Shop menü

3D NYOMTATÁSSAL HOZTAK LÉTRE PETEFÉSZKEKET

A szakértők egerekbe ültették be protéziseket, majd petesejtekkel is ellátták ezeket, és az állatok képesek voltak teherbe esni.
Jools _
Jools _
3D nyomtatással hoztak létre petefészkeket

A 3D nyomtatás rajongói közül sokan úgy vélik, hogy a technológia forradalmasíthatja az orvostudományt. A módszerrel már valóban sikerült több különböző szövetet is létrehozni, például bőrt, füleket, csontokat és szívbillentyűket is. Most újabb dologgal bővülhet ez a sor, hiszen a Northwestern Egyetem kutatói mesterséges petefészkeket hoztak létre a technikával. A zselatinból nyomtatott szervek révén az állatok teherbe is tudtak esni, és egészséges kisegereknek adtak életet. Hasonló petefészek-protézisek révén egy napon remélhetőleg helyre lehet állítani majd a daganatos betegségeken átesett nők termékenységét is.

A kutatók az egerek petefészkeiben természetes körülmények közt megtalálható kollagénból készített zselatint használták a nyomtatáshoz. A nyomtató fúvókájával különböző mintázatokat nyomtattak ki üveglapokra, majd a 15 x 15 milliméteres struktúrákba tüszőket ültettek be. Ezek azok a folyadékkal és hormontermelő sejtekkel teli gömbök, amelyekben a petesejtek érése zajlik. Nyolc nap elteltével kiderült, hogy a sűrűbb szerkezetű struktúrákban a tüszők jobb túlélési esélyekkel rendelkeznek, valószínűleg mert jobb alátámasztást kapnak.

Galéria megnyitása

Így a kutatók ezeket a szorosan egymásra helyezett zselatincsíkokból álló struktúrákat ültették be élő egerekbe, amelyeknek előzőleg sebészi úton eltávolították a petefészkeit. A mesterséges petefészkekben egyenként 40–50 tüszőt helyeztek el. A későbbi vizsgálatokból kiderült, hogy a környékbeli erek minden egérben hamar benyomultak a zselatinba, ami egyrészt azért fontos, mert csak így biztosítható a tüszők oxigénnel és tápanyagokkal való ellátása, másrészt a véredények segítségével jut el a tüszőkben termelődő ösztrogén a szervezet többi részébe. A szakértők ezt követően pároztatták az egereket, és a hat közül három egészséges kisegereknek adott életet. Ez utóbbi állatokban a tejtermelés is megindult, igazolva, hogy a mesterséges petefészkekben megfelelően zajlott a hormontermelés és az ösztrogén továbbítása is.

A csapat tagjai azt remélik, hogy hasonló protézisek révén idővel termékenységi problémákkal küzdő emberi páciensen is segíthetnek, akár a betegekből korábban beszerzett tüszőket, akár másoktól származó tüszőket használva fel. Ehhez azonban még nagyon sok munkára lesz szükség. A legnagyobb akadálynak jelenleg az tűnik, ami minden nagyobb mesterséges szövet építésénél felmerül: az emberi petefészkek sokkal méretesebbek az egerek hasonló szerveinél így mesterséges másolataikban eleve kellene lenniük véredényeknek, hogy a sejtek vérellátása megoldott legyen.

Ennyire nagyméretű és sokrétegű szöveteknél ugyanis a szervezet maga nem képes erekkel átszőni a beültetett részeket, mielőtt azok belseje elpusztulna. Jelenleg az érprobléma a működő szövetek építésének legnagyobb hátráltatója, és amíg meg nem oldódik, nem nagyon lehet továbblépni az emberi alkalmazás felé, mondja Nicolas Sigaux, egy 3D nyomtatással foglalkozó francia sebész is.

Galéria megnyitása

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére