A Microsoft a WinHEC konferencia alkalmával egyebek mellett az érkező VR headsetekről is szót ejtett, így kiderült, nem egy, hanem kétféle VR kategória debütálhat jövőre: az egyik a kereskedelem fő áramát, a másik pedig a felső(bb)kategóriát veheti célba.
Az Intel és a Microsoft ötleteiből és terveiből az OEM partnerek készíthetnek különböző VR Headseteket, a munka során pedig be kell majd tartaniuk bizonyos irányelveket is, már ami a funkcionalitást és a hardvert illeti. Az új VR/AR Headsetek nem csak játékra, hanem multimédiás tartalmak fogyasztására, irodai munkára, tervezői munkára, illetve internetezésre is használhatóak lesznek, azaz komoly szerepet szánnak nekik a felek. Viszont egyik headset sem működik majd önállóan, számítógép nélkül, sőt, eleinte vezeték nélküli kivitelre sem számíthatunk: az olcsóbb példányok különböző kábel-opciókkal érkeznek, működésük során pedig több kábelt is használnak, míg drágább társaiknál már egyetlen kábelkorbáccsá összevont vezetéken keresztül zajlik minden, ami a működéshez kell.
Az olcsóbb, 300 dollár körüli árkategóriában helyet foglaló termékek egyszerűek lesznek, mint a faék. Ebben az esetben a két szemünk előtt elhelyezett kijelzők egyenként 1200 x 1080 pixeles felbontással dolgoznak, mint például az Oculus Rift vagy éppen a HTC Vive, viszont nem AMOLED panelre épülnek, hanem sima LCD kijelzőre. Komoly változás az is, hogy a konkurens megoldásoknál alkalmazott 90 Hz-es képfrissítési frekvenciát az olcsó VR Headseteknél 60 Hz-re csökkentik.
Ezzel szemben a drágább példányok, amelyeknél egyelőre még a tervezett árszintet sem határozták meg – legalábbis nyilvánosan –, már sokkal vonzóbb paraméterekkel rendelkeznek. Ezeknél a termékeknél szemenként 1440 x 1440 pixeles natív felbontás áll rendelkezésre, ami jelenleg piacvezető értéknek tekinthető – kérdés, hogy amikor az újdonságok megjelennek, akkor is az lesz-e. A kijelző itt már szerencsére nem LCD, hanem OLED alapú lesz. A képfrissítési ráta 90 Hz vagy 120 Hz lesz, azaz játék esetén elég combos PC-re lesz majd szükség, hiszen a kijelzők is magas felbontásúak.
Vezérelhetőség terén az olcsóbb VR Headseteknél egyszerű game controllert kapunk, de a drágább példányoknál 3 DOF (körbenézés) vagy 6 DOF (körbenézés és térbeli nézőpontváltás) alapú vezérlésre is lehetőség lesz – beépített kamerát és inerciális érzékelőegységet mindkét kategória szereplői kapnak. Utóbbi a teljes szobára, illetve a teljes környezetre kiterjedő érzékelést segíti, amelynek keretén belül a rendszer kamerával feltérképezi az adott környezetet, majd a leképezett modellt az inerciális érzékelőegység adataival összefésülve megállapítja a felhasználó aktuális pozícióját, illetve azt is, merre néz éppen. Ez lesz az úgynevezett inside-Out Tracking típusú érzékelés.
Fotó: Tom's Hardware
Az új headsetek közül az olcsóbbakhoz egy HDMI 1.4-es videó kimenetre, illetve USB 2.0-s portra lesz szükség a zökkenőmentes használathoz, míg a felsőkategóriás példányok már HDMI 2.0-s vagy DisplayPort videó kimenetet, illetve USB 3.0-s csatlakozást igényelnek. Audió támogatás terén komoly különbség, hogy az egyszerűbb modellek fejhallgató és mikrofon csatlakozóval érkeznek, míg drágább társaik akár beépített fejhallgatóval és beépített mikrofontömbbel is rendelkezhetnek.
Az új információk fényében érdekesnek tűnik a terv, de hogy milyen lesz a megvalósítás, az majd csak jövőre derül ki. A nagy mozgástér miatt ráadásul eléggé változatos lehet majd a kínálat, kíváncsian várjuk mivel rukkolnak elő a Microsoft partnerei.