A Nokia általában egészen jól összeállított konfigurációkkal szokott előállni, ezúttal viszont egy furcsa lépést tettek a Lumia 530-cal, ami nemes egyszerűséggel visszafejlődést jelent az elődeihez mérten.
Már a kijelzőnél feltűnik a különbség, ugyanis míg a Lumia 520 és 525 a Nokia egészen jól működő Clear Black IPS technológiájú paneljét használta, addig itt egy egyszerűbb megoldás kapta a főszerepet. A megjelenítő egyébként maradt 4 hüvelykes, viszont a felbontás egy hajszálnyit módosult, mivel itt nem WVGA-ról, hanem FWVGA-ról beszélhetünk – ez tényleg nem egy komoly előrelépés, 233-ról 245 PPI-sre javult a gép pixelsűrűsége. Az előlapról sajnos ismételten hiányzik a kamera, így videóhívásokra továbbra sem használható a Lumia termékcsalád legkisebb tagja. Ez már csak azért is furcsa, mert a Skype felhasználói táborát például eléggé megdobná, ha a piacvezető szerepet betöltő Lumia 520 kapott volna anno ilyen egységet, de még a generációváltással sem érezte a Nokia (illetve a Microsoft) ennek a szükségét. A főkamerát megörökölte az „őseitől”, tehát itt is az az 5 megapixeles megoldás került elő, amit egy 1/4 colos szenzor szolgál ki – vaku továbbra sincs, így rossz fényviszonyoknál nem érdemes előhúzni az 530-ast. Sajnos azonban itt is van egy visszalépés, ugyanis nem lehet 720p-s videókat rögzíteni, a Lumia 530-nak már a 480p a plafon, 30 FPS-sel.
Minek köszönhető a rosszabb filmes képesség? Nos, a Nokia a Snapdragon 400 termékcsaládból származó lapkát lecserélte egy olyan chipre, ami a Snapdragon 200 vonalat erősíti. Az MSM8212-ben négy Cortex-A7 mag dolgozik 1,2 GHz-es órajelen, és ezekkel nem is lenne gond, ám az integrált grafikus vezérlő ebben a chipben egy Adreno 302-es, ami igencsak elmarad a korábban használt Adreno 305-től teljesítmény tekintetében. A Lumia 525-nél „beújított” 1 GB-nyi rendszermemória sem maradt meg, ez ismételten 512 MB-os kapacitású RAM-mal van ellátva, hasonlóan a Lumia 520-hoz. A háttértár megfeleződött, vagyis a Lumia 530 már csak 4 GB-ot tud felmutatni, a microSD bővítőhely szerepe ennek megfelelően még inkább felértékelődött. Az újdonság a kapcsolati képességeit számba véve pontosan ugyanazt nyújtja, amit az elődei is. Van benne 3G HSPA+ mobil kommunikációs modem (21/5,76 Mbps), 802.11 b/g/n szabványoknak megfelelő WLAN, Bluetooth 4.0 modul A2DP-vel, FM rádió és persze A-GPS vevő is, ami a gyorsabb és pontosabb helymeghatározás érdekében a GLONASS műholdakkal is képes együtt működni. A Lumia 530 készül hagyományos és két SIM-es kivitelben is, hogy a lehető legtöbb igénynek feleljen meg.
Operációs rendszer tekintetében értelemszerűen a legfrissebb Windows Phone verzió, a 8.1 teszi a gépen tiszteletét, azon belül is valószínűleg a nokiás extrákkal megtoldott Lumia Cyanról beszélhetünk. Ebben olyan dolgok találhatóak, mint például a Creative Studio alkalmazás, a részletesebb fényerő hangolási lehetőség, valamint egyebek mellett a Bluetooth Low-Energy támogatás. A 119,7 x 62,3 x 11,7 milliméteres vonalakkal határolt okostelefon teljesen új burkolattal lett ellátva, ami a színvilágát, illetve a vonalvezetését tekintve is passzol az idei Lumiák közé. A narancssárga, zöld, fehér és sötétszürke árnyalatban választható mobil 129 grammot nyom. Az energiaellátásról a Nokia BL-5J lítium-ion akkumulátora gondoskodik, mely 1430 mAh-s kapacitással szolgál. Ezzel a teleppel egy feltöltést követően 51 órányi zenehallgatásra, vagy közel 13,5 órán át tartó folyamatos telefonálásra nyílik lehetőség. (Ezek az adatok két SIM használata mellett erősen eltérőek lehetnek.)
A Nokia Lumia 530 egyedül talán az árában jelenthet majd jobb alternatívát, mint az eddigi belépőkategóriás modellek. Augusztusban kerül majd a boltokba a szimpla és a dual SIM-es gépezet, az árcéduláján pedig nettó 85 euró szerepel majd, tehát erre még jönnek az adó és egyéb terhek is. Az ajánlott fogyasztói ára ugyan alacsonyabb az újdonságnak, mint az elődeinek, azonban mivel a Lumia 520 például már egy éve kapható, így csökkent annyit az értéke, hogy átmenetileg még olcsóbb is az 530-nál.
Végül még érdemes kiemelni egy apró kiegészítőt is, amit a Nokia a Lumia 530-cal mutatott be. A Bang névre keresztel mini hangszóról van szó, ami nagyon kicsi helyen elfér, de mégis teljesebbé tudja varázsolni a zenehallgatás élményét egy kisebb baráti társaságban. A működéshez szükséges energiát egy akkumulátorból nyeri, tehát használható bárhol, ahol csak kedve támad a felhasználónak a zenehallgatáshoz. A 75 x 51 milliméteres eszközben egy négy centis hangszóró szólal meg. Ez egy rövid, 17 cm-es kábelen lesz csatlakoztatható a telefonhoz, és bár sokan valószínűleg szívesebben láttak volna egy olyan terméket, ami vezeték nélküli, így ez legalább olcsó lett. Mindössze 20 eurót kérnek majd el érte.