Shop menü

BEMUTATKOZIK AZ AMD RADEON HD 7790

Az AMD ma hódító útjára indította legfrissebb videokártyáját, amely immár következő generációs grafikus processzort hordoz magán.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Bemutatkozik az AMD Radeon HD 7790

Sok-sok pletyka jelent már meg a Radeon HD 7790-nel kapcsolatban amelyek szinte minden fontosabb információt elénk tártak a friss jövevényről. Legutóbb arra derült fény, hogy az újdonság márcus 22-én, azaz ma debütál, ez az állítás pedig be is jött, hiszen az AMD ma tényleg hódító útjára indította a Radeon HD 7770 GHz Edition és az 1 GB-os Radeon HD 7850 közé pozícionált terméket.

Persze az AMD nem titkolja azt sem, hogy az új videokártyával legfőbb célja az, hogy az Nvidia GeForce GTX 650 Ti számára új vetélytársat állíthasson. Hogy ez sikerül-e neki? Cikkünkből majd kiderül, de míg az megérkezik, vessünk néhány pillantást a Radeon HD 7790 tulajdonságaira.

Galéria megnyitása

A Radeon HD 7790 legnagyobb különlegessége, hogy következő generációs grafikus processzorral rendelkezik, ami a Radeon HD 8000-es, vagy más néven Sea Islands családból szivárgott le a Radeon HD 7700-as sorozatba annak érdekében, hogy kissé felkavarja az állóvizet.

Ugorjunk is fejest a mélyvízbe: lássuk, mire számíthatunk a Radeon HD 7790-nel kapcsolatban. Az új videokártyán 28 nm-es csíkszélességgel készülő, Bonaire kódnévre keresztelt grafikus processzor lapul, amely néhány dologban hasonlít a Radeon HD 7700-as család egyéb tagjain helyet foglaló Cape Verde GPU-ra. Memória adatsín tekintetében mindkét GPU egyforma, ugyanis 128-bites memória-interfésszel rendelkeznek, sőt, renderelő egységek számában sincs különbség: mindkét esetben 16 ROP áll rendelkezésre.

A Bonaire GPU

Fontos különbség azonban, hogy a Bonaire néggyel több CU-t kapott, ami több shadert és több textúrázót jelent. További fontos különbség, hogy mint a drágább Radeonok, a Bonaire is két háromszög feldolgozására képes órajelenként (a HD7750/7770-esek csak egyet).

Hogy ezek mint jelentenek hétköznapi nyelven? Nagyjából azt, hogy a Bonaire GPU a Cape Verde-hez képest magasabb lebegőpontos számítási teljesítményt, komolyabb tesszellációs teljesítményt és gyorsabb textúrakezelést kínál, azaz ígéretesnek tűnik. Ha a terméket az 1 GB-os Radeon HD 7850-es modellhez hasonlítjuk, azt látjuk, hogy a friss jövevény textúrázási és árnyékolás teljesítmény tekintetében eléri a Radeon HD 7850 szintjét, sőt, 2%-kal még gyorsabb is annál, ám memória-sávszélesség és ROP teljesítmény tekintetében már csak a Radeon HD 7850 teljesítményének 60%-át hozza.

A 896 stream processzort tartalmazó, 160 négyzetmilliméteres kiterjedésű Bonaire GPU összesen 2,08 milliárd tranzisztorból áll, ehhez képest a 123 négyzetmilliméteres felületű Cape Verde esetében még csak 1,5 milliárd tranzisztor állt rendelkezésre, így igen komoly az előrelépés. Az új GPU-ra alapozó Radeon HD 7790-es videokártyák alap esetben 1 GHz-es GPU magórajelen üzemelnek, a 128-bites memória adatsín végén lógó 1 GB-nyi GDDR5-ös fedélzeti memória pedig 6 GHz-es effektív magórajelen ketyeg. PowerTune Boost támogatás ezúttal nincs, azaz nincs GPU Boost órajel.

A Bonaire esetében az AMD bevet egy olyan trükköt, amely a Trinity és a Richland APU egységek térfeléről érkezik: ez nem más, mint a Dynamic Power Management technológia. A DPM technológia már a Tahiti GPU-val ellátott Radeon HD 7970 GHz Edition esetében is elérhető volt, igaz, itt még nem volt olyan ütős, mint a Bonaire esetében. Az említett Tahiti GPU négy DPM állapottal rendelkezik, amelyekhez eltérő magórajel és eltérő magfeszültség társul. A GPU az órajelek között villámgyorsan, mindössze 5-10 milliszekundum alatt tud váltani, a feszültségszint módosításához azonban már picivel több időre, néhány száz milliszekundumra van szüksége, de ez még így is félelmetesen gyors. A rendszer annak érdekében, hogy ne fusson ki az adott fogyasztás és hőmérsékleti limitből, képes a magórajel csökkentésére úgy, hogy ezzel egy időben nem csökkenti a magfeszültséget(Inferred State). Ezzel a módszerrel a GPU nagyon gyorsan tud reagálni a megnövekedett terhelésre és képes megakadályozni, hogy a rendszer kifusson a TDP korlátból. Persze akkor, ha a magórajel csökkentése nem elég, a GPU egy szinttel alacsonyabb DPM állapotba lép, azaz a magfeszültséget is csökkenti, de ez már picivel több időt vesz igénybe, mint egy egyszerű magórajel-csökkentés, ahogy azt fentebb említettük.

A Bonaire esetében a fenti megoldás fejlődött, hiszen négy helyett már nyolc DPM állapot van, amelyekhez eltérő magfeszültség és eltérő magórajel társul. A Bonaire ezek között a DPM szintek között már 10 milliszekundumonként tud váltani, így nincs szükség a korábbi, ún. "Inferred State" alkalmazására, vagyis a GPU magórajele és a GPU magfeszültsége egyszerre, villámgyorsan változhat.

Utóbbinak köszönhetően a rendszer mindig ki tudja választani az adott helyzethez leginkább illő beállításokat, így az adott TDP kereten belül mindig a lehető legjobb teljesítményt nyújtja.

Galéria megnyitása

A Radeon HD 7790 egyébként kétslotos, egyventilátoros aktív hűtéssel érkezik, legalábbis a referencia modellek, TDP-je pedig 85 wattos értéket képvisel. Utóbbi miatt egyetlen hattűs PCI Express tápkábel alkalmazására is szükség van a termék stabil működéséhez. Videó kimenetek tekintetében két DVI, egy DisplayPort és egy HDMI port áll rendelkezésre. Az újdonság 149 dolláros listaáron száll harcba a piacon.

Az AMD partnerei már bemutatták saját megoldásaikat a témában, amelyek között szép számmal vannak tuningolt, egyedi hűtéssel ellátott példányok. Hamarosan csokorba szedjük őket!

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére