Shop menü

SPARTAN VERSUS TÖBBIEK, AVAGY AZ ÚJ MS WEBBÖNGÉSZŐ SEBESSÉGE

Kipróbáltuk a Windows 10 Technical Preview 9266-os buildjében található friss webböngészőt, amiben már a Spartan motor tesztkiadása is működik.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Spartan versus többiek, avagy az új MS webböngésző sebessége

Bevezető

A Microsoft szakemberei gőzerővel fejlesztik a vállalat következő generációs operációs rendszerét, a Windows 10-et, amely az idő előrehaladtával egyre érdekesebb és vonzóbb szoftver benyomását kelti. Az újdonság bemutató kiadása a Windows Insider Program keretén belül már régóta elérhető a vállalkozó szellemű felhasználók számára, egy-egy új build pedig mindig tartogat valami érdekességet.

A január 21-én megtartott gigantikus Windows rendezvény alkalmával már ízelítőt kaphattunk, milyen hardverekkel és szoftverekkel készül a Microsoft az elkövetkező időszakra.

A rendezvény előtt nem sokkal arról is lehullott a lepel, hogy az Internet Explorer helyét egy új, versenyképesebb, letisztultabb felhasználói kezelőfelülettel ellátott webböngésző veszi majd át, amely csak a Windows 10 esetében lesz elérhető – legalábbis jelenleg ez a terv. Ezzel együtt persze a visszamenőleges támogatás biztosításáról is gondoskodnak a fejlesztők, kétféleképpen is. Egyrészt a Spartan képes lesz betölteni az IE11 motort, ha a szükség úgy hozza, másrészt az üzleti felhasználóknak megmarad maga az IE11 is (ami pedig képes betölteni a Spartan motort).

A Spartant a január 21-i rendezvényen már meg is csodálhattuk működés közben, és három legfőbb újításáról is lehullott a lepel: az egyik a Cortana integráció, a másik az olvasó mód, a harmadik pedig a webes tartalmak kommentálásának lehetősége – utóbbi rajzokkal, ábrákkal, kézírással vagy hagyományos billentyűzetes jegyzeteléssel egyaránt kivitelezhető.

A Spartan motor a fentiek mellett a Microsoft ígérete szerint drámaian megnöveli a webböngésző teljesítményét, így az Internet Explorer legfrissebb kiadásával ellentétben a Spartan végre valóban felnőhet a konkurens webböngészőkhöz. Az új szoftverrel egyébként pontosan ez a Microsoft nem titkolt célja.

A friss webböngésző felhasználói kezelőfelületét még nem érheti el a publikum a Windows 10 Technical Preview jelenlegi kiadásában, de az új renderelő motor tesztváltozata már szabadon kipróbálható – persze egyelőre csak saját felelősségre, hiszen tesztverzióról van szó, ami még több hibát is tartalmazhat.

Az új webböngésző motor bekapcsolása

A Spartan motorja a Windows 10 legfrissebb, 9266-os buildjében található meg – ez a build a Microsoft januári Windows rendezvénye után vált elérhetővé. Az új Windows 10 Technical Preview kiadás beépített webböngészőjénél egy kis trükkel bekapcsolható a Spartan motorja, de igény szerint automatikus engedélyezésére, illetve komplett letiltására is van mód.

A két motor között egyszerűen tudunk váltani: a webböngésző címsorába csak be kell írni, hogy about:flags, a felbukkanó menüben pedig ki kell választani az éppen szükséges beállítást, ahogy az a fenti képen is látható. Ebben a menüben akár azt is módosíthatjuk, milyen böngészőnek lássák az újdonságot a különböző weboldalak (User Agent String).

Webböngésző motorok és a tesztkonfiguráció

Renderelő motorok és JavaScript motorok

Mielőtt belevágnánk a teljesítmény vizsgálatába, feltétlenül tisztáznunk kell egy-két dolgot. A webböngészők általában eltérő renderelő (layout) és ECMA Script motort használnak, de egyes esetekben némi átfedés is van köztük.

Kezdjük a konkurenciával. A Google Chrome WebKit renderelő motorra épült egészen 2013-ig, amikor a WebKit alapjait használva elindult a Blink fejlesztése. A JavaScript kódok feldolgozását ennél a V8-as motor végzi. Az Opera ugyancsak Blink renderelő motort alkalmaz, a JavaScript motor szerepét pedig a 15-ös kiadásig a Carakan töltötte be, de ezután az Opera is a V8-ra tért át. A Firefox saját renderelő motort használ, amely a Gecko nevet viseli, a JavaSrcipt kódokat pedig az ugyancsak saját fejlesztésű SpiderMonkey motor kezeli.

Az Internet Explorer renderelő motorja egy zárt forráskódú megoldás, amely a Trident nevet viseli – ez a motor a 4.0-s Internet Explorer kiadás óta használatban van, természetesen módosításokkal. JavaScript fronton az Internet Explorer esetében elég kalandos a múlt, ugyanis a 9-es kiadásig bezárólag úgynevezett futásidejű script-tolmácsot használt a rendszer (Runtime Script Interpreter), ami a korábbi, zömében statikus tartalmakhoz remek volt, de ahogy a dinamikus tartalmak elkezdtek maguknak teret hódítani, újfajta megoldás bevezetése vált szükségessé. Az IE 9 megjelenésével bemutatkozott a Chakra JavaScript motor, ami az IE 8-hoz képest jelentős előrelépést hozott a teljesítményben. A következő két változat, azaz az IE 10 és az IE 11 további teljesítménynövekedést hozott, de a konkurens megoldásokéhoz képest ez sem volt elég: a JavaScript teljesítmény így sem alakult valami fényesen. A Spartan érkezésével a helyzet gyökeresen megváltozhat, ugyanis egy új renderelő motor áll csatasorba (EdgeHTML), amelyhez egy új, a korábbinál nagyobb teljesítményt kínáló JavaScript motor is tartozik. Hogy a duó valóban képes lesz-e felnőni a konkurens megoldások teljesítményszintjéhez? Ez idővel kiderül, de némi képet már ebből a tesztből is láthatunk, így nagyjából látható lesz, egyáltalán jó-e az irány.

Tesztkonfiguráció

Annak érdekében, hogy a körkép minél objektívebb lehessen, nyolcféle tesztet futtattunk le a versenyzőkön. A tesztben az IE 11 és a Spartan motor mellett a Google Chrome, a Mozilla Firefox és az Opera legfrissebb kiadása is szerepelt. A Safari windowsos kiadásának fejlesztését már rég leállították, így az almás szoftvert nem tudtuk bevonni a buliba. A kisebb, kevés felhasználó által alkalmazott webböngészők is kimaradtak, így most csak a legnagyobb, legszélesebb körben használt szoftvereket vettük górcső alá. A teszthez egy teljesen átlagos PC-t használtunk, ami remekül megfelel egy költséghatékony internetezésre szánt PC konfigurációnak.

Tesztkonfiguráció

• Processzor: Intel Pentium G840

• Rendszermemória: 2 x 4 GB Kingston HyperX Predator DDR3-1866 MHz @ 1333 MHz (CL9-9-9-27 1T)

• Alaplap: MSI Z77A-G41

• Adattárolás:

- Western Digital Caviar Black 500 GB (7200 RPM, SATA 6 Gbps)

• Tápegység: Corsair TX650W

• Ház: Cooler Master Test Bench

• Operációs rendszer: Windows 10 64-bit, minden frissítéssel

• Egyéb:

- Intel HD Graphics Driver 15.28.22.64.3517 (64-bit)

- Intel Chipset Driver 10.0.13

Tesztek I. – JavaScript

Tesztek I. – JavaScript

Első körben azt nézzük meg, hogy milyen teljesítményt nyújtanak az egyes webböngészők JavaScript alatt. Annak érdekében, hogy minél részletesebb képet kaphassunk, több tesztprogramot is bevetünk – ezek minden esetben ötször futnak le az adott tesztrendszeren, az egyes futások között pedig bezárjuk, majd újra megnyitjuk a webböngészőt. A diagramok az így kapott eredmények átlagát tükrözik.

SunSpider JavaScript Benchmark 1.0.2

A népszerű webböngésző tesztprogram csak a JavaScript teljesítményt vizsgálja, és rendkívül jól fekszik az Internet Explorer legfrissebb kiadásának. Lássuk, az új motor is jól teljesít-e a tesztben.

Galéria megnyitása

Mivel a teszt az egyes algoritmusok lefutásának sebességét méri, így ebben a megmérettetésben a kisebb érték a jobb. Remekül látszik, hogy az IE11 JavaScript motorjához képest valamelyest tovább gyorsult az új tesztmotor, de a gyorsulás mértéke igazából nem egetverő.

Kraken 1.1

A Mozilla nevéhez fűződő Kraken Benchmark szintén csak a JavaScript teljesítményt vizsgálja, és viszonylag hamar eredményt ad. A Kraken Benchmark a SunSpider Benchmarkhoz hasonlóan többféle platformon is fut, így nem csak asztali PC vagy noteszgép webböngészője tesztelhető vele. A szoftver a jelek szerint többnyire egy programszálon dolgozik, így a Turbo támogatással ellátott, magas egyszálas teljesítményt kínáló központi egységekkel szerelt rendszerek jobb eredményeket érhetnek el benne.

Galéria megnyitása

A Kraken Benchmarkban nem túl meglepő módon a Firefox legújabb kiadása teljesít legjobban, de mivel házon belül fejlesztett tesztalkalmazásról és webböngészőről van szó, ez várható volt. Az viszont már annál meglepőbb, hogy a Spartan tesztmotor óriási gyorsulást mutatott fel az IE 11-es motorhoz képest.

Octane 2.0

Folytassuk a sort a Google nevéhez fűződő Octane 2.0-s webes tesztprogrammal, amely szintén csak a JavaScript teljesítmény alakulását vizsgálja.

Galéria megnyitása

Ez a teszt nem túl meglepő módon a Google Chrome legfrissebb kiadásának kedvez, de azt is remekül megmutatja, elődjéhez képest mekkora gyorsulást mutat fel a Microsoft új webböngésző tesztmotorja. A különbség itt is óriási. És ne felejtsük el, hogy korai tesztváltozatról beszélünk, ami még rengeteg optimalizációt kaphat az elkövetkező hónapok során, így a Microsoft végre tényleg megszorongathatja a rivális webböngészőket. Legalábbis JavaScript fronton.

Tesztek II. – Komplex appok

Tesztek II. – Komplex appok

A második körben már olyan alkalmazásokat használunk, amelyek többféle területen is vizsgálják az adott webböngésző teljesítményét, így jobb képet adnak az összteljesítményről, illetve a valós használat alkalmával tapasztalható teljesítményről.

Futuremark PeaceKeeper

A Futuremark ingyenesen elérhető, keresztplatform-támogatással ellátott tesztprogramja a renderelés teljesítménye mellett a HTML5 WebGL, a HTML5 videó, a HTML5 Game, a HTML5 WebWorker, a Canvas, a Data, a Text Parsing és a DOM Operations tesztek eredményeinek összesítésével jellemzi az adott webböngésző teljesítményét. A komplex teszt tehát minden fontosabb területet felölel, így az általa adott pontszámok igazán beszédesek.

Galéria megnyitása

A Peacekeeper tesztben csak minimális gyorsulást tudott felmutatni a Microsoft új webböngésző motorja az IE11 motorjához képest, így a szoftver még mindig nagy lemaradásban van a konkurensekhez képest. Kíváncsian várjuk, a végleges kiadás megjelenéséig sikerül-e leküzdeni ezt az aprónak éppen nem mondható hátrányt.

WebXPRT 2013

Ez a teszt szintén komplexebb módszereket alkalmaz a teljesítmény méréséhez, így összetettebb képet ad. A négy teszt között HTML5 és JavaScript alapúak egyaránt vannak, maga a mérés pedig meglepően sokáig tart.

Galéria megnyitása

Ebben az esetben már valamivel látványosabb az új motor előnye az IE 11-éhez képest, de a konkurensek beéréséhez még mindig sok a teendő. Az eddigiekből úgy látszik, hogy az új webböngésző motor egyelőre főleg JavaScript alatt diadalmaskodik.

BrowserMark 2.1

A Rightmark által kifejlesztett webböngésző teszt szintén a komplexebb, árnyaltabb képet alkotó appok táborát erősíti. A kezdőlapon megjelennek az aktuális webböngészővel és operációs rendszerrel kapcsolatos adatok, plusz azt is kiválaszthatjuk, melyik szerverről fusson a teszt. A szoftver az alábbi képet adta a versenyzőkről:

Galéria megnyitása

A Chrome toronymagasan első lett, az ugyancsak Blink renderelőmotort és V8-as JavaScript motort használó Opera pedig a második helyre futott be. A Microsoft új webböngésző motorja ebben a tesztben meglepő módon még az IE 11-es motornál is lassabb volt, így bőven van még hova fejlődnie.

Bmark

A Bmark Canvas 3D és WebGL alapú tesztekkel dolgozik, így inkább a grafikai képességekről rántja le a leplet.

Galéria megnyitása

Az Opera és a Chrome ebben a tesztben is remekel, de a Microsoft új webböngésző motorja is gyorsult az előző generációs megoldáshoz képest. A Firefox ezúttal meglepően gyengén teljesített.

Tesztek III. – HTML5 és a verdikt

HTML5 Test

A html5.org weblapon található teszt tulajdonképpen azt vizsgálja, hogy az adott webböngésző mekkora mértékben támogatja a HTML5 szabványt. A vizsgálat után egy pontszám születik, alatta pedig egy tételes magyarázat is olvasható, amelyből kiderül, mely területeken mutatkoznak hiányosságok.

Galéria megnyitása

Az összesített pontszám alapján a Chrome és az Opera kínálja a legfejlettebb HTML5 támogatást, de a Firefox lemaradása sem kétségbeejtő. A Microsoft IE11-es webböngésző motorjához képest az új webböngésző motor némileg fejlődött, de még mindig nagy a lemaradás az éllovasokhoz képest. Teendők tekintetében mozgalmas hónapok elé néznek a Microsoft szakemberei.

Az összesített pontszám alapján lássuk a részletesebb értékelést. A weblap az egyes kategóriákat még ennél részletesebben is elemekre bontja, ám ez tesztünk szempontjából kevésbé érdekes – no meg az adatmennyiség nagysága miatt könnyedén áttekinthető tálalása sem egyszerű feladat.

Galéria megnyitása

A fentiek alapján talán picivel tisztább a kép az egyes webböngészők tulajdonságaival kapcsolatban – valamint az is remekül látszik, hol kell még fejlődnie a Microsoft új webböngészőjének. Néhány hónap múlva érdekes lesz látni, mely területeken sikerült komolyabb változásokat elérni.

Verdikt

A Microsoft új webböngésző motorja helyenként már most is komoly előrelépést kínál elődjéhez képest, de bőven van még hova fejlődnie. A JavaScript teljesítmény első blikkre igen jónak tűnik, de a sokkal fontosabb weblap renderelés még nem elég gyors a konkurenciához képest. Jó viszont látni, hogy egyértelmű előrelépés van az Internet Explorer 11-hez képest, és messze még a megjelenés, úgyhogy még az is előfordulhat, hogy a Spartan minden fronton beéri a többieket. Visszatérünk majd a témára, amint lesz értelme.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére