Az Intel frissített Haswell processzorai, illetve a hozzájuk passzoló, 9-es sorozatú lapkakészlettel ellátott LGA-1150-es alaplapok rövidesen megjelenhetnek, így nem túl meglepő, hogy az egyes alaplapgyártók már elkezdték lerántani a leplet arról, nagyjából mivel készülnek eme jeles eseményre.
Az ASRock nem kevesebb, mint ötféle alaplapot mutatott be, amelyeknél a típusjelzést egy kicsit kozmetikázták, igaz, a kitakart karakter helyére nem nehéz odaképzelni a kilences számot. Az újdonságok az ASRock 9-es sorozatú alaplapkínálatának valószínűleg legérdekesebb tagjai, de rajtuk kívül minden bizonnyal egyéb modellek is szerepelni fognak a termékpalettán.
A sor elején ezúttal a kedvező árcédulával érkező Z97-Extreme4-es modell foglal helyet, amely 12 fázisú CPU VRM tápáramkört kapott. Az új deszka két darab PCI Express 3.0 x16-os slotot rejt, amelyek kétkártyás módban x8/x8 sávszélességet kínálnak. Rajtuk kívül egy harmadik PCI Express x16-os slot is szerepel a kínálatban, de ez már csak 2.0-s szabványú, sávszélessége pedig csak x4-es, hiszen a Z97-es PCH-hoz csatlakozik. A felsoroltak mellett három darab PCI Express 2.0 x1-es slot is lesz a terméken. SATA 6 Gbps-os portokból nyolcat kapunk, ezek közül kettő SATA Express felállásban is használható. A szupergyors SSD kártyákat egy M.2-es slot fogadja. A kiváló hangzásról egy minőségi audió kondenzátorokkal felvértezett Purity Sound 2 audió rendszer gondoskodik, de emellett egy Intel gyártmányú Gigabites Ethernet vezérlőt is tartalmaz a lap. Extraként még dupla UEFI BIOS is rendelkezésre áll, igaz, a Gigabyte megoldásával ellentétben az ASRock-é nem automata: a két EEPROM között egy kétállású kapcsolóval lehet váltani. A videó kimenetek között ennél a modellnél egy DVI, egy D-Sub, egy HDMI és egy DisplayPort csatlakozót találunk.
A sort a Mini-ITX formátumú Z97-E ITX modellel folytatjuk, ami remek felszereltséggel büszkélkedik. A 6 fázisú CPU VRM tápáramkörrel gazdálkodó alaplap két darab DDR3-as memóriafoglalatot kapott, bővítőhelyei között pedig egy PCI Express 3.0 x16-os slot lapul. SATA 6 Gbps-os portokból hatot kapunk, amelyek közül kettőt SATA-Express módban is lehet használni. A sorból az Intel gyártmányú Gigabites Ethernet vezérlő sem hiányzik, csak úgy, ahogy a nyolccsatornás, minőségi audió kondenzátorokra támaszkodó HD audió vezérlő sem. A hat darab USB 3.0-s porttal rendelkező újdonság 802.11ac WiFi és Bluetooth 4.0 támogatást egyaránt kínál, videó kimenetei között pedig két HDMI, egy DisplayPort és egy dual-link DVI port található.
Egy szinttel feljebb a Z97-Fatal1ty Killer modell foglal helyet. A fekete-piros színvilággal büszkélkedő alaplap a játékosok szívét próbálja majd meghódítani. Az LGA-1150-es processzorfoglalathoz tízfázisú CPU VRM áramkör kapcsolódik, DDR3-as memóriafoglalatból pedig négy lapul a deszkán. A bővítőhelyek között két darab PCI Express 3.0 x16-os slotot helyeztek el, amelyek kétkártyás üzemmódban x8/x8 sávszélesség mellett üzemelnek. Rajtuk kívül két PCI Express 2.0 x1-es, illetve két PCI slot is szerepel a kínálatban. Hogy mi indokolja a PCI slotok jelenlétét? Az ASRock szerint sokan ragaszkodnak még hibátlanul működő, jó hangminőséget kínáló PCI hangkártyájukhoz, így szükség van ezekre a portokra. Az új alaplap ezeken kívül hat darab SATA 6 Gbps-os portot is rejt, amelyek közül kettőt SATA-Express csatolófelületként is be lehet vetni. A sorból természetesen a nyolccsatornás Purity Sound 2 audió rendszer sem hiányzik, a gigabites hálózati vezérlő szerepét azonban ezúttal egy Killer E2200-as megoldás tölti be, hiszen Fatal1ty Killer sorozatú termékről van szó. USB 3.0-s portokból hat darabot kapunk, a videó kimenetek között pedig dual-link DVI, D-Sub és HDMI port sorakozik. Ez az alaplap is megkapta a gyártó UEFI dual BIOS technológiáját.
Még egy szinttel feljebb lépve egy rendkívül jól felszerelt alaplapba, a Z97-Extreme6-os modellbe botlunk. Ez a termék is 12 fázisú CPU VRM tápáramkört kapott, csak úgy, ahogy a Z97-Extreme4, PCI Express 3.0x16-os slotokból azonban itt már három jár (x16; x8/x8; x8/x4/x4). SATA 6Gbps-os portokból tízzel gazdálkodhatunk, de ezek közül kettő SATA-Express csatolófelület formájában is használható. A kínálatban ezúttal két darab M.2-es slot is lapul, amelyek közül az egyik különleges, hiszen x4-es sávszélességgel dolgozhat. Ez a bővítőhely időtálló megoldás lesz, hiszen az M.2 szabvány következő generációs specifikációját is támogatni fogja (PCI Express 2.0 x4). A jelenlegi M.2 SSD meghajtók esetében a speciális bővítőhely segíthet a késleltetési idők csökkentésében, de adatátviteli sebességnövekedést aligha hoz. A felsoroltak mellett még egy eSATA 6 Gbps-os portot is kapunk. Az új alaplap nyolccsatornás Purity Sound 2 audió rendszerrel, két darab Intel gyártmányú Gigabites Ethernet vezérlővel, valamint dual-link DVI, DisplayPort és HDMI videó kimenetekkel is rendelkezik. Hab a tortán, hogy az UEFI dual-BIOS funkció itt is jelen van.
A tuningosokat a Z97 OC Formula próbálja majd elcsábítani – felszereltsége alapján nem is lesz túl nehéz dolga. Az LGA-1150-es processzorfoglalathoz 12 fázisú CPU VRM tápáramkör kapcsolódik, a négy darab DDR3-as memóriafoglalatot pedig egy négyfázisú tápáramkör szolgálja ki. Az új alaplap két darab nyolctűs EPS12V aljzatot kapott, a bővítőkártyák stabil tápellátását pedig egy négytűs MOLEX tápcsatlakozón keresztül biztosíthatjuk. Adattároló rendszer tekintetében a Z97-Extreme4 felszereltsége köszön vissza, PCI Express x16-os slotokból pedig négy áll rendelkezésre. Utóbbiak közül három darab a 3.0-s (x16; x8/x8; x8/x4/x4), egy pedig a 2.0-s szabványra támaszkodik (x4). A slotok között két PCI Express 2.0 x1-es csatolófelület is megbújik. Az új alaplap Killer E2200-as Gigabites Ethernet vezérlővel, illetve Purity Sound 2 audió rendszerrel érkezik, videó kimenetei között azonban csak egy HDMI port árválkodik. A tuningosok számára jó hír, hogy a különböző feszültségek dedikált feszültségmérő pontokon keresztül egyszerűen és gyorsan ellenőrizhetőek, ami komolyabb tuning esetén létfontosságú opció.
Az ASRock új alaplapjai hamarosan megjelennek kereskedelmi forgalomban, de a frissített Haswell processzorokhoz nem csak ezek, hanem a 8-as sorozatú lapkakészlettel ellátott LGA-1150-es deszkák is jók lesznek, igaz, utóbbiaknál a CPU alkalmazása előtt feltétlenül szükség lesz egy gyors BIOS frissítésre is. A legtöbb gyártó szerencsére kínál megfelelő BIOS frissítéseket különböző 8-as sorozatú alaplapjaihoz, így a frissített Haswell processzorok használata a legtöbb esetben zökkenőmentesen kivitelezhető lesz.