Az LCD monitorok többsége 60 Hz-es képfrissítési rátával dolgozik, azaz a kijelző tartalma minden 16,7 ezredmásodpercben frissül. A boltok polcain a 120 Hz-es képfrissítési rátával dolgozó monitorok is jelen vannak egy ideje, ám sokan szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy ezek a termékek tényleg képesek-e folyékonyabb játékélmény és így magasabb szintű felhasználói élmény biztosítására. Mivel a témára sokan kíváncsiak, a Hardware.Info munkatársai körbejárták a kérdést, majd arra jutottak, hogy készítenek egy vaktesztet, amelynek keretén belül két monitor közül kell eldönteniük a résztvevőnek, hogy melyik előtt jobb játszani.
Meglepő eredmények(?)
A tesztben több játékos is részt vett, akik anélkül, hogy tudták volna, hogy éppen melyik monitor előtt ülnek, meglepően érdekes eredményt hoztak össze a teszt során. A teszt szereplőinek 86%-a szerint a 120 Hz-es képfrissítési rátával dolgozó monitor használata mellett sokkal jobb játszani. Ennél is meglepőbb, hogy a résztvevők 88%-a találta el, melyik monitor dolgozik 120 Hz-es és melyik 60 Hz-es képfrissítési ráta mellett.
Azok, akik azt állították, hogy a magasabb képfrissítési ráta jobb játékélményt kínál, azt állították, hogy ezáltal a játék érezhetően zökkenőmentesebb és folyékonyabb. Persze ez a "jobb játékélmény" nem eredményezte azt, hogy a 120 Hz-es monitor előtt ülő gamerek képességei is ugrottak volna egy szintet: a kill-to-death arány, azaz az adott gamer eredményessége így sem javult.
A teszt alkalmával két neves szponzor is feltűnt: az egyik az AOC, ami nem csak a tesztrendszerekhez adott 120 Hz-es monitorokat, de díjazásként is felajánlotta őket, a másik az ASUS, ami a tesztrendszerekhez biztosított monitor(oka)t.
A magasabb képfrissítési rátáért kompromisszumokat kell kötni
Az eredmény tehát magáért beszél, mégis van itt egy-két dolog, ami felett nem lehet csak úgy elsiklani. Ha maximálisan ki akarjuk használni a 120Hz adta előnyöket, akkor nem árt egy olyan konfigurációt beszereznünk, ami bírja a tempót és fps-ben is hozza az elvárt szintet. Ezenkívül arra is szükség van, hogy megbarátkozzunk a TN+Film panel sajátosságaival, ugyanis jelenleg csak ez a paneltípus kínál ekkora képfrissítési rátát. Az IPS alapú megjelenítők esetében eddig nem igazán találkoztunk 60 Hz feletti képfrissítési rátával, leszámítva a "tuingolt" koreai LCD paneleket, amelyek az eBay kínálatában jelenleg is megtalálhatóak.
A képfrissítési ráták közötti különbség a fenti teszt alapján már egyértelmű, de azért azt is jó lenne látni, hogy a gamerek akkor is ennyire egyértelműen döntenek-e, ha a tesztkonfigurációk körét bővítik, azaz a TN+Film panelre alapozó monitorok közé bedobnak az IPS alapú, remek színhűséget kínáló megjelenítőket is. Ez a teszt képezhetné a következő felvonást.