I. Bevezetés és specifikáció
 
Végre valahára megérkezett az MSI régóta várt ultrakönnyű notebookja, a Wind. Az elképzelés az Asustól származik, viszont úgy néz ki az MSI vitte véghez azt, amit eredeti ötletgazda kitervelt. Lássuk mitől lesz egy 100 ezer forintos hordozható noteszgép ajánlott vétel.
 
 Processzor: Intel Atom N270 1.60 GHz (533 MHz FSB, 512 kB L2 cache, 65nm)
Memória: 1x1 GB DDR2-667 (533 MHz, CL4-4-4-12)
Chipset: Intel i945GME
Videokártya: Intel GMA950
Hangkártya: Realtek ALC888 HD Audio
Kijelző: 10,0” (1024x600, Anti-Glare)
Merevlemez: Western Digital WD800BEVS-22RST0 (80 GB, 5400 RPM, 8 MB, ATA133)
Optikai meghajtó: nincs
Hálózati kártya (LAN): Realtek RTL8102 PCI Fast Ethernet Controller
Hálózati kártya (WLAN): mini-PCI-os WLAN max. 54 Mbit/s
Modem: nincs
TV tuner: nincs
Webkamera: van
FireWire: nincs
Bluetooth: van
Infravörös port: nincs
Kártyaolvasó: van
Ujjlenyomat olvasó: nincs
Akkumulátor: 3 cellás 24Wh
Operációs rendszer: Windows XP SP3
 
Mi változott az eeePC 701 óta? Sokkal nagyobb kijelző, használhatónak tűnő felbontás, nagyobb kapacitású háttértároló, gyorsabb és alacsonyabb fogyasztású processzor, Service Pack 3-mal szálított Windows XP, kétszer több memoria. Nem hangzik rosszul és nem is az.
 
 Egeret nem kapunk, azon kívül minden mást, akárcsak az Asus esetében. A rágcsálónak örültünk volna, igaz amekkora a dobozba belefér, azzal pont semmire nem mentünk volna. Szerencsére - mint később látni fogjuk - nem probléma az egér nélküli használat.
 
II. Hardver
Öröm volt kibontani a Windet, sokkal nagyobb, mint az eeePC-t. Az anyaghasználatból már érződött, hogy itt valami egészen más dimenzióban megtervezett kütyüről van szó.
 
Először vehettük szemügyre közelebbről az Intel új Atom processzorát, amelyet kifejezetten ilyen gépek építésére terveztek. Ultra alacsony fogyasztás, kielégítő teljesítmény. Erre majdhogynem tökéletes az N270, hiszen 1600 MHz-es órajele mellé kapott egy kövér Hyper-Threading támogatást is, így rendelkezik egy második virtuális maggal is.
 
Rendszerbusza 533 MHz, amely a leglassabb ma kaphato Core 2 Duo-kéval egyezik meg, cache memoriája 512 kB, a rendszermemória pedig szintén 533 MHz-en üzemel, hiszen az FSB visszafogja, öröm az ürömben, hogy mindezt legalább alacsony (CL4-4-4-12) időzítés mellett teszi.
 
A réginek számító Intel i945GME chipset grafikus lelkét a szebb napokat is megélt Intel GMA950 alkotja, amely gyakorlatilag semmilyen komolyabb videokodek gyorsítását nem támogatja, így a feladatok döntő többsége a processzorra hárul. Megkíséreltünk végignézni 720p felbontású HD filmeket H.264-es video- és AC3 illetve Dolby DTS audiokodekekkel kódolt formában is, egyetlen másodpercre sem akadt meg a lejátszás, igaz a CPU terhelés szinte végig 90% körüli volt. Értelemszerűen a fullHD (1080p) videók teljesen akadtak, de ilyen felbontású kijelzőn ez majdnem mindegy is volt.
 
Dícséret illeti a hűtési rendszert is, igaz nagyon forrófejű alkatrésszel nem volt dolga, hiszen az Intel Atom processzora mindössze 5W-ot fogyaszt teljes terhelés alatt, a videokártya szintén nem eszik sokkal többet. Ettől függetlenül az eeePC 701-hez hasonlóan teljesen némán teszi a dolgát, több perces komoly terhelés után lehet csak közelről hallani némi légsuhogást.
 
A beépített merevlemez láthatóan gyorsabb, mint az eeePC-ben lévő SSD, igaz fogyasztása nagyobb és mozgó alkatrészt is tartalmaz, de legalább elfér rajta egy rakás program, nem kell bajlódni egy Office telepítés után, hogy gyakorlatilag betelt a lemez.
III. Ergonómia
Az alig 1 kilogrammos szerkezet könnyen nyitható, első látásra is átgondoltabb megoldásnak tűnik az Asus eredeti elképzelésénél. Mindjárt kiderül, hogy miért.
 
A billentyűzet széltől szélig tart, ezzel nagyban megkönnyítve a gépelést, hiszen így nem kell összezsúfolni a gombokat, ráadásul azok elrendezése is inkább egy normális noteszgépét követi - ellentétben az Asus-éval. Sajnos a funkciógombként szolgáló Fn a sarokra került és BIOS-bol sem tudjuk megváltoztatni virtuális helyét, így bizonyára sokan fognak mellényomni kezdetben.
 
A touchpad bár kis méretű viszonylag könnyen használható. Alul és oldalt is megvan mindkét görgetősáv, amely csak akkor működik, ha a mozdulatsort ott kezdjük el, ellenkező esetben a hasznos terület részét képezik. A bal és jobb egér gombok többnyire kényelmesen nyomhatók, sikerünket hangos kattanás jelzi.
 
Két oldalt a "megszokott" kép fogad minket, tulajdonképpen ezt a pár ki-bemenetet nem is nagyon lehet a szűkös hely miatt máshogy elhelyezni. Érdemes megemlíteni, hogy eltűnt a modem csatlakozó, ugyanakkor a fontosabb portok mind jobb oldalra kerültek, ami egér használatakor okozhat némi fejfájást. Memoriabővítésre - ahogy a képen látható - nincs lehetőség, hiszen az egyik csavaron ott pihen egy garanciát jelző matrica, így abban az esetben, ha kevésnek találjuk a beépített 1 GB-ot, a márkaszervíz felé kell, hogy forduljunk bizalommal (vagy választhatjuk a jotállás megvonását is).
 
Az egyetlen pont, ahol szerényebben teljesít a Wind, mint konkurense az a videochat. A beépített webkamera igencsak képzajos felvételeket produkált, ráadásul fehéregyensúlya is rosszabb volt az átlagnál, továbbá sokkal nagyobb fényforrás kellett ugyanolyan világosságú képhez.
 
Essen egy pár szó a kijelzőről is, amely 10"-ra hízott, a felbontás pedig immáron 1024x600. Okos trükközésekkel (rejtett tálca, teljes képernyőre nagyított böngésző) el lehet férni rajta, de a 600 sor még mindig nagyon kevés. Örömmel tapasztaltuk viszont, hogy a fényerő valamelyest nőtt a 701-es eeePC-hez képest, így nappal is lehet már böngészni rajta, ha úgy tartja kedvünk, igaz a WLAN kártya beépített antennája nagyon gyengén muzsikált, a lakásban lévő WiFi routert a ház előtt parkoló autóban már nem is látta.
IV. Akkumulátor és értékelés
A 3 cellás akkumulátor nem váltotta meg a világot, ami furcsa, hogy kevesebbet bírt, mint a kis 701-es eeePC-be szerelt ugyanekkora, bár ebben valoszínűleg a kijelzőnek is szerepe van, hiába fogyaszt kevesebbet a processzor, a magasabb fényerő és a nagyobb felület a döntő. Internetezéssel durván két és fél oráig húzta a Wind, HD filmnézéssel ez másfél órára csökkent (teljes fényerőn), tehát egy filmet pont végig lehet vele nézni, külső DVD meghajtóval vélhetően egy 2 óras mozi is beleférhet.
 
Összességét tekintve az MSI megalkotta a jelenleg kapható legjobb eeePC-t, nagy kijelző, elfogadható felbontás, hatalmas és jól kezelhető billentyűzet, halk működés és csekély tömeg. Mind ehhez hozzá jön még a 100 ezer forintos vételár és világosan látszik, hogy egy mindenki számára elérhető, de ugyanakkor valamire végre használható szubnotebookot vihet haza az ember ennyi pénzért. Különösen ajánlott vétel, a nyár végén pedig érkezik a 6 cellás opcionálisan megvásárolható akkumulátor, amellyel akár 5 orát is képes ébren lenni a gép (ára még ismeretlen).
 
Köszönjük a tesztgépet az Expert Computer Kft-nek.
 
Vásárlás: Webáruház
Termékinfo: MSI