Shop menü

LG 27MU67: 4K, FREESYNC, KEDVEZŐ ÁR

Az LG legújabb 4K-s megjelenítője nagyon erős versenyzőnek ígérkezik, hisz mindent tud, amire szükség lehet játék vagy éppen munka esetén.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
LG 27MU67: 4K, FreeSync, kedvező ár

Bevezető

Legfrissebb tesztünkben egy rettentően vonzó paraméterekkel rendelkező monitort próbálunk ki, ami az LG műhelyéből érkezett.

Az LG 27-MU67-B meggyőző tulajdonságaival és baráti árcédulájával próbál hódítani a piacon, fegyverarzenálja pedig nagyon komoly: az IPS panel gyárilag kalibrálva, 4K-s natív felbontással érkezik, plusz FreeSync támogatás is jár hozzá. A VESA 100-as támogatással is felvértezett kijelző egy profi állványra került, ami nem csak a monitor döntését és elforgatását, de magasságállítást és pivot/portré módot ugyancsak nyújt. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a gyártó még a HDMI és a DisplayPort -> Mini DisplayPort kábelt sem spórolta ki a csomagból, akkor azt kell, hogy mondjuk: nagyon erős versenyző szállt ma ringbe, hogy bizonyíthasson.

Galéria megnyitása

Az árcédula a kínálat fényében jónak tűnik, és mostanában a fent említett árban egy akció miatt még egy Cooler Master Storm Mizar típusú gamer egér is benne van.

A következő oldalakon alaposan megvizsgáljuk, valóban olyan jó vétel-e az MU67, mint amilyennek tűnik.

A monitor és az OSD

LG 27-MU67-B – A hardver

Az LG MU67-es sorozatának 27 hüvelykes képátlójú tagja egyszerű, letisztult dizájnnal érkezik, amelynek gerincét matt fekete műanyag adja. A műanyagborítás fokozottan hajlamos a karcolódásra, így érdemes vigyázni a termékre, plusz tisztántartására is figyelmet kell fordítani, hisz a por és az ujjlenyomatok hamar meglátszanak rajta.

A káva a klasszikus kijelzőket idézi a vastagsága (22mm) miatt, a felületét viszont szálcsiszolt alumíniumlap borítja, ami sötét színárnyalatával remekül illik a képbe.

A kijelző villódzás-mentes ledes háttérvilágítást kapott, natív felbontása pedig 3840 x 2160 pixel. Mivel IPS panelről van szó, így a betekintési szögek szélesek, 178 fokosak, de az 1000:1 tipikus kontrasztarányt és a 300 cd/m2-es fényerősséget sem érheti komoly kritika. A panel egyébként 10 bites színmélységet alkalmaz, amit 8-bit+AFRC eljárással valósít meg, tehát nem natív 10-bites megoldással van dolgunk. A színek ennek ellenére is meglehetősen szépek – de erre még majd külön is kitérünk.

Hab a tortán, hogy a monitor FreeSync/Adaptive-Sync támogatást szintén kapott, azaz megfelelő hardver esetén képes a dinamikus képfrissítési rátában rejlő lehetőségek kiaknázására. Ebben az esetben 60 Hz-es panelről van szó, így a FreeSync csak egy viszonylag szűk tartományban, 40 és 60 Hz között üzemel, ami a 4K-s felbontást elnézve kellemetlen, hiszen még egy komoly gamer konfigurációval is könnyű beesni 40 fps alá, és akkor maradnak a hagyományos képfrissítési módszerek. Hogy mi is az a FreeSync? Korábbi cikkünkben minden fontos részletre kitérünk, így aki még nincs képben, bátran kattintson ide.

A hátoldalra – ahol egyébként VESA 100 támogatást biztosító furatok találhatóak – négy csavarral rögzül az állvány. A monitor hátuljához illeszkedő panel felső éle mentén egy fém fül is található, ami a hátlaphoz rögzülve könnyíti a szerelési folyamatot.

Maga az állvány szintén egyszerű dizájnnal rendelkezik, felületét műanyag borítja, és meglehetősen sokoldalú. Az anyagválasztás ellenére a minőségérzet teljesen rendben van, nem recseg ropog a szerkezet.

A gyári állvány jóvoltából a kijelző -5/+35 fokban dönthető, -45/+45 fokban elforgatható, magassága pedig 0-130 milliméter közötti tartományon belül állítható, sőt, extraként még a pivot/portré módban rejlő lehetőségeket is kiaknázhatjuk – azaz a kijelző a vízszinteshez képest 90 fokkal elforgatható.

A monitor beépített tápegységgel rendelkezik, így nem kell külső tápadapterrel bajlódni, sőt, extraként még áramtalanító kapcsoló is található a fedélzeten, amivel nullára csökkenthető a monitor fogyasztása, ha esetleg hosszabb időre ki szeretnénk kapcsolni.

A videó bemenetek között minden fontos csatlakozó jelen van: kapunk két darab HDMI 2.0-s portot, valamint egy DisplayPort 1.2-es és egy Mini DisplayPort csatlakozót is, és természetesen a fejhallgató kimenetet sem spórolták le (bár mondjuk lehetne oldalt). A sok bemenetet elnézve sejthető, hogy van a kínálatban PiP és/vagy PbP szolgáltatás – ez bizony így is van.

LG 27-MU67-B – A gombok és az OSD menü

Az OSD kezelését segítő gombok a monitor kávájának jobb alján kaptak helyet, a különböző gombok funkcióit pedig a szálcsiszolt alumínium lapon látható feliratok árulják el. Ebben az esetben nem klasszikus nyomógombokkal találkozunk, hanem apró érintőgombokkal, amelyek formájukat és tapintásukat tekintve olyanok, mint ha egy egy klasszikus, 3 milliméteres átmérőjű LED tetejéhez érnénk.

Galéria megnyitása

A ledek közül a menüfunkciókat kezelő példányok egy sorban helyezkednek el, a kikapcsolást végző példányt azonban pár milliméterrel eltolták a síkban, hogy könnyebb legyen megkülönböztetni a többitől. A kezelőszervek viszonylag könnyen használhatóak, igaz, a szokatlan dizájnhoz és a "gombok" elhelyezkedéséhez mindenképpen hozzá kell szokni, de pár perc használat után rutinszerűen megy a navigálás.

Az érintőgombokkal egy remek OSD-t vezérelhetünk, ami kinézetét tekintve letisztult, elegáns, funkcionalitása viszont meglehetősen gazdag. A menürendszer logikus felépítéssel bír, az egyes beállítások viszonylag könnyen megtalálhatóak, az OSD pedig elég sokáig a kijelzőn marad ahhoz, hogy alaposan tanulmányozhassuk a menüt anélkül, hogy az OSD időközben gyorsan eltűnne (ezt csak azért említjük meg, mert ezúttal nem konfigurálható a helyzete, és hogy mennyi ideig van kint).

A menün keresztül a PiP és a PbP funkció éppúgy vezérelhető, ahogy a különböző presetek, de színhőmérséklet, gamma érték és RGB beállítások módosítására is van lehetőség, extraként pedig hattengelyes színállítással is ellátták a terméket, azaz nem csak RGB, hanem R-G-B-C-M-Y alapú színbeállítás is lehetséges. Az OSD menü magyarul nem tud, de így is gyerekjáték eligazodni a különböző funkciók között.

Válaszidő és bemeneti késés

A monitor papíron 5 ezredmásodperces (G2G), és túlvezérléssel használva ezt az értéket körülbelül hozza is. A túlvezérlésnek, azaz itt a DAS módnak négyféle állapota van: kikapcsolt, alacsony, közepes és magas. Ezek közül a közepes beállítás adja a legjobb eredményt, így ezt érdemes használni, a magasnál már észrevehető némi túlvezérlésből fakadó hiba.

Input lag, azaz bemeneti késleltetés terén a játékosok számára jó hír, hogy különösen alacsony, 9,7 ezredmásodperces értékkel lehet számolni, ami még a TFT Central adatbázisa szerint is kivételesen remek teljesítmény.

Extrák

Ahogy azt megszokhattuk, az LG mellékeli az ötletes és hasznos 4-Split Screen segédprogramját is a monitorhoz, amivel feloszthatjuk a monitor felületét 2-4 részre, és akkor ehhez igazodnak az ablakok. Videó is van róla, ha valakit érdekel, hogy működik ez a gyakorlatban.

A gamereknek pedig ott van a Black Stabilizer funkció, amivel a sötétben rejtőzködő ellenfelek könnyebben észrevehetőek, valamint a túlzott fénnyel járó szituációk is legyőzhetőek, hisz ekkor is törekszik a rendszer az egyensúly fenntartására, ezáltal hozzájárul az eredményesebb játékhoz.

Képminőség – 1. rész

Képminőség – Az OSD profilok

A képminőség vizsgálatát ezúttal a 9 OSD profil ellenőrzésével kezdjük. Ezek közül 8 darab a különböző üzemmódokhoz készült, a kilencedik pedig a Custom nevet viselte – gyakorlatilag ez az alapértelmezett, gyárilag kalibrált profil. Utóbbit mindjárt részletesebben is górcső alá vesszük, de előtte nézzük az összesített táblázatot. Íme:

Galéria megnyitása

Képminőség – Gyári értékek

Az LG 27-MU67 gyárilag bekalibrálva érkezik – az alapértelmezett profil a Custom nevet viseli. A gyártó egy kalibrálási jelentést is mellékel a monitorhoz, amelyről kiderülnek a legfontosabb paraméterek, ahogy az a lenti fotón is látható.

Galéria megnyitása

Az alapértelmezett, kalibrált profilt természetesen mi is leellenőriztük, ehhez pedig egy DataColor Spyder 5 Elite kalibrátort használtunk a gyárilag hozzá tartozó szoftverrel. Az alkalmazás sok esetben bántóan szűkszavú, így a későbbiekben lehet alternatív megoldáshoz folyamodunk majd.

A gyártó a monitor leírásában 99% feletti sGB lefedettségről tesz említést, ami a mérés alapján meg is van: a kerekíteni szerető DataColor app 100%-os sRGB és 80%-os Adobe RGB lefedettségről beszél. Ezek szép értékek, nincs velük semmi baj.

Színhűség a 24 kockás SpyderCheCKR palettához képest, Gamma görbe

Galéria megnyitása

Grey ramp

A monitor gyárilag egész jó képminőséget és színhűséget kínál, így remekül használható szinte bármilyen feladatra. A színhőmérséklet 7300K, a kontrasztarány pedig 677:1 – ez 318,2 cd/2m-es fehér és 0,47 cd/m2-es fekete fénysűrűségből tevődik össze. A gamma értéke 2,19 volt, a kép pedig a későbbi kalibrálás eredményével összehasonlítva egész színhű már gyárilag is – egy picit viszont magas a kék csatorna értéke.

Ahogy az a lenti diagramokon is látszik, extraként azt is megvizsgáltuk, hogy a panel fényerőeloszlás és színhűség tekintetében mennyire homogén. A méréshez a szoftver 9 részre osztotta a kijelzőt, majd mind a kilenc területen lezajlottak a szükséges vizsgálatok, amelyek az alábbi eredményeket hozták:

Galéria megnyitása
Fényerő-eloszlási térkép

A fényerő-elosztás vizsgálatánál 8% volt a legnagyobb mért eltérés, méghozzá két helyen, a monitor jobb alsó sarkában, illetve az aljának közepén. A fenti térkép abszolút nem rossz egy ekkora kijelzőtől, hisz a differencia a legrosszabb esetben is 10% alatt marad

Galéria megnyitása
Színkonzisztencia térkép

A fenti térkép a színmegjelenítés egyenletességét hivatott bemutatni. Ahogy a fentieken is látszik a legnagyobb Delta-E eltérés 6,1-es szintet képvisel és a monitor jobb felső szélét, illetve tetejének közepét érinti.

Képminőség – Kalibrálás után

Aki a gyárinál pontosabb színvisszaadásra vágyik, nem kerülheti el a kalibrálást – ezt lehetőség szerint érdemes is elvégeztetni, hisz a letöltött kalibrált színprofil a gyártásból fakadó szórás miatt (eltérő panelminőség, eltérő háttérvilágítás-minőség) nem nyújt maximálisan pontos végeredményt. Bár tény, hogy elég jól teljesít a monitor kalibrálás nélkül is jelen esetben.

Színhűség a 24 kockás SpyderCheCKR palettához képest, Gamma görbe

Galéria megnyitása

Grey ramp

A kalibrálás során a széles körben használatos alapértelmezett értékeket választottuk, így a színhőmérséklet esetében a 6500K-s, a gamma esetében a 2,2-es, a fénysűrűség terén pedig a 120 cd/m2-es érték szerepelt a célkeresztben. A kalibrálás alkalmával a fénysűrűség beállításánál azt tapasztaltuk, hogy a 120 cd/m2-es szintet nem tudja pontosan belőni a monitor: 19-es fényerősségnél 122 cd/m2-es, 18-as fényerősségnél pedig 118 cd/m2-es értéket mért a kalibrátor – mi az előbbit választottuk.

A gamma értéke beállt a 2,2-es szintre, a fényerősség vizsgálatakor azonban azt tapasztaltuk, hogy a 122 cd/m2-es célérték helyett 123,9 cd/m2 lett a végeredmény. A kalibrálást és a mérést további két alkalommal megismételtük, az eredmény azonban nem változott. A színhőmérséklet 6400K-ra állt be, de ez kerekített érték, hiszen a Spyder 5 Elite szoftver százasokra kerekíti a színhőmérséklet értékét, nem ad maximálisan pontos számot, ami ebben az esetben nem túl előnyös. A 100%-os fehér fénysűrűsége ezzel egy időben 123,9 cd/m2-es értéket képviselt, míg a legfeketébb fekete 0,17 cd/m2-es értékkel bírt.

Galéria megnyitása

A fényerő-eloszlást ábrázoló térkép a fentiek szerint alakult – a legnagyobb differencia ezúttal is a 10%-os szint alatt maradt, de ez aligha meglepő.

Galéria megnyitása

A teljes kijelző felületre kiterjedő színkonzisztencia térkép ezúttal jelentősen jobb értékeket mutat, mint a gyári kalibráció ellenőrzése során készített térkép: a Delta-E 0 és 3,8 között szóródik, kijelző területtől függően.

A kalibráció során alkalmazott beállításokat az alábbi felsorolás tartalmazza.

•Fényerősség: 19

•Kontraszt: 70

•Piros (RED): 50

•Zöld (GREEN): 51

•Kék (Blue): 38

•Gamma: 2.2

A kész ICC 4.0-s színprofilt innen tölthetik le az érdeklődők.

Fontos: a színprofil csak megközelítőleg lesz pontos az adott monitoron, ugyanis az egyes példányok között a gyártásból eredő szórás miatt vannak kisebb különbségek, így abszolút tökéletes eredményt csak az adott kijelző önálló bekalibrálása hozhat.

Képminőség – 2. rész

Betekintési szögek

A kijelzőt jellemzően szemből nézzük, de esetenként fontos az is, hogy oldalról, felülről vagy alulról odapillantva a lehető legjobb képet láthassuk, minimális fakulás és nagyon alacsony színdifferencia mellett. Hogy az LG 4K-s megjelenítője hogyan teljesít betekintési szögek terén? Az alábbi fotók megmutatják:

A kép abszolút nem rossz, igaz, élesebb szög esetén már látható némi fakulás és fényerősség-csökkenés, de ennek mértéke egyáltalán nem jelentős. IPS mércével nézve átlagos képet látunk.

IPS Glow

Az IPS panelek esetében ismert jelenség az IPS Glow, vagyis a fekete kijelzőnél jelentkező szürkés felhősödés, amelynek mértéke monitoronként eltérő.

Ezúttal az IPS Glow értéke nem vészes, de a jelenség tapasztalható – a sötét képen a bal alsó, illetve az alsó kijelző területet érdemes alaposabban szemügyre venni. Normál tartalom esetén oldalról nem tapasztalható az anomália, szemből pedig szinte egyáltalán nem látszik.

Háttérvilágítás

A háttérvilágítás vizsgálatát kalibrált, normál fényerővel működő kijelző esetén vizsgáltuk. A kijelzőről két fotó készült: az egyik tágabb rekesszel (F/10), míg a másik szűkebbel (F/22).

Az úgynevezett backlight bleeding jelenség látszik a fotókon, de ennek mértéke szerencsére nem zavaró annyira, hogy ne lehetne vele együtt élni. A háttérvilágítás beszűrődése teljesen minimális – élőben csak fekete háttér alkalmazásakor lehet valamelyest látni.

Homogenitás

A kijelző homogenitását az úgynevezett "barnateszt" segítségével vizsgáltuk. A teszt során az alábbi fotó született:

A kijelző jobb és bal szélén látszik némi egyenetlenség, ami helyenként jól látható foltokban jelentkezik, de ez normál használat esetén abszolút nem jelent problémát.

Interpoláció

Megvizsgáltuk azt is, hogyan skálázódnak a tartalmak akkor, ha a natív felbontásnál kisebb értéket állítunk be – ilyesmire leginkább játékok alkalmával lehet szükség, hiszen elég combos masina szükséges ahhoz, hogy natív 4K felbontásban tudjunk játszani, így kompromisszumos megoldásként a felbontás csökkentésével vághatjuk ki magunkat a szorult helyzetből

Fentről lefelé haladva: 3840 x 2160 pixel, 1920 x 1080 pixel, 1600 x 900 pixel

A skálázódással Full HD felbontás esetén nincs probléma, a szövegek nem zavaróak, jól olvashatóak, játékra pedig tökéletesen alkalmas a felbontás. Ha viszont az 1600 x 900 pixeles szintre merészkedünk, akkor már több kompromisszumot kell hozni: a betűk formálása itt már nem valami szép, így a szövegek is pixelesebbek, darabosabbak. Ezt az értéket csak végszükség esetén érdemes beállítani – 1920 x 1080 pixel alá nem érdemes menni.

Fogyasztás

A monitort kétszer vizsgáltuk meg: első körben megnéztük, hogy gyári beállítások mellett mekkora fogyasztásra kell számítani, majd kalibrálás után újra elvégeztük a mérést.

A termék gyárilag kalibrált állapotban 35,4 wattot fogyaszt, míg manuális kalibrációt követően már csak 19,7 wattot kér, ami főleg annak köszönhető, hogy gyárilag maximális fényerőre van belőve a monitor. Készenléti üzemmódban 0,5 wattos, kikapcsolt állapotban pedig 0,3 wattos fogyasztásra kell felkészülni. Szerencsére a fedélzeten áramtalanító kapcsoló is van, így ha hosszabb időre szeretnénk magára hagyni a monitort, a 0,3 wattos fogyasztás egy gombnyomással 0 wattra csökkenthető.

Verdikt

Verdikt

Az LG 27-MU67-B névre keresztelt megjelenítője jött, látott és minket személy szerint meg is győzött. A FreeSync támogatás jelenléte jó dolog, de a viszonylag szűk tartományon belüli működés miatt azért igyekeznünk kell, hogy 40fps felett tartsuk a játékainkat.

Galéria megnyitása

A termék jó minőségű IPS panelt alkalmaz, ami 3840 x 2160 pixeles natív felbontás mellett üzemel, betekintési szögeivel nincs baj, homogenitása is bőven az elfogadható tartományban helyezkedik el, sőt, az IPS Glow mértéke is rendben van. A gyári kalibráció sokak számára lehet fontos szempont, hiszen bár a gyári értékek nem biztosítanak tökéletes színhűséget, de azoknak, akik nem kalibrálják külön a monitort, tökéletes lehet, mert messze az átlag kalibrálatlan monitor felett van az, amit kapunk. A maximalisták és a színhű képre vágyók pedig könnyedén bekalibráltathatják a kijelzőt, a végeredmény nagyon jó lesz.

A profi állvány, a sok videó bemenet, valamint a PiP és PbP támogatás szintén jól fest az adatlapon. Jelenleg 160 ezer forint környékén kapható az LG 4K-s monitora, és ennyit úgy vélünk megér. Ráadásul mivel LG termék, jár hozzá a 3 napos szubpixel-hiba garancia, egyébként pedig 3 éves jótállás jön vele.

Galéria megnyitása

Az LG 27-MU67-B monitort az LG hazai képviseletétől kaptuk kölcsön tesztelésre, ezúton is köszönet érte!

Hasznos hivatkozások:

Gyártói weboldal

iPon Webshop

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére