT A HUAWEI MATE 10 ÉS A MATE 10 PRO

Mesterséges intelligencia, kompakt dizájn, hosszú üzemidő, lenyűgöző sebesség, remek kamera. Így fest címszavakban az új Mate-generáció.
Szécsi Dániel (DemonDani)
Szécsi Dániel (DemonDani)
Bemutatkozott a Huawei Mate 10 és a Mate 10 Pro

A Huawei már több mint egy hónappal ezelőtt beharangozta az új csúcsmodellek bemutatóját, és a tervek szerint érkeztek a masinák. A Mate széria legfrissebb sikervárományosai kiválóan sikerültek, rögtön a dizájnjukkal kivívhatják majd az érdeklődők elismerő tekinteteit.

A Huawei a Mate 10 esetében még a megszokott formátumot viszi tovább, a Mate 10 Pro viszont már a keretmentesség irányába indult el. A Mate 10 megjelenítője szabványos Quad HD felbontású és IPS technológiára épül, viszont érdekessége, hogy RGBW elrendezésben vannak az alpixelei. Ez azt jelenti, hogy a megszokott kék, zöld és piros mellett egy fehér alpixele is van, melynek köszönhetően nagyobb fényerőt tud kifacsarni magából úgy, hogy alacsonyabb lehet a fogyasztása. A Mate 10 5,9 colos kijelzője 730 nitre képes, úgy, hogy közben akár 14%-kal kevesebb energiával is beéri, mint elődje. A Mate 10 Pro ezzel szemben már OLED-re épül, viszont csak 2160 x 1080 képpontos a felbontása a 6 hüvelykes felületen – ez bizony a pixelsűrűség tekintetében visszalépést jelent a Mate 9 Pro után. Amit még erről a modellről tudni kell, hogy az NTSC színtér 112 százalékos lefedésére képes, tehát a színvilága kifogástalannak ígérkezik. Azt pedig mindkettőről el lehet mondani, hogy HDR10 támogatással szolgálnak. A Mate 10 és a Mate 10 Pro is nagyon kompakt lett, az előbbi felülete 150,5 x 77,8, az utóbbié pedig 154,2 x 74,5 milliméteres – a tömegük 186 és 178 gramm. A Mate 10 fizikai mérete még jobban mutat, ha figyelembe vesszük azt, hogy ott még az ujjlenyomat-olvasó is az előlapra került, a Mate 10 Prónál viszont már hátra kellett költöznie a biometrikus szenzornak.

Hátul duálkamerával, elől pedig egy szimpla képalkotóval állnak csatasorba a csúcsmobilok. Előbb nézzük a szelfikamerát; ez az egység 8 megapixeles önarcképek készítését teszi lehetővé és Full HD minőséget biztosít a videohívások alkalmával. Ami a lencserendszerét illeti, ez F/2.0-s apertúrával dolgozik. A hátlapon található képalkotó modul ugyanúgy 12 és 20 megapixeles (az előbbi RGB, az utóbbi monokróm), mint a korábbi Mate modelleknél, viszont az optikák rendkívül sokat javultak idénre. A Leicától származó lencserendszerek F/1.6-os rekeszértékkel büszkélkedhetnek, és optikai képstabilizátorral is fel vannak szerelve, így kevésbé kell azzal számolni, hogy egy fotó bemozdul, vagy egy videó élvezhetetlen a remegés miatt. A fókuszrendszer nagyon gyorsan és pontosan fog dolgozni, ehhez négy különböző eljárást (mélység, kontraszt, lézer és fáziseltérés alapú) használ a Huawei. Videózási lehetőséget 4K támogatás mellett biztosítanak az új Mate 10 modellek. Nagyon érdekes itt a mesterséges intelligenciát kihasználó képfelismerés, ami kezdésnek 13 különböző témát (étel, naplemente, háziállatok, stb…) tud majd beazonosítani, és ezekhez speciális beállításokat társítani. És még egy dolog: ahogy tavaly, úgy idén is számolni lehet – szinte – veszteségmentes kétszeres zoomolási lehetőséggel. Zenelejátszáskor 384kHz és 32-bit támogatásról lehet beszélni az új Mate-ek esetében, és nem okoz gondot az eszközöknek a veszteségmentes tartalom sem. (Üröm az örömben, hogy a Mate 10 Próról lemaradt a jack csatlakozó.)

Az Android 8.0 operációs rendszerrel kerülnek kereskedelmi forgalomba az új Mate 10 modellek, szóval itt már egy ideig biztosan nem kell nagyobb frissítésre várnia a vásárlóknak. A Huawei új grafikus felhasználói felületet is létre hozott az Oreo számára, bemutatkozott az Emotion UI 8.0. A friss EMUI egyebek mellett dinamikus háttérkép beállítást tesz lehetővé, ami napszakhoz igazítható. A Mate 10 Prónál a 18:9-es (2:1) képarányt jobban ki lehet használni osztott kijelzős felállásban. A Huawei Easy Talk eljárás a korábbinál hatékonyabban tudja majd szűrni a beszélgetések alkalmával a háttérből érkező zajokat. Nagyon fontos, hogy itt is megjelent a „PC mód”, és a jelek szerint minden eddiginél egyszerűbben működik ez. A külső perifériák vezeték nélkül kapcsolódhatnak a telefonokhoz, és a C-típusú USB-n keresztül pedig elég a televíziót hozzákötni a mobilokhoz. Menet közben a Mate 10 és a Mate 10 Pro kijelzője külön használható, függetlenül attól, hogy mi van éppen a kivetített képen. Rengeteg lehetőség lesz az asztali számítógépes módban, ilyenkor lehet majd legegyszerűbben kihasználni a csúcsgépekben rejlő tartalékokat.

Az újdonságok alapját a Kirin 970 adja, amit még szeptemberben leplezett le a Huawei. Ez a központi chip már a mesterséges intelligencia fejlődését hardveres elemekkel is támogatja, ugyanis található benne egy dedikált NPU (Neural-network Processing Unit). Itt vezette be a mobil MI fogalmat a vállalat, ami az eszközön és a felhőben futó mesterséges intelligencia együttes alkalmazását jelenti. Az NPU képességét ezúttal is a képfelismerés terén demózta a Huawei, de állítólag sok más tevékenységgel is munkára lehet majd fogni. A Kirin 970 egyébiránt négy 2,36 GHz-es frekvencián üzemelő Cortex-A73 feldolgozót, valamint ugyanennyi 1,8 GHz-re hangolt Cortex-A53 egységet, és egy Mali-G72 MP12 grafikus vezérlőt vonultat fel. Az természetesen borítékolható, hogy a teljesítménnyel ilyen szinten nem lesz gond. A Mate 10 4 GB rendszermemóriával és 64 gigás tárhellyel érkezik, a Mate 10 Pro pedig 6 GB RAM-mal és 128 GB-os tárkapacitással szolgál. Az okostelefonok elképesztően gyors, 1,2 Gbps-os tempót támogatnak 4G LTE hálózati kapcsolat mellett, opcionálisan Dual-SIM-es kivitelben is elérhetőek lesznek, és ezekben az esetekben mindkét hálózati kártyán VoLTE szupportot biztosítanak. A Huawei beszélt még arról is külön, hogy fejlesztették a GPS-t, ami így a korábbiaknál jobban fog teljesíteni. A megszokott dolgokon felül van a Mate-ek kelléktárában NFC és infra is.

A készüléket többréteges üvegből készült borítás védi (részben Gorilla Glass), ami elvileg nagyon jól bírja majd a gyűrődést; ahol nem üveg, ott fém felületek találhatóak, szóval a minőségérzet kifogástalannak ígérkezik. A Huawei Mate 10 megvásárolható lesz fekete, arany, barna és rózsaarany kivitelben, a Mate 10 Prónál pedig a rózsaarany és a barna mellett sötétszürke és kék opciók vannak. A vízállóság szerencsére idén már tényleg sok gyártónál fontosabb lett, mint korábban volt, és ennek köszönhetően a Mate 10 Pro is IP67 minősítést szerzett. De mi a helyzet a társával? Nos, a Mate 10 esetében a Huawei azt mondta, hogy jobban védett, mint amennyi az IP53 minősítéshez kell, szóval a véletlen baleseteket és az esőt még éppen átvészelheti, de itt már nem lehet komolyabb vízállóságról beszélni. Az üzemidőt figyelembe véve is igazán jók a kilátások, mert bár a telep kapacitása nem nőtt a Mate 8 érkezése óta, az új Mate 10 modellek a 4000 milliamperes kapacitású lítium-polimer egységeikkel több tartalékkal rendelkeznek a legtöbb riválisuknál. A Mate 9-hez mérten 30 százalékkal tovább megy „egy szusszal” a Mate 10 – videózással és böngészéssel 22 óráról beszél a Huawei, ami bizony elég kiemelkedő lenne. Van SuperCharge gyorstöltés támogatás, melynek köszönhetően 58 százalékos töltöttségi szint érhető el fél óra töltéssel.

A Huawei Mate 10 700 euróba fog kerülni, a Mate 10 Pro pedig 800 eurót kóstál majd. A mobilok novemberben jönnek és több kulcsfontosságú piacon egyszerre jelennek majd meg – itthon tovább kell várni rájuk. És érkezik még egy Porsche Design kiadás is a Mate 10 Próból, ez a 6 GB RAM-on felül már 256 gigás tárhellyel lép a színre. Hajmeresztő 1400 eurós áron kelleti majd a bájait a prémium termék – a PD modell hátlapjának mintája egy kicsit eltér a többiekétől.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére