Talán nem túlzás kijelenteni, hogy most érte el a csúcspontját az amerikai szabadalomper-tragikomédiák története; Paul Allen legfrissebb perét már valóban nehéz, ha nem egyenesen lehetetlen lesz felülmúlni.
A Microsoft társalapítója ugyanis az egykor (1992) még webfejlesztésekre alapított Interval Research vállalatának (mely egy időben még a Google alapítói, Larry Page és Sergey Brin korai fejlesztéseit is támogatta) időközben kiszervezett leányvállalatán, az Interval Licensingen keresztül gyakorlatilag az egész internetet - vagyis annak minden valamirevaló szereplőjét - beperelte olyan dolgok miatt, amelyek már valóban a net alapját képezik.
Ilyenek például a következők: "a felhasználó által jelenleg éppen nézett tartalom alapján más hasonló tartalmak ajánlása"; "az éppen nézett tartalomhoz kapcsolódó más tartalmak ajánlása"; "online hirdetések elhelyezése a felhasználó látómezejének perifériáján"; "a felhasználó figyelmének felhívása számára esetleg érdekes dolgokra".
Ezeket az ötleteket ugyanis egykor mind az Interval Licensingen keresztül szabadalmaztatták. Külön vicc a történetben, hogy az inkriminált szabadalmak egyike sem kötődik személy szerint a felperes Paul Allenhez, csak az Interval Licensinghez - ami így teljes mértékben kiérdemelte a "patent troll" (= "szabadalom-troll") jelzőt, mivel saját alkotásai nincsenek, csak perelget a felhalmozott szabadalmai nyomán.
Jelen esetben a vádlottak palettája, mint már fentebb is utaltunk rá, igen széles: AOL, Apple, eBay, Facebook, Google, Netflix, Office Depot, OfficeMax, Staples, Yahoo és YouTube. Konkrét "kárjelentést" még nem adtak, így azt sem tudni, mennyit terveznek követelni, de nyilván a lehető legsúlyosabb összegeket szeretnék legombolni valamennyi érintettről. A Google és a Facebook azonban már jelezte, hogy a maguk részéről készen állnak a harcra.
Ez az eset már csak azért is jelentős, mert minden eddiginél látványosabban világít rá az amerikai szabadalomrendszer súlyos hiányosságaira és problémáira, melyekre már tavaly felhívta a figyelmet a Harvard Business School egyik előadója, Robert Pozen, de aminek akkor legalábbis nem lett különösebb foganatja.
Pozen ugyanis már akkor jelezte, hogy bár az előírások szerint szabadalmat csak olyan új technológiákra lehetne kiadni, amelyek valóban újszerűek, hasznosak, és, ami a legfontosabb, nem kézenfekvőek és magától értetődőek az adott területben járatos szakemberek számára, immár jó ideje adnak meg egyre több olyan szabadalmat, amelyek nem felelnek meg ezeknek a kritériumoknak.
Ennek megfelelően Pozen már tavaly is reformokat sürgetett, szorgalmazta a szabadalmaztatási folyamat átláthatóbbá tételét, valamint a mostanihoz is hasonló abszurd szabadalmi perek visszaszorítását, de egyelőre nem hallgattak rá. Kérdés, vajon ez a mostani eset eléggé hangossá válik-e majd ahhoz, hogy kellő nyomatékot adjon Pozen szavainak.