A Microsoft hivatalosan is bejelentette, hogy a sokak által várva várt Windows 10 Anniversary Update, amely a Windows 10 következő nagyobb frissítőcsomagjaként érkezik, rövidesen elérhetővé válik, ugyanis megjelenését augusztus másodikára időzítették.
A Windows 10 Anniversary Update rengeteg újítással próbál a felhasználók kedvében járni, de lesznek biztonságot fokozó új szolgáltatások is, amelyek ráadásul nem csak az átlagfelhasználókat, hanem az üzleti felhasználókat is célozzák.
A frissítést mára már egy elég komolyra duzzadt felhasználótábor várja, ugyanis a Windows 10 jelenleg 350 milliónál is több eszközön fut, megjelenése óta pedig rengeteget, 135 milliárd óránál is többet használták a Microsoft új operációs rendszerét. Ezek a számok nagyrészt annak köszönhetőek, hogy a Windows 10 sokak számára elérhető ingyenes, könnyen beszerezhető frissítés formájában – igaz, a Microsoft az utóbbi időben talán egy picit túlzottan rámenősen terjesztette a szoftvert a legális Windows 7 és Windows 8.1-es operációs rendszerrel rendelkezők körében, amiért egy kaliforniai nő nemrég peres úton vett elégtételt.
A Windows 10 ingyenes frissítés formájában még elérhető marad néhány hétig, hiszen az opció egészen július 29-ig él, ezután viszont már csak fizetős változatban lehet majd hozzájutni a szoftverhez, legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint.
Hogy mégis milyen újításokkal érkezik a Windows 10 Anniversary Update? A hivatalos blogon megosztott ízelítő alapján elég komoly fejlődésre kerül sor, ami sok-sok területet érint. Biztonság terén fontos újítás, hogy a biometrikus felhasználó-azonosításra támaszkodó Windows Hello szolgáltatás hatáskörét alaposan kiterjesztik, így nem csak a Windowsba lehet jelszó nélkül bejelentkezni, de a különböző alkalmazások és weboldalak esetén is kiaknázhatóvá válnak a szolgáltatás előnyei. Ehhez internetes szolgáltatások esetén Windows Edge webböngészőre lesz szükség, valamint a különböző weboldalakat és alkalmazásokat is fel kell készíteni a fejlesztés támogatására. Fontos újítás, hogy fejlődik a Windows Defender, ami a Windows ingyenes anti-malware szolgáltatása. Opcionálisan lehetőség lesz időzített gyorskeresésekre, a keresések alkalmával újfajta értesítésekkel találkozhatunk, a végeredményt pedig részletesebb összegzés zárja, amennyiben potenciális veszély leselkedik a rendszerre.
Üzleti szinten egy új szolgáltatás, a WDATP (Windows Defender Advanced Threat Protection) gondoskodik a gyanús hálózati események, illetve támadások feltérképezéséről és kivédésükről. Szintén fontos újítás a Windows Information Protection szolgáltatás, ami segít a személyes és az üzleti adatok szétválasztásában, utóbbiakhoz pedig extra védelmet is nyújt.
Sokak számára lesz hasznos a Windows Ink támogatás bevezetése, amellyel érintőkijelzős eszköz esetén kézírás-alapú jegyzetelésre nyílik mód, de okos Post-It cetliket is létrehozhatunk majd, sőt, Microsoft Edge alatt akár egyedi útvonalakat is rajzolhatunk a térképen. A Windows Ink természetesen az Office alkalmazásokban is működni fog.
A Microsoft Edge ugyancsak fejlődik, így bővítmények, energiahatékonyság és webes szabványok támogatása terén egyaránt javul majd, valamint a Cortana névre keresztelt digitális személyi asszisztenst is fejlesztik, így bizonyos feladatok elvégzése már lezárt képernyővel rendelkező eszköz esetén is lehetséges lesz. Ez persze csak a jéghegy csúcsa.
A játékosok sem maradnak ki az újítások sorából. Az Xbox Play Anywhere program keretén belül elég lesz egy játékot egyszer megvásárolni, majd Windows 10 és Xbox One alatt egyaránt élvezhető lesz az adott cím, méghozzá megosztott módon: mindkét platform alatt elérhetőek lesznek a mentések, az elért eredmények, illetve maga a játék is onnan folytatható tovább, ahol épp abbahagytuk. Xbox One alatt Cortana segítségével akár még hang alapú vezérlésre is lehetőség lesz.
A fentiek mellett egyéb újítások is várhatóak, ám ezekkel kapcsolatban további részletekre majd csak a megjelenés napján derül fény.