Shop menü

TETRIS-EZZ A LELKI EGYENSÚLYODÉRT!

Igen érdekes, hatékony, és könnyen elérhető módszert talált a poszttraumás stressz kialakulásának megelőzésére Emily Holmes, az Oxfordi Egyetem egyik klinikai pszichológiai kutatója: a traumatikus élmény elszenvedését követő 6 órán belül Tetris-ezz legalább egy fél órát.
Németh Gábriel
Németh Gábriel
Tetris-ezz a lelki egyensúlyodért!

Igen érdekes, hatékony, és könnyen elérhető módszert talált a poszttraumás stressz kialakulásának megelőzésére Emily Holmes, az Oxfordi Egyetem egyik klinikai pszichológiai kutatója: a traumatikus élmény elszenvedését követő 6 órán belül Tetris-ezz legalább egy fél órát.

Galéria megnyitása

Ez az egyszerű, ám annál hatásosabb eljárás a poszttraumás stressz talán legkellemetlenebb tünetét, a traumát kiváltó esemény emlékképeinek újbóli, rendszeres, ellenőrizhetetlen bevillanásait előzi meg oly módon, hogy elveszi azoknak az élét; nem törli az emlékeket, viszont hathatósan enyhíti a traumás jellegüket.

A nevezett emlékek ugyanis éppen attól válnak traumássá, hogy túl hirtelen történik túl sok, túl kellemetlen dolog, amit az ember ilyen rövid idő alatt nem tud kellőképpen feldolgozni, így az emlékképek érdemi értelmezés nélkül, a maguk nyers valójában, túlhangsúlyozott élményként rögzülnek - legkésőbb 6 óra alatt.

És ez az a kritikus időkeret, amelyben beléphet és segíthet az intenzív Tetris-ezés: ez a játék ugyanis az agynak éppen azokat a (vizuális térbeliségért felelős) területeit dolgoztatja meg, amelyek az előbb említett bevésési folyamatért is felelősek, és így értelemszerűen jelentős mértékben akadályozza is a bevésést.

Holmes a módszer eredményességét úgy vizsgálta, hogy sok, meglehetősen kellemetlen fényképet vetített le önkénteseknek különböző balesetekről és sérülésekről, majd az egyik csoportot Tetris-eztette, a másikat egy kvízjátékhoz osztotta be, a harmadikat pedig megtartotta kontrollcsoportnak, nekik nem adott semmilyen extra elfoglaltságot. Az eredmények pedig magukért beszéltek: a kontrollcsoporthoz képest a Tetris-es csoportnak utóbb számottevően ritkábban tolakodtak újra a tudatába a felkavaró képek - a kvízeseknek pedig még valamivel gyakrabban is.

A vizsgálat második tanúsága tehát, hogy traumatikus események után nem elég csak Tetris-ezni egy jót hat órán belül, de kerülni kell az elméleti-, emlék- és ismeretfelidézési elfoglaltságokat is, mivel azok láthatólag még elő is segítik a poszttraumás stressz kialakulását.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére