Shop menü

APPLE WWDC 2011: ÍME, AZ ÚJDONSÁGOK!

A WWDC 2011 tegnap lezajlott és tulajdonképpen csak olyan újdonságok érkeztek, amelyekről a korábban megjelent pletykák már beszámoltak. Sokan várták az iPhone 5-öt, ám az újdonság bejelentésére egyelőre nem került sor és szeptemberig valószínűleg nem is fog. Új hardver helyett tehát a szoftvereké és az új szolgáltatásoké volt a főszerep. Vegyük sorra, hogy pontosan mivel is bővült az Apple repertoárja.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Apple WWDC 2011: íme, az újdonságok!

A WWDC 2011 tegnap lezajlott és tulajdonképpen csak olyan újdonságok érkeztek, amelyekről a korábban megjelent pletykák már beszámoltak. Sokan várták az iPhone 5-öt, ám az okostelefon bejelentésére egyelőre nem került sor és szeptemberig valószínűleg nem is fog. Új hardver helyett tehát a szoftvereké és az új szolgáltatásoké volt a főszerep. Vegyük sorra, hogy pontosan mivel is bővült az Apple repertoárja.

[bold]Júliusban érkezik a Lion, az új operációs rendszer

[/bold]

Galéria megnyitása

Az új operációs rendszer több, mint 250 újítással érkezik, amelyek közül néhányról már lehullott a lepel. A beépített alkalmazások teljes képernyős módban futhatnak (iPhoto, iMovie, Safari, stb...), ezen kívül kapunk beépített Mac App Store-t, többérintéses gesztusvezérlés-támogatást, valamint az Expose és a Spaces egyesítésével elérhetővé válik a Mission Control, így a megnyitott alkalmazások és dokumentumok áttekintése még egyszerűbb lesz. A szoftver kínál Resume funkciót is, amelynek a lényege az, hogy a megnyitott alkalmazást ott folytathatjuk, ahol abbahagytuk, mint az iPhone esetében.

Galéria megnyitása

A Lion kínál még AirDrop funkciót is, ami egy WiFi alapú, helyi hálózaton működő peer-to-peer fájlmegosztó szolgáltatás titkosított adatátvitellel és auto-discovery funkcióval. Megújul a Mail is, így a levelezőkliens esetében rendelkezésre áll a párbeszéd nézet és a kezelőfelület iOS-szerű dizájnban pompázik majd. Végül, de nem utolsó sorban kapunk Launchpad-ot is, amelynek segítségével egyszerűen, egy iOS-re emlékeztető dizájnnal ellátott felhasználói kezelőfelületről indíthatunk különböző alkalmazásokat. Hasznos újítás még a Versions szolgáltatás is, amely egy adott dokumentum esetében a létrehozástól kezdve menti a változásokat, így a fájl különböző verzióit bármikor elérhetjük.

Galéria megnyitása

A Mac OS X Lion esetében különlegesség, hogy a 4 GB-os szoftver csak és kizárólag a Mac App Store-on keresztül lesz elérhető, így csak letöltés formájában juthatnak hozzá a felhasználók. A 29,99 dolláros operációs rendszer nem csak egy, hanem a tulajdonunkban lévő összes Mac konfigurációra telepíthetjük majd. A júliusban megjelenő újdonság mellett a Mac OS X Lion Server is elérhetővé válik, amit 49,99 dolláros áron lehet majd megvásárolni. A Mac OS X Lion Intel-alapú Apple noteszgépekre, egybegépekre és ,munkaállomásokra telepíthető majd.

[bold]Jön az iOS 5, igaz, csak augusztus végén, illetve szeptember elején

[/bold]

Galéria megnyitása

Sokan csalódtak, ugyanis a tegnapi rendezvény alkalmával nem esett szó az iPhone 5-ről, de ez tulajdonképpen várható volt. Helyette bemutatkozott az iOS 5, amely rengeteg hasznos funkcióval bővült, köztük olyanokkal is, amelyeknek már régen benne kellene lenniük a szoftverben. Az iOS 5 a fejlesztők számára már elérhető, de az iPhone 3GS, iPhone 4, harmadik és negyedik generációs iPod Touch, valamint az első- és második generációs iPad-ok tulajdonosai majd csak augusztus végén, vagy szeptember elején juthatnak hozzá. A szoftver valószínűleg az iPhone 5-tel együtt érkezik, de ez még csak pletyka.

Galéria megnyitása

Az iOS 5-ös mobil operációs rendszer fejlesztései közül néhány fontosabbról már le is hullott a lepel. Az első és egyik legfontosabb az, hogy érkezik egy Notification Center névre keresztelt szolgáltatás, amely a friss értesítéseket tárja elénk, csak egy mozdulattal le kell görgetni a kijelző tetejéről. A legfrissebb eseményekről mindig egy automatikusan megjelenő értesítő sáv segítségével szerezhetünk tudomást.

Galéria megnyitása

Ez az Android-ról már ismerős funkció sokak számára lesz hasznos. A következő újítás az újságosstand (Newsstand), amely egyszerű és gyors hozzáférést nyújt az újságokhoz és magazinokhoz. Az új kiadványok automatikusan letöltődnek a háttérben, így később offline módban is elolvashatóak.

Galéria megnyitása

Az iOS5-be intergálva lesz a Twitter támogatás, ami annyit tesz, hogy a Twitter a rendszer részét fogja képezni, így egyszerűen tweetelhetünk, illetve oszthatunk meg képeket és videókat, rögtön az adott alkalmazáson belülről.

Az új mobil operációs rendszer megkapja a mobil Safari legfrissebb kiadását is, ami gyorsabb lesz, mint elődje és természetesen új tulajdonságokkal is kiegészül. Az első a Reader funkció, ami már ismerős lehet, a másik pedig a Reading List opció, amellyel a különböző online cikkeket, híreket, illetve egyéb tartalmakat listába rendezhetjük későbbi elolvasás céljából. Az új mobil Safari tabos (füles) böngészést kínál iPad-en és lehetővé teszi az iOS és Mac OS X alapú rendszerek közötti szinkronizációt is.

A felhasználók kapnak Reminder szolgáltatást is, ami virtuális (akár lokáció alapú) post-it lapkákra épülő emlékeztetőket kínál, amelyek a különböző eszközök között szinkronizálhatóak is.

Galéria megnyitása

A Lock Screen mostantól tartalmazni fog fényképező ikont, és ami a legjobb, ezentúl nem kell az érintőkijelzőt nyomkodni fényképkészítéshez, hanem a hangerőgombokkal is exponálhatunk. A fényképek egyszerűen, könnyedén szerkeszthetőek lesznek telefonon is.

A Mail levelezőkliens fejlett kereső szolgáltatással bővül, ami tartalom és cím alapú keresést egyaránt kínál, de ezzel együtt a levelek zászlózhatóak is lesznek, bekerül a rich text támogatás és rendelkezésre fog állni az S/MIME támogatás is, amelynek főleg az üzleti élet szereplői fognak örülni.

Galéria megnyitása

Az iOS5-től kezdve nem kell majd PC-n keresztül aktiválni és szinkronizálni az adott eszközt, a frissítések pedig OTA (Over The Air) módon, azaz WiFi-n keresztül is telepíthetőek lesznek. További érdekesség, hogy hasznos új funkciókkal bővül a Game Center is. Ezentúl vásárolhatunk és letölthetünk játékokat a Game Center-en belül, ismerőseink ajánlhatnak nekünk játékokat és körökre osztott játékokkal is bővül a kínálat.

Érkezik még az iMessage alkalmazás is, amelynek segítségével szöveges üzeneteket küldhetünk a különböző iOS eszközök között, mindezt teljesen ingyen. A szolgáltatás csoportos üzenetküldést, fotók, videók és kapcsolatok küldését is lehetővé teszi, emellett állapotjelentést is tud küldeni. Ez a megoldás 3G-n és WiFi-n keresztül egyaránt működik, méghozzá adattitkosítás mellett.

Az újítások között szerepelnek továbbá új multi-tasking gesztusok, az iTunes Tone Store, az automatikus napi mentés, alternatív útvonalak a Maps-en belül, jobb FaceTime videó minőség, új fejlesztőeszközök és még sok minden más is.

[bold]Felhő alapú újdonságok

[/bold]

Ahogy az várható volt, bemutatkozott az iCloud is, amely nyugdíjazza a MobilMe szolgáltatást és ezzel együtt számos hasznos újítást is kínál. A szolgáltatás lényege, hogy fájljainkat és dokumentumainkat egyszerűen tárolhatjuk a felhőben, ahonnan akármikor, bárhonnan hozzáférhetünk a különböző tartalmakhoz, ha van internet elérésünk.

Galéria megnyitása

Az iCloud szolgáltatáscsomag kilenc ingyenes alkalmazást és szolgáltatást kínál, amelyek között megtaláljuk a Calendar-t, a Mail-t, az App Store-t, az iBookstore-t, az iCloud Bacuk-opt, a Photo Streamet és az iTunes-t is. Ezek az alkalmazások zökkenőmentes, automatikus vezeték nélküli kapcsolatot kínálnak fontos fájljainkhoz, dokumentumainkhoz és egyéb személyes dolgainkhoz, amelyekhez így tényleg bárhonnan hozzáférhetünk. A szolgáltatás lényege az, hogy a leveleinkhez, kontaktjainkhoz, naptárbejegyzéseinkhez, zenéinkhez, videóinkhoz fotóinkhoz, dokumentumainkhoz, könyveinkhez és eszközbeállításainkhoz mindig hozzáférünk. Az adatok mentése napi szinten, automatikusan történik, így azok minden Apple terméken elérhetőek. Például ha az iPhone-nal készítünk egy videót vagy egy fotót, az automatikusan az iPad-re, illetve egyéb Mac konfigurációnkra is átkerül.

A szolgáltatás keretén belül 5 GB-nyi ingyenes tárhelyet kapunk, amelybe nem számítanak bele a képek, a zenék, az alkalmazások és a könyvek. Természetesen igény esetén bővíthető a tárhely, de persze nem ingyen. Érdekesség, hogy az iCloud 30 napig tárolja a fényképeket és a lehető leghamarabb megpróbálja minden Apple eszközünkre továbbítani őket. Az iOS alapú eszközök csak a legfrissebb 1000 kép tárolására lesznek képesek, de a Mac-ek és a PC-k az összes általunk készített fotót eltárolják majd.

Galéria megnyitása

A megvásárolt alkalmazások, könyvek és zenék az iCloud rendszerén belül bármikor, bárhonnan elérhetőek, méghozzá letöltés formájában. Érdekesség, hogy az iTunes-on keresztül vásárolt zenék egyszerre letöltődnek minden iOS eszközünkre és Mac konfigurációnkra, ami kényelmes megoldás.

Hasznos extra az iTunes Match szolgáltatás, amely zenegyűjteményünket megvizsgálja és azokat a trackeket, amelyek az iTunes Store-on belül is elérhetőek, automatikusan lecseréli 256 kbps-os AAC fájlokra, amelyek DRM mentesek. Ez a szolgáltatás 24,99 dolláros éves előfizetői díj ellenében vehető igénybe.

Az új szolgáltatások a fejlesztők számára, béta verzióban már elérhetőek, végleges változatuk pedig valamikor ősszel startolhat el.

A WWDC 2011 teljes előadását itt tekinthetik meg az érdeklődők. (116 perces!)

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére