Napjainkban már kezdenek elérhetőek lenni azok az alaplapok, amelyek kompatibilisek a PCI Express 3.0-s szabvánnyal: a hatos sorozatú termékekben PCI Express 3.0-s támogatását majd csak az Ivy Bridge CPU-k megjelenésével lehet kiaknázni, az X79-es platform esetében azonban már most is él a PCIe 3.0-s támogatás, igaz, egyelőre még nem hivatalosan. Az X79-es platformhoz tartozó Sandy Bridge-E processzorok ugyan már rendelkeznek PCI Express 3.0-s támogatást kínáló PCIe vezérlővel, de az Intel ezekhez a termékekhez hivatalosan csak PCI Express 2.0-s támogatást biztosít, a PCIe 3.0 esetében nem garantálja a cég, hogy az minden bővítőkártyával zökkenőmentesen fog üzemelni.
A PCI SIG – ami a PCI Express szabvány fejlesztését végzi – időközben már elkezdte csepegtetni a következő generációs PCIe szabvánnyal kapcsolatos előzetes információkat. Az új PCIe szabvány, a PCI Express 4.0 elődjéhez képest kétszer akkora, azaz már 16 GT/s sávszélességet kínál majd, méghozzá réz alapú vezetőkön keresztül. Ez irányonként és sávonként 2 GB/s-os sávszélességet jelent, vagyis egy PCI Express 4.0 x16-os slot már 64 GB/s-os maximális sávszélességgel állhat a különböző eszközök rendelkezésére. Az új szabványhoz használatos chipek egy tanulmány szerint - a napjainkban széles körben elérhető gyártástechnológiákat alapul véve - ugyanakkora fogyasztás mellett üzemelnek majd, mint PCIe 3.0-s társaik.
A hatalmas adatátviteli sebesség természetesen nem befolyásolja azt, hogy a PCI Express 4.0-s csatolófelület visszafelé kompatibilis legyen az előző generációs szabványokkal. Ugyan a legnagyobb hírverést az adatátviteli sebesség kapja, de azért egyebek is vannak a háttérben, amik legalább ennyire fontosak. Az egyik az energiafogyasztás mérséklése, a másik pedig a gyártási költségek csökkentése. A PCI-SIG az új szabvány esetében vizsgálja az aktív- és az üresjárati fogyasztás esetében végrehajtható optimalizációkkal kapcsolatos lehetőségeket. A fejlesztők szerint a PCI Express 4.0 ezzel együtt az alkalmazások által igényelt egyre nagyobb adatátviteli sebességeket is képes lesz majd kiszolgálni, mindezt alacsony előállítási költségek mellett. Az új PCIe szabványból nem csak az asztali- és noteszgépekben, hanem a tábla PC-k is profitálhatnak majd, azaz ebben a tekintetben nem lesz változás, széles körben elérhető lesz a friss PCIe szabvány is.
A jó hírek után következzen néhány rossz. A PCI Express 4.0-s szabvány érkezésére sajnos - vagy inkább szerencsére - még elég sokat kell várni. A PCI-SIG jelenleg úgy tervezi, hogy a friss szabvány végleges specifikációi majd csak valamikor 2014-ben vagy 2015-ben készülnek el, előbb nem. A specifikációk véglegesítése után még el kell majd telnie egy évnek ahhoz, hogy az új szabvány köré épülő termékek a boltok polcaira kerülhessenek. A PCI Express 3.0-s szabvány végleges specifikációi például már több, mint egy éve elkészültek, de olyan eszközök még mindig nem érhetőek el az átlagfelhasználók számára, amelyek képesek lennének az új szabvány által kínált adatátviteli sebességekből profitálni. Más kérdés, hogy a jelenlegi helyzetet figyelembe véve ezekre nincs is igazán nagy szükség.