1. oldal

Október 31-én a Google Groundon rendezték meg az első magyarországi MoonMars Village workshopot. A Puli Space Technologies által szervezett rendezvényen előadások és beszélgetések keretében ismerkedhettek meg a résztvevők a hold- és marskutatás néhány aktuális problémájával és a jövőbeli tervekkel.

A holdfalu fogalmát Johann-Dietrich Wörner vezette be 2015-ben, amikor az Európai Űrügynökség főigazgatója lett. Az azóta a marsfalu kifejezéssel is kiegészült fogalom nem tényleges településeket fed, hanem egy olyan globális összefogást, amelynek keretében bárki ötletelhet a két égitest kutatásával kapcsolatban. És ha a kezdeményezés keretében terveihez partnereket is talál, azok akár valósággá is válhatnak.

A tervek kapcsán nem kell nagyon bonyolult dolgokra gondolni, az is részt vehet a hasonló foglalkozásokon, akinek nincs különösebb köze a tényleges rovertervezéshez vagy ahhoz, hogy milyen rendszerek szükségesek az űrhajósok életben tartásához. Az első magyar workshop végén alakult munkacsoportok például olyan témákkal foglalkoztak, mint hogy hogyan lehetne Magyarországon hatékonyabban népszerűsíteni az űr felfedezését, különösen a fiatalabb generációk körében, milyen hirdetési lehetőségek rejlenek az űrrepülésben, illetve hogy a leendő holdi vagy marsi telepeseknek milyen egyéb dolgokra lehet szükségük a létfenntartó rendszereken túl ahhoz, hogy teljes életet élhessenek a kolónián.

Ezeket a terveket aztán ideális esetben folytatás is követi, és így egy kicsit mindenki hozzátehet ahhoz, hogy az emberiség újra eljusson a Holdra vagy először elérjen a Marsra. A MoonMars Village koncepcióban való részvétel egyszerűségét kiválóan demonstrálta az egyik előadó, Muhammad Shadab Khan, aki Skype-on, Franciaországból csatlakozott a konferenciához, ahol egyetemi tanulmányait végzi.

Muhammad Indiában született, és pár évvel ezelőtt valahogyan ráakadt a Google Lunar XPRIZE versenyén indult Pulira. Felvette a kapcsolatot a csapattal, és azóta hazájában népszerűsíti a magyar holdjárót, illetve általában az űrkutatást, mondta el Pacher Tibor, a Puli alapítója. Mindezt ráadásul olyan gyerekek körében teszi, akik nélküle nem valószínű, hogy bármit is hallanának ezekről a témákról.

Galéria megnyitása

A konferencián Pacher Tibor megnyitója, és Bernard Foing, az ESA francia kutatójának Skype-os helyzetértékelése után változatos témákban következtek az előadások. A Puli részéről Hazadi Mátyás beszélt a korábbi holdi roverekről és a saját járművükkel kapcsolatos tervekről, Prágai Benedek és Éles Bálint a holdi hidegplazmáról, és arról, hogy ez milyen gondokat okozhat a rover működtetése során, az online bejelentkező Lucsányi Dávid pedig sugárzási környezet várható hatásait foglalta össze a rover elektronikus rendszereire.

Az előadások során a Puli részéről megerősítették, hogy bár a Google Lunar XPRIZE-ért folytatott harcból már kiesett a magyar csapat, egyáltalán nem adták fel holdi álmaikat. A jelenlegi tervek szerint a Puli 2019 végén indul útnak az Astrobotic nevű amerikai csapat leszállóegységével, de ha erről esetleg (főként a pénzhiány miatt) lecsúsznának, az Astrobotic további utakat is tervez, így a későbbiekben is lesz lehetőség eljutni égi kísérőnkre. (Aki szeretné a Pulit a Holdon látni, itt anyagilag is hozzá tud járulni a projekthez.)

A hallgatóság nem fizikus tagjai számára a legérdekesebb talán Artemis Westenberg, Németh Roland, illetve Sipos Attila előadása lehetett. Artemis Westenberg az Explore Mars nevű nonprofit szervezet elnöke és egyik alapítója. A nemzetközi szervezet célja, hogy minden eszközzel segítse a Mars két évtizeden belüli emberi elérését, így a fiatalok érdeklődésének felkeltésétől kezdve a politikai lobbizáson át a szakértők segítéséig minden területen igyekeznek aktívan tevékenykedni.

2. oldal

Westenberg Hollandiában él, és négy évtizede foglalkozik lobbizással, 2000 óta pedig egyre komolyabb szerepet vállal az űrkutatás népszerűsítésében és a különböző űrprojektek megvalósításában. Ennek keretében jelentős konferenciákat szervez, de részt vett több analóg marsi labor létrehozásában is, és tervei között szerepel egy európai analóg marsállomás felépítése is.

A holland szakértő a politika és a Mars emberi meghódítása kapcsolatáról tartott előadásában többször is hangsúlyozta, hogy a marsutazás minden felmérés szerint megvalósítható, megengedhető és szükséges, és a NASA által 2033-ra kitűzött indulás egyáltalán nem a túlzott optimizmus jele. Ahhoz azonban, hogy a cél elérhető legyen, még nagyon sokat kell tenni rengeteg különböző területen.

Westenberg elmondása szerint egy sikeres marsküldetéshez az űripari szereplők meggyőzése és bevonása mellett a politikusok és a közvélemény támogatása is elengedhetetlen. A szakértő többek közt részletesen elmesélte, hogy amikor az amerikai űrsiklóprogram 2011-ben véget ért, és az űr iránti lelkesedés politikai körökben lankadni látszott, hogyan győzték meg kollégáival az Egyesült Államok vezetését a folytatás szükségességéről.

2012-ben az amerikai közbeszédben az volt a vélemény, hogy az szavazópolgárokat nem érdekli az űr, így felesleges arra költeni, hogy egy maroknyi űrhajós vagy pár robot más égitesteket látogasson meg. Westenbergék erre rákérdeztek, hogy ezt miből gondolják a képviselők, és miután kiderült, hogy az amerikai szavazók űrkutatással kapcsolatos attitűdjét utoljára 1984-ben mérték fel, megszervezték saját közvéleménykutatásukat.

A 2013-ban végrehajtott országos felmérésből pedig az derült ki, hogy a szavazókat nagyon is érdekli az űr. A megkérdezettek 54 százaléka a NASA költségvetésének megduplázása árán is támogatná a Mars emberi elérését, és kétharmaduk szerint azért kellene eljutni a Marsra, hogy többet tudjunk meg a szomszéd bolygóról. Ezen felmérés eredményei nagyon fontos szerepet játszottak abban, hogy a marsi tervek új lendületet és nagyobb támogatást kaptak az utóbbi években. Illetve abban is, hogy idén márciusban Donald Trump elnök gyakorlatilag parancsba adta a NASA-nak a Mars elérését.

A NASA ütemterve szerint 2033 októberében indulhatnak útnak az első Marsra tartó űrhajósok. Ez az időpont, amelynek idei kitűzése lélektanilag is nagyon fontos mérföldkő volt a projekt szempontjából, egyrészt azért ideális, mert a Föld és a Mars kedvező pozícióban lesznek. Másrészt azért is nagyon jó ez a dátum, mert 2035 decemberében még ennél is kedvezőbb lesz a bolygók pozíciója, így ha lesz csúszás a projekttel, ami azért várható, ha az első időpontra nem is, a másodikra majdnem biztosan elkészülnek mindennel, mondta el Westenberg.

A szakértő egyébként érdekes módon úgy véli, hogy a Mars eléréséhez nem feltétlenül érdemes a holdi utakat erőltetni. A Hold is fontos célpont lehet persze, de inkább önmaga miatt, és ha a Marsra akarunk menni, vegyük célba rögtön azt, magyarázta Westenberg. Aki szerint a marsi utazások Holdról való indításának legfeljebb akkor lenne értelme, ha égi kísérőnkön egyáltalán nem kellene a gravitációval számolni.

A holland szakértő szórakoztató előadásában mindezek mellett beszélt arról is, hogy milyen volt Utahban analóg marsállomást üzemeltetni (ahol a kísérleteket gyakran megzavarta, hogy rendre betoppant néhány turista), illetve a marsutazás egy érdekes, keveset vizsgált, de fontos momentumára is kitért. Mégpedig arra, hogy mind a NASA, mind az orosz űrügynökség számára egy kicsit ijesztő kilátás, hogy míg a Nemzetközi Űrállomáson és a holdi utakon az űrhajósok minden másodperce be van osztva, egy marsi kolónia esetén ezt nem lehet megtenni. Vagyis az asztronauták sokkal függetlenebbek lesznek, mint kollégáik közül eddig bárki, ennek minden előnyével és hátrányával együtt.

3. oldal

Nagyon érdekes előadást tartott a rendezvényen Németh Roland építész, a TectoBio vezetője is, aki olyan építészeti megoldásokat mutatott be, amelyek során az épületek szerkezeti és mérnöki elemei egyszerre látják el funkciójukat és teremtenek kellemes környezetet a lakosság számára. A TectoBio mérnökei olyan épületeket terveznek, amelyek különleges kialakításuk, hidropónikus és aeropónikus üvegházaik, és más fejlesztéseik révén teremtenek fenntartható és élhető környezetet.

Egyik tervük keretében például a Városliget megújítása során olyan vízközpontot alakítanának ki, amely révén a Széchenyi gyógyfürdő vizének felesleges hőjét a környező múzeumok és más épületek fűtésére lehetne fordítani, a kihűlt vizet pedig a növényzet öntözésére és a tó feltöltésére lehetne használni. Az ehhez szükséges pavilonokban a hőcserélő kürtők egyrészt biztosítanák a meleget a trópusi víztisztító növények számára, másrészt állványként is szolgálnának ezeknek, kellemes belső teret hozva létre az idelátogatók részére is.

A hasonló projekteknek ugyan első hallásra nem sok közük van az űr felfedezéséhez, de ahogy Németh Roland is elmondta, a körkörös ökoszisztémák, és az ezek kialakításához szükséges cirkuláris gondolkodás elsajátítása kulcsfontosságú lehet, ha más égitesteken, véges forrásokból akarunk boldogulni.

Sipos Attila, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának tanára a Hold, és általában a világűr kiaknázásának jogi vonzatairól és problémáiról beszélt. Ahogy elmondta, a világűrrel kapcsolatos nemzetközi szerződések mindegyike a hidegháború alatt született, ami meg is látszik ezek szövegezésén. Az Outer Space Treaty, és a csak egy maroknyi ország által ratifikált Moon Treaty egyaránt hangsúlyozza a világűr békés felhasználásának fontosságát, valamint azt is, hogy az űrbéli tevékenységeket „minden ország javára és érdekében kell folytatni, tekintet nélkül az országok gazdasági vagy tudományos fejlettségének szintjére.”

A szerződések ezen kitétele ma, a kereskedelmi űrrepülés koránan hajnalán különösen sok vihart kavar, hiszen a fejlesztésbe vagyonokat ölő cégek érthető módon elősorban maguk szeretnének profitálni azokból a javakból, amelyeket odafent kitermelnek. Ahogy Sipos Attila is elmondta, míg ezek a megfogalmazások annak idején, a hidegháborús időszakban nagyon előremutatók voltak, ma inkább visszafogják a fejlődést.

A szakértő ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy bár a világűr használatát szabályozó szerződések nagyon szigorúnak tűnnek, és kétségkívül módosításra szorulnának, nagyon sok minden, amit állítanak, csak értelmezése kérdése. Így például a Outer Space Treaty egy szóval sem mondja ki, hogy az űr demilitarizált övezet lenne, hiszen ebben az esetben sem az Egyesült Államok, sem a Szovjetunió nem írta volna alá. A békés felhasználás ebben az esetben mindössze annyit jelent, hogy ami a földfelszínen is tiltott (például a tömegpusztító fegyverek), az az űrben sem használható, és támadó célokra nem szabad fegyvereket telepíteni az űrbe. Védelmi céllal azonban lehet, amibe nagyon sok minden belefér.

Ahogy Sipos Attila elmondta, az űr státusza jogilag jelenleg teljesen megegyezik a nyílt tengerével, amelyet szintén nem lehet kisajátítani. Halászat és olajfúrás azonban a tengeren is van, mindössze azt kell betartani, hogy ha valaki más is felbukkan a nyílt tenger egy adott régiójában, annak is lehetőséget kell adni, hogy kiaknázza az erőforrásokat.

A szakértő végül arra az érdekességre is felhívta a figyelmet, hogy jogilag nincsen meghatározva, hogy hol ér véget a légtér, és hol kezdődik a világűr. Amikor a világűr határáról van szó, előszeretettel emlegetjük persze a 100 kilométer magasan húzódó Kármán-vonalat, de ez nem egy jogi fogalom. Vagyis az államok területének – hacsak ezt maguk másként nem határozzák meg – jogilag nincs magassági határa, ami már önmagában is érdekes implikációkat rejthet, ami az űr meghódítását illeti.

72 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
fofoka
fofoka
2017. nov. 13. 19:23
#14

"Ahol a bányászatot külső bolygókon tudjuk végezni megóvva ezzel a földet."

Hááát, csak itt a környéken 30 km-es rádiuszban tudok 3 bányát, ami már nem termel, mégpedig azért nem, mert nem éri meg üzemeltetni. Hogy megérné a Marson bányászni... Maximum kriptovalutát. :-)

pizzaprogram
pizzaprogram
2017. nov. 13. 18:20
#13

> "... a Marson akarnak kolóniát építeni. Szánalmas."Egy utópisztikus világkép ma már mindenképpen a fejlett technológiai megoldásokkal párosul. Ahol a 3D ételnyomtató bármit elkészít bárkinek amikor csak megéhezik. Ahol a bányászatot külső bolygókon tudjuk végezni megóvva ezzel a földet. Ahol az űrben súlytalanságban tesztelt gyógyítási módszereknek köszönhetően 100 év fölé toljuk az átlagéletkort, ezáltal elegendő időt adva minden egyénnek a tanulásra...

Márpedig a kulcs a tanulás. És az ehhez szükséges "KÉNYELMI IDŐ" megteremtése.

Melyikünk tudna itt fórumozni és naphosszat elmélkedni AKKOR, ha a megélhetésünkhöz szükséges munkákat is magunknak kellene végeznünk? (Lásd betakarítógépek, PC-gyártó robotok, ipari élelmiszergyártás, energiatermelés, stb.)

Tehát a kulcs a fejlesztés, hogy jobb gépeket építhessünk, melyek maguk termelnek, építenek és kiszolgálnak minket. Így mi agyalhatunk a quantum-mechanikán, az antigravitáción, a térugráson, és űrbázisokat építő robotokon, melyek önellátó élelem-kerteket építenek nekünk bárhol a világegyetemben, és az ezekhez szükséges anyagokat élettelen bolygók köveiből nyerik.

Visszatérve a szorosabb témakörhöz...

nekem eddig ez a megoldás tetszik a legjobban nagymennyiségű anyag olcsó űrbejuttatására, mely megalapozhat külső bolygó-kolóniák vagy űrbázisok megépítését:

Launch loop

Pendra37
Pendra37
2017. nov. 14. 10:36

Ez a launch loop teljes nonszensz.

Ha feltetelezem azt, hogy a mai technikaval kepesek vagyunk 80 km magas feluljarot epiteni (nem tudunk) ez akkor is ez egy 2000 hosszu maglev. Jelenleg atlag 100 millio USD 1 km maglev ara. Tehat csak a vasut megepitese 200 milliard USD volna. Ehhez jon +ba a 80 km magas feluljaro kialakitasa. A Wiki-n ehhez kepest 10 es 30 milliard USD teljes koltseggel szamolnak. Ha ezen az aron tudnanak 2000 km maglevet epiteni a felszinen, akkor 85%-al a piaci ar alatt volnanak. Ekkora arelony mellett mar ebbol hulyere keresnek magukat, mindenfele urkiloves nelkul is.

Egyebkent a megelhetesemhez szukseges munkat nekem kell elvegeznem. Az jo, hogy a gepek dolgoznak helyettunk, de ki allitja be a gepeket, tartja karban oket stb?

Csicso1
Csicso1
2017. nov. 12. 14:42
#12

A földet sem tudjuk megóvni túlnépesedés, klímakatasztrófa, járványok, elsivatagosodás, édesvíz hiány, háborúk, légszennyezés, de a Marson akarnak kolóniát építeni. Szánalmas.

enisherpa
enisherpa
2017. nov. 12. 12:09
#11

Az biztos, hogy lehetne üzemanyagot spórolni azzal, ha az egyenlítő környékén levő magas hegyekről lőnénk fel a rakétákat.

Például Ecuadorban a Cayambe vulkán 5790 m magas, és majdnem az egyenlítőn van. Némi problémát jelent, hogy a vulkán bármikor kitörhet, és a környék tele van emberrablókkal és tolvajokkal.

A másik megközelítés az, hogy egy sugárhajtóműves teherszállító repülővel felvisszük a rakétát, és onnan lőjük ki. Ehhez kellene egy olyan repülőgép, ami 200 tonnát fel tud vinni 10 km magasra.

A harmadik lehetőség az űrlift, nem leszálló ionsugárhajtóműves űrhajókkal és holdbázissal kombinálva.

Pendra37
Pendra37
2017. nov. 12. 15:49

Scott Manley - Does Launching Rockets From A Mountain Really Help?

https://www.youtube.com/watch?v=RsbDRDFVObE

+

https://i.ytimg.com/vi/_FRE-4fTaxM/maxresdefault.jpg

kiskoller
kiskoller
2017. nov. 12. 6:42
#10

A másik hatalmas probléma az időjárás. Nem csak a szél, hanem a viharok. Léghajóknak ez a legnagyobb problémája.

Esetleg apró meteorok amik még nem égtek el, mert ott fenn nem elég sűrű a légkör hozzá. Ezek kis lyukakat ejtenének, amiket rémálom lenne betömni/ kijavítani.

Amúgy Kínának van egy magaslaton lévő rakétaállomása, nem is kell annyi üzemanyag onnan kilőni egy űrhajót, mint máshol. Pedig az csak pár km különbség. Az gondolat amúgy nem hibás, tényleg sokat dob ez a hatásfokon.

Sajnos az Egyenlítőnél kevés ilyen ideális hely van. No meg ha magasan van a kilövőállomás, oda fel is kell vinni a rakétát. Egy kisebb ICBM még elmegy, de próbálj meg egy Saturn V rakétát kamionokkal hegytetőre felvinni :) Legtöbbször úsztatják a rakétákat, alkotóelemeket.

pizzaprogram
pizzaprogram
2017. nov. 11. 13:02
#9

Jó volt végigolvasni a hozzászólásokat. Köszönöm mindenkinek a rászánt idejét.

Külön hálás vagyok azoknak, akik tagoltan, ékezetekkel írták le mondandójukat!

Változatlanul nem értek viszont egyetlen dolgot:

  • Nem érné meg építeni egy olyan héliumos ballon-platformot, ami magát a kilövő és leszállópályát juttatná fel 20-30 kilométer magasra?

             O
    
            | |
    
            | |
    
            | |

/_____

OOOOOOOOOOOO

  • Miért ne használnánk ki a könnyű-gázok adta lehetőségeket, miért kell üzemanyagot égetni?

  • Abból a magasságból indítva már nincs jelentős levegő-súrlódás

  • Minek a kapkodás, azaz miért kell mindenképpen elérni az a magasságot 3 perc alatt, holott kibírnánk 1-1 napot, amíg szép lassan felemelkedik majd lesüllyed magától.

  • Ha emberek felküldésében gondolkodunk, akkor kialakíthatóak rajta váróhelységek az alján.

  • odafent már nincsenek felhők, tehát (a platform kerületére telepített) napelemek segítségével gyűjthetné az energiát, amik hajtanák a propellereket, mellyel a kijelölt pozícióban tarthatná magát

  • Elektromos kompresszorok sűríthetnék/kiengednék a héliumot, ezzel szabályozva az emelkedést/magasságot.

  • De akár elektromos Jet-eket is feltölthetne a platform, amik utána leszállítják az utasokat a talajra siklórepüléssel.

  • Persze az egész platform ugyanúgy fel/le-szállhat a tengerről is, csökkentve az üzemanyagfeltöltés kockázatát.

Pendra37
Pendra37
2017. nov. 11. 21:24

Ez a vilag legnagyobb Heliumos leghajoja: https://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_Air_Vehicles_HAV_304/Airlander_10

A teljes tomeg 20 tonna, a hasznos teher 10 tonna.

Nezzunk egy egyszeru Soyuz-t.

  1. fokozat: 176 tonna

  2. fokozat: 105 tonna

  3. fokozat: 25 tonna

    Tehat, ha ~60-70 km magasra fel lehetne vinni a raketat, akkor talan nem volna szukseg az 1. fokozatra. Ez tehat 130 tonna, ami 13x nehezebb, mint amit a vilag legnagyobb leghajoja meg tud emelni, es akkor meg nem szamoltunk kilovo tornyot meg hasonlot.

Ahhoz, hogy ezt megemeljuk akkora leghajo kellene, mint egy amerikai szuper anyahajo. 300*150m korul.

Ez a hajo 7km meter magasra tud emelkedni, ami messze van a 60 km-tol, ami nekunk kellene. Egy kiserletben keszitettek mar egy heliumos ballont, ami 55 km magasra emelkedett. De gyanitom azt anyahajo meretben megepiteni nem volna egyszeru.

Az iranyitassal is volnanak problemak. Abban a magassagban a legcsavar nem sokat er, mert annyira ritka a legkor. Minimum raketa hajtomu kell mar az iranyitashoz is.

Mindez ugy, hogy a Soyuz egy viszonylag kis raketa. Mondjuk egy Saturn V meretu 2. es 3 fokozata 620 tonnat tesz ki. Ez kb 5x nehezebb, mint a Soyuz. Ehhez egy kb 500x300x50 meteres leghajo kellene.

Ez kicsit nagyobb, mint a vilag 3. legnagyobb epulete: http://3.bp.blogspot.com/-TukscZEXrpo/VqePTZo6BJI/AAAAAAAAGrQ/VCH1dGWaX74/s1600/jllusinelagardere-a380.jpg

Osszehasonlitva az 1. fokozat araval, kb 10e felloves utan kezdene tenylegesen sporolni a rendszer. Ha hetente egy raketat lo fel, akkor ez kb 192 ev utan kezd megterulni, ugy, hogy nem szamoltunk fenntartasi koltseget. Szerintem ez eleg jol mutatja, hogy miert nem hasznalnak ilyesmit a vilag urhatalmai.

gargoyl
gargoyl
2017. nov. 9. 0:07
#8

Kiskollernek igaza van,minél hamarabb kell elérni az "utazási" sebességet.

Azonban az űrhajósokra 1g jut átlagban az út során,nem mellesleg egy-két

komponens sem tolerálná a nagyobb gyorsulást.

Egyébként csodálkozom hogy a scramjet kísérletek igencsak a háttérbe szorultak.Azért nem mindegy ha kevesebb folyékony oxigén helyett a légkörből nyeri a levegőt míg át nem vált rakéta fokozatba.Az elég sok hasznos tömeget

spórolna meg mivel a hajtóanyag keverék jóóó nagy része oxigén.

gargoyl
gargoyl
2017. nov. 6. 21:26
#7

Nem csak a h2O ra gondoltam.Annál azért sokkal több kell oda míg egy kolonia valamilyen SZINTEN önálló lesz.És itt azért tonnák százai de inkább ezrei kell mire beszélhetünk egyáltalán koloniáról (és itt nem üzemanyagra gondolok csak) ,kezdetben az is kell .Tudni illik emberes küldetésnél túl kell mindent biztosítani ami életben tart ill hazajuttat.

Az 1800$/kg szerintem inkább alacsony pályára vonatkozik,a holdról nem is beszélve.

fofoka
fofoka
2017. nov. 16. 19:02

A masszív csak az angolban nehéz. Magyarban mást jelent.

BiroAndras
BiroAndras
2017. nov. 6. 14:14
#6

A SpaceX jövőre tervez túristákat vinni egy hold körüli útra. Persze 1-2 év csúszás valószínű, de akkor is előrébb vannak, mint a NASA, vagy bárki más.

A Marsra pedig 2022-ben küldenének először két ember nélküli rakétát, majd 2024-ben embert is. Ez nagyon ambíciózus terv, de egyáltalán nem lehetetlen. Szinte minden lényeges eleme megvan a rendszernek, és már el is kezdték építeni az első prototípust. De még ha éveket csúsznak, akkor is bőven a NASA előtt érnek oda.

Költségben jelenleg 1800 $/kg körül járnak, és az új rendszer ennek még sokkal alá fog menni, mivel teljesen újra felhasználható lesz.

BiroAndras
BiroAndras
2017. nov. 6. 17:12

Igen, sokat segít, hogy olcsón tudnak sok cuccot odavinni.

Először gondban voltam azzal, hogy hogy jönnek vissza. Ugyanis helyben le kéne gyártani az üzemanyagot, és feltankolni az űrhajót, és lehetőleg mindezt azelőtt, hogy az első emberek elindulnak. Így minimalizálható a kockázat. Ez viszont nem hiszem hogy meg tudnák csinálni a tervezett dátumig.

Aztán rájöttem az egyszerű megoldásra. Valószínűleg nem is akarnak visszajönni, hiszen a kolonizálás a cél. Kb. annyi felszerelésük lesz tömegre, mint az egész nemzetközi űrállomás mindenestől, és 2 évente jöhet újabb több száz tonna. Ennyivel simán életben lehet maradni a Marson akármeddig. Sőt, az egész űrhajó leszáll, ami definíció szerint alkalmas az emberek hosszú távú életben tartására.

peti19870621
peti19870621
2017. nov. 6. 2:49
#5

Valahol ott van még a Holdon a házipor. - Az itthonival ellentétben, az ottani szemcsék üvegből vannak, igen éles pengékhez hasonló peremekkel megáldva, ami az ottani gravitációs, napszeles, sugárzárványos környezetben teljesen természetes.. -De nem az űrruhának, a felszerelésnek, s minden oda hurcolt használati tárgynak az ottani körülményeket szem előtt tartva is, megpecsételt rövid szavatosságot okoz.

Személy szerint javaslatot tennék 64k Tetra HD televíziók s megjelenítők kapcsán, ami lefedi világunk három negyed kilométerének részét, s ezáltal megcsodálhatjuk az ottani élet nem földi részét - egy átlagon aluli trópusi bungalóban a Földön.. Kétláb közt. Sántítva. Hörögve. S majd sírva. Kézbe venni az ottani quantumi kapcsolaton lógó romlandó holdi/marsi eszközöket.

gargoyl
gargoyl
2017. nov. 5. 21:50
#4

A jelenleg használatos rendszerekkel a földi gravitációból való kiszakadás,

rendkívül drága még most is (hasznos tömeg). Jelen pillanatban nincs olyan anyag amit megérné "bányászni" az űrben.Ahhoz legalább 2 nagyságrenddel olcsóbbnak kéne lenni a hasznos tömeg felbocsátásának $/Kg. Hiába létezik ión hajtómű ha nincs egy űrdokk ahol egy tényleges nem leszálló űrhajót tudnánk építeni.Szerintem ez a legfőbb probléma a prioritásokat figyelembe véve.

Pendra37
Pendra37
2017. nov. 5. 22:23

Dehogy nincs. Sok van, de pl ott a kozonseges vizjeg. A szamitasok szerint annyi van belole a Holdon, ami a Foldrol felhordva 2000 milliard USD volna. A H2O-bol pedig sokmindent lehet csinalni. Levegot, ivovizet, hidroponikas novenyeket, legkondicionalast, no meg persze raketa uzemanyagot, meg uzemanyag cellat. Az elso par dolog ahhoz kell, hogy olcson lehessen egy Holdbazist uzemeltetni, az utolso ketto meg ahhoz, hogy olcson lehessen felloni a raketakat a Foldrol. Elvegre eleg csak LEO-ba kuldenui oket. Ha meg mar fent vannak, akkor a Holdrol szerzett olcso uzemanyaggal feltankoljak oket aztan mehetnek tovabb a dolgukra. Nem kell a Foldrol nagyon draga penzert felhordani az uzemanyagot.

Es ez tenyleg csak a jeghegy csucsa :D.

csabi02
csabi02
2017. nov. 5. 21:47
#3

Gazdag emberek terén kishitűek vagytok,ha belegondolunk,hogy van jó pár mókus,akik esténként 1millió $-t elbasznak pl NewYorkban úgy,hogy meg sem érzik,így nem is akkora badarság az 1. hsz feltevése.

flashpointer
flashpointer
2017. nov. 5. 17:47
#2

A teljes Apollo-program ára a holdraszállásig több mint 180 milliárd (180.000 millió) mai dollárnak felelne meg. Tudod ez mennyi pénz? 240 Apple ára.

Oké hogy azóta jóval olcsóbban ki lehetne hozni, de egyelőre senki nem tud saját zsebből felugrani egy "szelfire". Mondjuk Lőrinc jó úton halad felé :D

Chrematorium
Chrematorium
2017. nov. 5. 17:24
#1

Ha anno jártak a Holdon, 2017 ben miért nem látok egy multimilliárdos embert sem, hogy selfie t készít a Holdon? De komolyan, annyi pénze van egyes embereknek, hogy azt sem tudják hová tegyék. Ha akkor szar technikával sikerült a Holdra jutni és vissza is jönni, akkor napjainkban csúcstechnikával miért nem megy oda senki? Nem azért hogy hozzon egy koszos kavicsot, vagy mert valami értelmeset akar csinálni, hanem mert megteheti. Vicc ez az egész.

BiroAndras
BiroAndras
2017. nov. 8. 11:58

Úgy tankolnak, hogy ugyanannak az űrhajónak a tanker verziójával összekapcsolódnak, és átpumpálják az üzemanyagot. Persze a teljes feltankoláshoz több körre van szükség, de ez nem gond, hiszen az egész rendszer alapja az, hogy sokszor felhasználhatók a rakéták, és ezért nagyon olcsó a fellövés.

Később nyílván jobban megéri majd a Holdról, vagy aszteroidákról szerezni az üzemanyagot, de ehhez előbb komolyan be kell indítani az űripart.

Vissza az oldal tetejére