A Windows 8.1 Preview érkezéséről korábbi hírünkben már beszámoltunk, amelyben arról is említést tettünk, milyen feltételeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy a Windows Store-ból elérhető kiadást telepíthessük.
Akkoriban az ISO változatok még nem voltak elérhetőek, ám időközben szerencsére azok is megjelentek, így eljött az ideje, hogy egy átfogóbb ismertetőt készítsünk mindazok számára, akik ki szeretnék próbálni a Windows 8.1 bemutató kiadását.
Először is tudomásul kell venni, hogy a próba veszélyekkel járhat
Mindenek előtt le kell szögeznünk, hogy a Windows 8.1 Preview egy béta státuszú operációs rendszer, amely emiatt több kisebb-nagyobb hibát is tartalmazhat. Mielőtt a szoftvert a Windows Store-on keresztül elkezdenénk letölteni és telepíteni, feltétlenül érdemes egy rendszermentést készíteni, nehogy egy esetleges rendszerösszeomlás alkalmával fontos adatainkat is elveszítsük. A Windows 8.1 Preview nem csak asztali számítógépekre, hanem táblagépekre is telepíthető - mind x86-os, mind pedig ARM alapú rendszerekre, utóbbiakra azonban csak és kizárólag a Windows Store-ból tölthető le.
Melyik változatra van szükségem?
[list type="unordered"]
[*]A Windows 8.1 csak akkor tölthető le a Windows Store-ból, ha a Windows 8 arab, angol (US), kínai (egyszerűsített), kínai (tradicionális), francia, német, japán, koreai, portugál, orosz, spanyol, svéd vagy török kiadása teljesít szolgálatot az adott asztali számítógépen, illetve noteszgépen. A magyar nyelvű Windows 8 operációs rendszerekhez nem használható a Windows Store-ból letölthető kiadás, így ebben az esetben az ISO fájlok valamelyikét kell letölteni - erről bővebb információt lentebb közlünk.
[*]Akkor, ha Windows 8 Enterprise operációs rendszert használunk, szintén nem alkalmazható a Windows Store-ból letölthető Windows 8.1 Preview változat - marad az ISO.
[*]Fontos, hogy a fentebb említett 13 nyelv esetében a Windows 8.1 Preview Windows Store-ból történő telepítése után a Windows 8.1 végleges változatára a későbbiekben csak úgy lehet átállni, ha előtte újratelepítjük a rendszert - ahogy az korábbi hírünkből már kiderült. A személyes dolgok, illetve a dokumentumok megmaradnak, de az alkalmazásokat és a rendszert sajnos mindenképpen újra kell telepíteni. Ha nem próbáljuk ki a Windows 8.1 Preview kiadását, akkor ez a tortúra elkerülhető, ugyanis a Windows 8.1 végleges kiadása egyszerűen, a rendszer és az alkalmazások újratelepítése nélkül kerülhet fel a Windows 8-as noteszgépekre, illetve asztali számítógépekre.
Az is megoldás lehet, ha a Windows 8.1 Preview ISO változatát töltjük le, majd dual-boot rendszerben a Windows 8 mellé telepítjük. Utóbbi talán a legfrappánsabb megoldás, hiszen így meglévő rendszerünk változatlanul megmaradhat - a magyar nyelvű Windows 8 kiadások esetében egyébként is csak az ISO képfájlból történő telepítés működik.
[/list]
Milyen rendszerkövetelmények vannak?
A 32-bites Windows 8.1 Preview esetében ugyanazokra a támogatásokra van szükség, mint a Windows 8-nál. Az adott processzornak tehát rendelkeznie kell PAE, NX és SSE2-es támogatással - ezeknek a kitételeknek szinte minden modern x86-os processzor megfelel.
Ide, azaz a 32-bites támogatás kérdéskörébe tartozik az is, hogy a Windows 8.1 Preview jelenleg nem kínál támogatást az alábbi táblákhozhoz, amelyekben 32-bites Intel Atom processzor ketyeg:
[list type="unordered"]
[*]Lenovo ThinkPad Tablet 2
[*]ASUS VivoTab TF810C
[*]Samsung ATIV Smart PC
[*]HP ElitePad 900
[*]HP ENVY x2
[*]Fujitsu ARROWS Tab
[/list]
Ezekben a táblákban Intel Atom Z2760-as processzor dolgozik. A Windows 8.1 Preview természetesen más egyéb olyan termékekhez sem kínál támogatást, amelyekben az említett processzor lapul.
A fentebb említetteken felül az alábbi feltételeknek is teljesülniük kell:
[list type="unordered"]
[*]Processzor: 1 gigahertz (GHz) vagy gyorsabb
[*]RAM: 1 gigabájt (GB) (32 bites) vagy 2 GB (64 bites)
[*]Szabad merevlemez-terület: 16 GB (32 bites) vagy 20 GB (64 bites)
[*]Videokártya: A Microsoft DirectX 9-es verzióját támogató grafikus eszköz WDDM illesztőprogrammal
[*]A Windows RT 8.1 Preview használatához a számítógépén már futnia kell a Windows RT-nek 10 GB szabad tárhellyel.
[/list]
A 64-bites változat esetén már változott a helyzet, ott ugyanis a processzornak támogatnia kell a CMPXCHG16b, a PrefetchW és a LAHF/SAHF utasításokat is. Mivel a helyzet egy kissé bonyolult, plusz nincs a támogatott processzorokról egy minden modellt tartalmazó lista, így a félreértések elkerülése érdekében egy frappáns megoldást kínálunk a helyzet megoldására.
A Windows 8.1 Preview 64-bites változatának telepítése előtt töltsük le a CoreInfo alkalmazást - innen -, majd futtassuk parancssorból. A legegyszerűbb, ha az alkalmazást kicsomagoljuk az asztalra, majd elindítjuk a Paranccsort, és megadjuk a program elérési útját.
Windows 7 alatt ebben az esetben a Parancssor elindítása után írjunk be, hogy cd desktop, majd az enter lenyomása után írjuk be: coreinfo.exe. Az alkalmazás által megjelenített sorok között az alábbiaknak kell szerepelni. A 32-bites változat követelményeit a bal oldalon, a 64-bites kiadás követelményit a jobb oldalon látjuk. A szükséges támogatásokat a pirossal aláhúzott sorok jelölik. A képek nagyíthatóak!
Ahogy az látható, a Trinity sorozatú A10-5800K tökéletesen megfelel a feltételeknek akár 32-bites, akár 64-bites Windows 8.1 Preview-ról van szó. A PrefetchW támogatás természetesen csak az AMD processzorok esetében követelmény.
Mi a helyzet a videokártyákkal, illetve a videovezérlőkkel?
Amennyiben olyan rendszerrel rendelkezünk, ami a fenti követelményeknek megfelel, ugyanakkor Intel HD Graphics sorozatú IGP-re támaszkodik, akkor a próbával egyelőre érdemes várni, ugyanis az Intel még nem adott ki Windows 8.1 Peview kompatibilis drivert. Szintén várni kell, ha olyan noteszgéppel rendelkezünk, amelyben IGP és dGPU egyaránt van, azaz valamilyen Switchable Graphics alapú megoldásra támaszkodik az adott notesz. Az Intel Atom Z2670 alapú termékeknél szintén nem áll rendelkezésre megfelelő támogatás, így ezekkel sem érdemes próbálkozni, ahogy azt fentebb már említettük.
Amennyiben Nvidia vagy AMD sorozatú videokártya, illetve videó vezérlő lapul az adott konfigurációban, akkor nyugodtan próbálkozhatunk - ha a rendszer a fentebb említett feltételeket teljesíti. Az AMD korábban külön letöltés formájában már elérhetővé tett két Windows 8.1 Preview támogatással ellátott Catalyst driver-t (Catalyst, Catalyst FirePro), az Nvidia pedig a Windows Update szolgáltatáson keresztül terjeszti Windows 8.1 Preview támogatással ellátott GeForce driverét.
Ezzel nagyjából ki is tárgyaltuk a szükséges tudnivalókat. Akinek esetleg még maradt kérdése, itt jó eséllyel talál rá választ.
Megérkeztek az ISO kiadások is
A Windows 8.1 Preview követelményeivel már mindenki tisztában lehet, aki idáig jutott az olvasásban. Akinek a fentebb tárgyalt kritériumok miatt az ISO változatban érkező Windows 8.1 Preview kiadások valamelyikére van szüksége, látogasson el ide, ahonnan letöltheti őket. Az ISO változatok telepítéséhez ez a termékkulcs kell, ahogy az a Microsoft információs lapján is olvasható: NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F
A fenti bekezdésben említett letöltési link az ISO kiadások telepítéséhez szükséges lépéseket is leírja.