Az AMD végre hivatalosan is hódító útjára indította Llano APU egységeinek asztali változatait, igaz, a gyártó egyelőre a hattagú családból csak négy modellt tett elérhetővé, a legolcsóbb példány megjelenése egyelőre még várat magára. A processzorok bemutatkozásával értelmet nyertek a Socket FM1-es tokozással ellátott alaplapok is, amelyek már minden nevesebb gyártó kínálatában jelen vannak. Most sorra vesszük a négy nagy vállalat termékpalettáját és megnézzük, hogy az általuk kínált alaplapok pontosan milyen tulajdonságokkal rendelkeznek. A várható ajánlott végfelhasználói árakra még egy picit várni kell, de már nem sokáig.
Nos, a sort ezúttal az ASRock megoldásaival kezdjük, ugyanis a sértődés elkerülése végett ABC sorrendben vizsgáljuk meg az egyes gyártók kínálatát. Az ASRock egyelőre ötféle alaplapot kínál, amelyek eltérő felhasználói igényekhez készültek. Ahogy az a lenti táblázatból is kiderül, minden alaplap rendelkezik Dual Graphics támogatással, amelyről mai, illetve korábbi hírünkben már írtunk. Egyes modellek CrossfireX támogatást is felvonultatnak. Bővítőhelyek tekintetében elég nagy a szórás, ahogy a "felsőbb kategóriás" alaplapoktól elindulunk lefelé a képzeletbeli ranglétrán az olcsóbb modellek felé. No, de ne is szaporítsuk tovább a szót, íme a kínálat:
Az új alaplapokhoz természetesen járnak az ASRock-tól már megszokott szolgáltatások is, úgy mint az XFast USB, az Instant Boot és az Extreme Tuning Utility - hogy csak a legfontosabbakat említsük. A lenti fotók segítségével a hátlapi kivezetéseket is könnyedén összehasonlíthatják az érdeklődők, így a táblázat adataival együtt könnyedén meghozható a döntés, hogy számukra pontosan melyik alaplap a legmegfelelőbb választás. Azt azért még érdemes kiemelni, hogy a három darab PCI Express 2.0 x16-os slottal ellátott alaplapoknál egykártyás módban x16-os, kétkártyás módban x8-x8, míg háromkártyás módban x8-x8-x4 sávszélesség áll rendelkezésre.
A drágább alaplapokon - első három modell - csak egyetlen PS/2-es portot találunk, így érdemes USB-s billentyűzetről, illetve egérről gondoskodni, még az alaplap vásárlása előtt, vagy azzal egy időben. Videó kimenetből minden alaplap tartalmaz D-Sub és HDMI csatlakozót, de DVI port csak az említett trió tagjain érhető el. Amennyiben a FireWire port szempont, úgy csak az A75-Extreme6 és az A75-Pro4 modellek jöhetnek szóba, vagy külön FireWire bővítőkártyát kell beszereznünk. USB 3.0-s port szerencsére minden alaplapon lapul, hála a Hudson-D3-as lapkakészlet natív USB 3.0-s támogatásának. Az alaplapok közül csak az A75M-HVS modellen nem találunk eSATA 6 Gbps-os portot, a többieken igen. Utóbbi alaplap audió vezérlő tekintetében is kilóg a sorból, hiszen a nyolccsatornás Realtek ALC892-es megoldás helyett egy hatcsatornás VIA VT1705-ös vezérlőt használ.
Aki további információra kíváncsi az ASRock újdonságaival kapcsolatban, látogasson el az alábbi hivatkozások valamelyikére, attól függően, hogy éppen melyik alaplap érdekli.
[list type="unordered"]
[*]ASRock A75M
[/list]