Szokatlan módot talált a szélenergia kiaknázására egy német cég: a berlini NTS Energie- und Transportsysteme GmbH és a stuttgarti Fraunhofer Intézet szakemberei magasra felengedett sárkányok segítségével alakítanák elektromossággá a levegő áramlásának energiáit. Az alapötletet a kitesurf nevű, egyre népszerűbb sport adta, amely tulajdonképpen a szörf, a wakeboard, a sárkányeregetés és a siklóernyőzés összeházasításának tekinthető. Ahogy a szél belekap a szörfös ernyőjébe, több méteres ugrásokat tesz lehetővé. A kutatók úgy gondolták, hogy az ernyő vagy sárkány szél által nyert mozgási energiáját sportoláson túl áramtermelésre is fel lehetne használni, amennyiben az a szörföző emelgetése helyett egy generátort hajtana meg. 
Joachim Montnacher, a projekt egyik mérnöke elmondta, hogy a „sárkányerőművek” működtetéséhez 300‒500 méteres magasságba engedik a sárkányokat, kiaknázva az ott fújó erős szeleket. A sárkányok a rájuk erősített kábelek révén egy sínpályán kocsikat húznak körbe-körbe. A járművek mozgási energiáját közben egy generátor árammá alakítja.
A szakértők szerint a sárkányerőművek számos előnnyel rendelkeznek a szélkerekekkel szemben. A legfontosabb talán, hogy sokkal magasabb légrétegekből nyerik energiájukat, ahol erősebb, és állandóbb szelek fújnak: míg a földfelszínen szélcsend is előfordulhat, 100 méteres magasságban 15 m/s, 500 méteren pedig 20 m/s fölött van a levegő áramlási sebessége. (A szélkerekek jelenleg maximum 200 méteres magasságig nyúlnak fel.) A sárkányok esetében a szélsebesség megduplázódása nyolcszorosára növeli a kitermelt energia mennyiségét. A helyi viszonyoktól függően nyolc darab, összesen 300 négyzetméter területű sárkány annyi áramot képes termelni, amennyit húsz 1 megawattos szélturbina. És persze az sem hátrány, hogy egy sárkányerőmű létrehozásához sokkal kevesebb anyag kell, mint egy kellő magasságba nyúló szélkerék megépítéséhez.
A sárkányokat a tervek szerint egy automata vezérlőegység tartja majd fekvő nyolcas alakú röppályán, ennek köszönhetően a kábelekben akár 10 kN húzóerő is felléphet, azaz egy 20 négyzetméter alapterületű sárkány képes lesz egy egytonnás kocsi elhúzására. A tesztelés egyelőre egyenes szakaszokon zajlik, és majd csak a következő fázisban igyekeznek úgy kialakítani a sárkányok irányítását, hogy azok egy körpályán tudják húzni a kocsikat. A szimulációk szerint egy 24 sárkányból álló rendszer évente 120 GWh áramot lesz képes előállítani, ami 30 darab, 2 MW-os szélturbina teljesítményének felel meg, és 30 ezer háztartás ellátására elegendő.