A friss beszámoló alapján úgy tűnik, hogy az ultrabookok gyártói alkatrészhiánytól szenvednek, ugyanis az ultrabookokba szánt érintőkijelzőkből, illetve ultravékony LCD panelekből a szükségesnél kevesebb készül. Ez a helyzet nem éppen a legjobbkor jött, hiszen az ultrabook szegmensben eddig is a vártnál alacsonyabb forgalomról érkeztek hírek, most pedig, amikor az érintőkijelzős masinák kezdenének teret hódítani maguknak, alkatrészhiány nehezíti meg amúgy sem túl könnyű dolgukat.
A hiányt kiváltó okok
Hogy miért következett be a fenti helyzet? Nos, pontosan azért, mert az érintőpanelek és ultravékony kijelzők gyártói az ultrabookok korábbi népszerűségét - vagy inkább népszerűtlenségét - látva inkább azokra a szegmensekre helyezték át a hangsúlyt, amelyek sokkal jobban teljesítenek. A gyártókapacitás túlnyomó része éppen ezért az okostelefonok és táblák kijelzőinek gyártására megy el, és ez a helyzet manapság, az érintőkijelzős ultrabookok térhódításának kezdetén sem igazán javul - legalábbis olyan mértékben nem, hogy rövid időn belül érezhető lehessen a változás. A Windows 8-as termékekbe egyébként felsőkategóriás, minőségi érintőkijelzők dukálnak, ám ezekből a fentiek miatt egyelőre hiány van.
Az említett érintőkijelzők mellett az ultravékony noteszgépekbe szánt ultravékony LCD panelekből is kevesebb készül, mint amennyire igény lenne. Ezek a panelek márpedig elengedhetetlenül szükségesek az ultravékony noteszgépek gyártásához, hiszen csak velük érhető el az a vékonyság, amelyre az ultravékony minősítés kiérdemléséhez szükség van.
Az ultravékony LCD panelek gyártása egyébként alapjában véve is nehézkes folyamat, ugyanis ehhez nagyon vékony üveglapra van szükség, amelynek vastagsága 0,4 milliméter. A 0,4 milliméter vastag, illetve ennél vékonyabb üveglapok gyártása nehézségeket jelent a cégek számára, de a vékony üveglapok szállítása is problémás, hiszen a rendkívül törékeny lapokat csak speciális felszereléssel lehet "A" pontból "B" pontba eljuttatni. Ezekből kifolyólag abszolút nem meglepő, hogy csak két LCD panel készítő cég vállalta be az extrém feladattal járó pluszköltségeket: az egyik az AUO, a másik pedig az Innolux.
Az előrejelzések látszólag optimisták
Az ultravékony noteszgépekből idén 44,2 millió darabot szállíthatnak le a gyártók, így ezek a termékek a teljes notebook piac szállítási mutatójának 21,4%-át tehetik majd ki - ha minden az előrejelzéseknek megfelelően alakul. Az érintőkijelzők elérhetősége az elkövetkező időszakban várhatóan javulni fog, a gyártók pedig addig is az ultravékony kijelzőket kiváltó alternatív megoldások után néznek, amelyekkel csökkenthető a noteszgépek vastagsága.
Az érintőkijelzős noteszgépek piaci részesedése az idei év folyamán 13,1%-ra növekszik, azaz ezekből a termékekből 27,2 millió darabot szállítanak majd le idén. 2017-re az említett termékek már a noteszgép piac 57%-át uralják majd a maguk 106,6 milliós szállítási mutatójával.
2014 és 2015 között az ultravékony noteszgépek szegmense stabilan növekedhet, így egy szabványosított, felsőkategóriás noteszgép piac jöhet létre. Az ultravékony noteszgépek várhatóan nem járulnak majd hozzá komolyabb mértékben a PC szállítási mutatók növekedéséhez, de ahhoz igen, hogy a piacon kialakuljon egy összefüggő felsőkategóriás szegmens, ami segít a szállítási mutatók növelésében és az előállítási költségek csökkentésében. Ez végül oda vezethet, hogy a prémium noteszgépek szélesebb kör számára lesznek elérhetőek.