GK110 csúcsra járatva
GK110. Egy több, mint hét milliárd tranzisztort tartalmazó GPU, ami a HPC szegmensben került bemutatásra, még tavaly, Tesla kártyák formájában. Mióta csak tudunk a létezéséről, azóta vártuk, hogy megjelenjen asztali gépekben is, mert bár a GTX680 sem gyenge, nem az a csúcskártya volt, amit az nVidiától megszoktunk, inkább egy egészséges kompromisszumnak tűnt a cég részéről. Teltek múltak a hónapok és végül februárban megérkezett a TITAN, az eddigi legdrágább egyetlen GPU-val rendelkező kártya. 6GB memória és 2688 shader gondoskodott a szórakoztatásunkról 1000 dolláros árcédulával. Igazi prémiumkártya a TITAN, amit még a referencia hűtője is éreztet velünk, de azért lássuk be, a maximalistáknak valami hiányzott. Miért 2688 shader, ha egyszer lehetne 2880 is…? Egy GK110-es GPU-ban 15 SMX tömb van, melyeknek darabja 192 shadert (vagy ahogy az nVidia egy ideje hívja őket: CUDA magot) tartalmaz, ám az akkoriban minden felett álló kártyán egy tömböt le kellett tiltani, hogy azokat a chipeket is fel lehessen használni, amik nem tökéletesek. Teljesen érthető a dolog, elvégre valahogy biztosítani kellett, hogy megfelelő mennyiségű kártyát tudjon szállítani az nVidia, és még így is bejöttek a számítások, a TITAN-ból több fogyott, mint az azonos áron kelletett GTX690-ből, ami két GPU-val próbált minél nagyobb sebességet felmutatni. Persze előbb-utóbb minden teljesítmény király leesik a trónjáról, a fejlődés nem állítható meg. Pár hete az AMD is lerakta a 28nm-es óriás chipjét az asztalra, és vele együtt a Radeon R9 290X-et, ami megingatta a TITAN uralmát. Nincs mese, az nVidiának lépnie kellett, mert nem mondhatta tovább, hogy az övé a legerősebb kártya a piacon. A gyártástechnológia váltásig már egyik cég sem akar igazán mocorogni, és egy kártyáért kár is lett volna új chipet tervezni, úgyhogy az nVidia meghozta az egyetlen logikus döntést ebben az esetben: aktivált minden tartalékot.
Íme egy teljes értékű GK110-es GPUEz azt jelenti, hogy mától nem csak a Teslák és Quadrók kiváltsága a teljes értékű GK110-es GPU, a GTX780 Titanium is megkapta azt, ráadásul a versenyképesség érdekében az ár sem mehetett már TITAN-i magasságokba, így az ajánlott végfelhasználói ár megállt 199 ezer forinton. Hol a csavar, vagy a buktató a történetben? Nos, igazából nézőpont kérdése, hogy van-e, mindenesetre tény, hogy a költségek csökkentése (és valószínűleg a GPGPU felhasználás korlátozása) érdekében a TITAN-hoz képest a memória mennyiségét lefelezték, maradt a GTX780-on is megtalálható 3GB. Manapság azért ez nem olyan nagy érvágás, ha ugyanis nem játszunk extrém felbontásokon, akkor a 3GB még sokáig elég lehet, főleg ha belegondolunk, hogy egyelőre nagyon kevés az ennél több memóriával rendelkező kártya. Ezen kívül semmi negatívummal nem kell számolnunk, még az órajeleket is növelték egy kicsit, bár elég minimálisan. Lapozzunk egyet és nézzük meg mit jelent ez az egész számokban.
A mezőny, GTX780 Ti
A táblázat nagyíthatóMint az a specifikációból is látható, a GTX780 Ti tartogat számunkra néhány kellemes meglepetést. Például hiába 384 bites a memória-vezérlője, mégis nagyobb sávszélességgel rendelkezik, mint a Radeon R9 290X, mert órajellel kompenzálja az adatsín „szűkösségét”. Az effektíve 7GHz-es tempó a legmagasabb, ami mostanában videókártyákra került (csak a GTX770 büszkélkedhet még ilyesmivel), így a memória biztosan nem fogja lefogni az új GeForce-ot. Hála a teljes értékű GK110-es magnak, a shaderek száma is 2880-ra nőtt, úgyhogy ha csak marginálisan is, de ebben is az R9 290X fölé lőtt a GTX780 Ti. Persze mivel különböző architektúrákról van szó, ezért egy az egyben nem hasonlítgathatjuk a két kártyát, de nyers erőben nagyon közel állnak egymáshoz, szinte a GPU órajel dönt el mindent közöttük, az pedig… nehezen meghatározható manapság. Persze vannak fent szép számaink, de a Turbo vagy Boost funkciók miatt nem sokat jelentenek. Például a GeForce megadott Boost órajele 928MHz, de ez igazából csak egy átlagos, vagy ha úgy tetszik tipikus érték, a valóságban a kártya (akárcsak a TITAN) 1GHz környékéig megy el, ha bírja a hűtés a kiképzést. Az pedig, hogy bírja-e, teljesen az adott terhelés fajtájától függ. Míg egy Batman: Arkham Origins alatt végig a maximum környékén pörög a GK110, addig az Alan Wake ijesztgetéséből elég pár perc, hogy leizzadjon a kártya, és visszább vegyen. Hasonló a helyzet az R9 290X esetében is, csak ott a nagyobb fogyasztás és hőtermelés miatt nehezebb a dolga a hűtőnek, nem is veszi olyan jól az akadályt, hiába a gyárilag magasabb megengedett hőmérséklet. Ennek köszönhetően nem sokat látjuk a Hawaii GPU-t 1GHz-en. Talán majd a nem referencia hűtések segítenek rajta, de egyelőre nagyon ingadozik az órajele hosszabb terhelés alatt. Annak érdekében, hogy reális képet adjunk a teljesítményekről, a mostani tesztben is adtunk időt a GPU-knak bemelegedni, minden kártya esetében. Általában néhány perc elég volt ahhoz, hogy beálljanak egy olyan szintre az aktuális játékban, amit huzamosabb ideig tartani is képesek.
Kicsit visszakanyarodva még a nyers erőhöz, maximális órajelükön az R9 290X és a GTX780 Ti hasonló shader teljesítmény felmutatására képesek, és memória-sávszélességük között sincs nagy eltérés. Ahol komolyabb differencia látható, az a ROP egységek és a textúrázók száma. Előbbiben a Radeon, utóbbiban a GeForce erősebb, méghozzá észrevehető mértékben. Meglátjuk, ez mit hoz majd nekik a konyhára, de előbb foglalkozzunk egy kicsit az új kártyával.
nVidia GeForce GTX 780 Ti 3GB
Nos, az a helyzet, hogy az eddigieken felül túl sok érdekességet már nem mondhatunk. A TITAN-on bemutatkozott referencia hűtő teszi tiszteletét a GTX780 Titaniumon is, így már négy kártyája is van az nVidiának, amik felülről úgy néznek ki, mint az ikertestvérek. Bár ez szubjektív, de szerintünk dizájnra még mindig ez az egyik legjobb hűtő, igazi prémium érzetet ad, és eddig teljesítményben is elég jól vizsgázott. A GTX780 Ti persze új kihívások elé állítja a hűtést, hiszen ilyen erős GPU-t még sosem kellett hűvösen tartania. Érződik is, hogy az nVidia mérnökei egy kicsit változtattak a megengedett ventilátor sebességeken, az új kártya egy árnyalattal hangosabbnak hat, mint elődei, de még így is messze van az R9 290X Über módjától, inkább a Quiet BIOS-os 290X szintjét hozza, ergo az nVidia megtartotta a leghalkabb csúcskártya címet.
GTX780 TiA ventilátor vezérlés apró változtatásain kívül kb. semmi újat nem tudunk mondani a TITAN-hoz vagy a GTX780-hoz képest. A kártya ugyanúgy néz ki, és a kimenetek is maradtak a jól bevált két DVI, 1 DisplayPort, 1 HDMI felállásban. A tápellátáshoz továbbra is egy hat- és egy nyolctűs PCI-E tápcsatlakozóra van szükség.
Tesztgép, fogyasztás, szintetikus tesztek
Tesztkonfiguráció
Alaplap: Gigabyte GA-Z77X-UD3H
Processzor: Intel Core i5-3570k@4.5GHz
Memória: 2x4GB Corsair Vengeance DDR3-1866
Grafikus kártyák: ASUS Radeon HD7970 TOP 3GB, ASUS Radeon R9 280X Matrix 3GB, AMD R9 290 4GB, AMD R9 290X 4GB, nVidia GeForce GTX770 2GB, nVidia GeForce GTX780, nVidia GeForce GTX780 Ti 3GB, Gainward GeForce GTX TITAN (a nem referencia kártyákat természetesen referencia órajelen járattuk)
Tápegység: Cooler Master M2 Silent Pro 1000W
Operációs rendszer: Windows 8 64bit minden frissítéssel
Driverek: Catalyst 13.11 béta8, GeForce 331.70 béta
Az órajelek ugrálása miatt nehéz megmondani, hogy pontosan mennyit is eszik egy GTX780 Ti, de átlagban nekünk néhány wattal többet mutatott a mérő, mint a TITAN esetében. Az eltérés tényleg kicsi, és még így is sikerül az R9 290 alatt maradni.
Szintetikus tesztek
Érdekes módon 3DMark alatt a GTX780 Ti szinte ugyanazt a szintet hozza, mint a TITAN, előnye mindössze 3%, pedig csak a shader többlet miatt illene úgy 7% körül hoznia, amit Heaven és Valley alatt teljesít is (8-9% plusz pont). Érdekes, de nézzük inkább mit mondanak a játékok.
Játéktesztek 1/2
Az Alan Wake régebben az AMD játszótere volt, de újabban nagyon jól mennek rajta a GeForce-ok. Mondjuk mivel egy HD7970-es is kihoz belőle 60 fps-t, ezért ennek igazából a nagyobb felbontások esetében van értelme. Batman és Bioshock Infinite alatt megkérdőjelezhetetlen az nVidia kártyáinak az előnye, pedig utóbbi AMD Gaming Evolved-os játék, úgyhogy csak tippelni tudunk, hogy a sok textúrázót szereti (meg hát az Unreal Engine 3.0 szereti a Kepler architektúrát).
Ami érdekesség még ezen az oldalon, az a Battlefield 4. Attól függően hol mérünk, a GeForce-ok tudnak elég jól is teljesíteni, de vannak helyek, ahol sokkal durvábban leesik az fps számuk, mint a Radeonoknak, így átlagban azok a gyorsabbak. A Singapore pálya elején még a sima R9 290-es is hozza a GTX780 Ti sebességét. Ezt leszámítva viszont minden oldalon a GF vezeti a diagramokat.
Játéktesztek 2/2
A második játékcsokorban Hitman alatt szépen beállnak egymás mellé a kártyák, és magasabb felbontáson se lesznek óriási különbségek (coming soon). Az új Metro alatt az egyik legnagyobb előrelépést mutatja a GTX780 Ti (a TITAN-hoz viszonyítva), és így képes megelőzni az R9 290X-et. A Sleeping Dogsban is az új kártyának köszönhető, hogy egy minimális előnnyel, de az első helyre kerül az nVidia kártyája. Az igazi meglepetést azonban a Tomb Raider tartogatja, miután összesítettük az eredményeket vissza is mentünk újból mérni, hogy lássuk jók lettek-e a számok, de megint ugyanezek jöttek ki, szóval jók. A GTX780 Ti magasabb órajelen tartotta magát mint a TITAN, így 14%-ot dobott rá annak a teljesítményére, és az élen tudott végezni Tomb Raider alatt. Nincs is más hátra, összesítsük az eddig látottakat.
Verdikt
Nos, a számok alapján kijelenthető, hogy ha nem is sokkal, de jelenleg a GTX780 Ti a leggyorsabb egy GPU-val szerelt grafikus kártya a piacon, az előnye a TITAN-hoz és az R9 290X-hez képest körülbelül 8%. A hazai ára 199 ezer forint lesz (699 dollár az USÁ-ban), tehát nem egy újabb TITAN-t köszönthetünk a személyében, de azért még így is az új Radeonok fölé lő, méghozzá észrevehetően. Na de mit kapunk ezen az áron a sebességen felül? A múltkor kitárgyaltuk az AMD kártyák előnyeit, de természetesen az nVidiának is megvannak a maga exkluzív szolgáltatásai. A PhysX már régóta a zöldekhez tartozik, ám nem olyan komoly fegyvertény (kevés játék használja), mint a nemrégiben elindult G-Sync és Shadowplay. Előbbit sajnos még megfelelő monitor hiányában nem tudtuk kipróbálni, de utóbbi már most elérhető a GTX650-től felfelé az összes Kepleres kártyán, így bárki vehet fel játékmenet videókat, és nemsokára streamelheti is amit csinál, Twitchen keresztül. A GeForce Experiencebe oltott szolgáltatást később majd bővebben is kivesézzük, most nem akartunk vele külön foglakozni, mert nem konkrétan a GTX780 Ti-hez tartozik, csak ahhoz is. Előny még, hogy a szezonális akciókban az nVidia a GTX780 Ti-hez most három teljes játékot is ad, valamint a kártyája halkabb és hűvösebb, mint a konkurenciáé.
Körülbelül ezek azok az érvek, amik a GTX780 Ti mellett szólnak az R9 290X-szel szemben, míg a Radeon inkább a technológiájával hódíthat (DirectX 11.2 támogatás, TrueAudio, stb.). Innentől kezdve egyéni preferencia kérdése, hogy ki mit tart fontosabbnak, mindenesetre mi úgy érezzük, hogy lesz még egy második köre is ennek a harcnak, mikor megjelennek az egyedi, gyárilag túlhajtott kártyák, amik főleg a hűtéseik miatt lehetnek érdekesek. A GTX780 Ti esetében ez decemberre várható, a Radeonok esetében még nem tudjuk. A referencia GTX780 Ti kártyák megjelenése hazánkban a jövő héten várható.
A tesztben szereplő kártyákat az AMD-től, az nVidiától, a Mercury Impex Zrt.-től és az ASUS magyarországi képviseletétől kaptuk kölcsön. Ezúton is köszönet értük!