A fukusimai atomkatasztrófa során érintett pillangók kisebb szárnyakkal és abnormális látószervekkel rendelkeznek, és ezeket a mutációkat három generáció után is ki lehetett rajtuk mutatni. Az okinavai Ryukyu Egyetem kutatóinak eredményei alapján a radioaktív sugárzásnak kitett lárvák 12 százalékánál jelentkeztek mutációk.
Ezek közül a lepkék közül gyűjtöttek be párat a tudósok, és a sugárzással szennyezett területen kívül elhelyezkedő laboratóriumban tovább szaporították őket. Az utódok 18 százalékánál, a harmadik generáció egyedeinek pedig 34 százalékánál jelentkeztek abnormalitások, még úgy is, hogy mindig csak az egyik szülő szenvedett a mutációktól.
2011 szeptemberében, nagyjából fél évvel a katasztrófa után 240 pillangót gyűjtöttek össze Fukusimában. A begyűjtött egyedek 52 százaléka mutatott valamiféle testi elváltozást, amelyet a kutatást vezető Otaki Joji kifejezetten magas aránynak nevezett. A kutató elmondása szerint eredményeiket hiba lenne más fajokra ‒ különösen az emberre ‒ kivetíteni, mivel minden esetben más jellegű vizsgálatokra van szükség. A következő időszakban egyébként azt tervezik, hogy más állatokat is megvizsgálnak.
A nukleáris balesetek általában közvetlenül érintik a vadon élő állatokat, de a Portsmouthi Egyetem kutatóinak nemrégiben megjelent tanulmányából az derül ki, hogy ezek általában nem fejtenek ki olyan hosszú távú hatást a vadéletre, mint elsőre gondolnánk. A csernobili állatvilág például az elmúlt 26 év alatt már szinte teljesen helyrerázódott.