Az MSI sok érdekes alaplapot mutatott be a Computex alkalmával – most ezek közül szemezgetünk.
Itt az MSI első X99-es alaplapja, ami még csak prototípusként létezik
A standon feltűnt egy Intel X99 Express lapkakészlet köré épülő alaplap, amely még csak prototípusként létezik, hiszen a termék fejlesztése még mindig zajlik. A típusjelzéssel sem rendelkező deszka az LGA-2011-2-es tokozású Haswell-E processzorokat fogadja, amelyek valamikor az idei év harmadik vagy negyedik negyedévében mutatkozhatnak be. A szóban forgó központi egységek már négycsatornás DDR4-es memóriavezérlőt tartalmaznak, így az alaplapon is DDR4-es memóriafoglalatok helyezkednek el. A termék a jelenlegi információk szerint akár 64 GB-nyi DDR4-es rendszermemória kezelésére is képes lesz.
A fenti fotón látható deszka kinézete még bőven változhat, de felszereltsége már közel lehet a végleges állapothoz. Az új alaplap nyolcfázisú tápellátást biztosít az adott processzor számára, bővítőhelyei között pedig négy darab PCI Express 3.0 x16-os slot és két darab PCI Express 2.0 x1-es slot lapul. Az adattárolókat 8 SATA 6 Gbps-os port, egy M.2-es foglalat, valamint egy SATA Express port várja. A fedélzeten két darab Gigabites Ethernet vezérlő, Thunderbolt port, illetve néhány USB port is helyet kap – utóbbiak között természetesen USB 3.0-s szabványúak is lesznek.
Itt az MSI első USB 3.1-es porttal ellátott alaplapja is
Az Intel Z97 Express lapkakészlete köré épülő újdonság az LGA-1150-es Haswell és frissített Haswell processzorokat veszi célba.
Nem is ezért érdekes az újdonság, hanem azért, mert elsők között alkalmaz 10 Gbps-os USB 3.1-es portokat, hála az ASMedia ASM1142-es vezérlőchipjének. A szóban forgó USB 3.1-es vezérlőchip a Z97-es PCH-hoz kapcsolódik, méghozzá PCI Express 2.0 x2-es sávszélességgel. A friss alaplap nevét egyelőre nem árulta el a gyártó, de a jelek szerint felszereltség tekintetében a Z97 Gaming 7 modellhez kísértetiesen hasonlító termékkel van dolgunk.
Jönnek az energiatakarékos ECO sorozatú MSI alaplapok
Az MSI hamarosan piacra dobja energiatakarékos alaplapsorozatát, amelynek tagjai átlagos felszereltségükkel és energiatakarékos működésükkel leginkább a spórolni vágyó átlagfelhasználókat veszik célba.
Az új alaplapok csak a legszükségesebb komponenseket tartalmazzák majd, tápáramkörük pedig hatékony energiafelhasználás mellett üzemel, így segít abban, hogy az adott konfiguráció fogyasztását a lehető legminimálisabb szintre csökkentsük – persze az adott platform által biztosított kereteken belül.
Az új alaplapokhoz ECO Center PRO nevű alkalmazás is jár, ami a jelek szerint hardvermonitor funkciót, valamint energiagazdálkodással kapcsolatos beállításokat kínál.
Az ECO alaplapcsaládban első körben három modell jelenik meg, amelyek sorrendben a H81M ECO, a B85M ECO és a H97M ECO típusjelzést viselik.
Bemutatkozik az MSI első Gaming sorozatú Socket AM3+-os alaplapja
Az MSI furcsa módon egy Socket AM3+-os alaplapot is bemutatott, ami ezúttal egy AMD 970-es északi hídra, illetve egy SB950-es déli hídra támaszkodik. A Gaming sorozatú deszka a magas TDP-vel rendelkező FX-9000-es sorozatú AMD processzorokkal éppúgy megbirkózik majd, mint a szerényebb étvágyú, átlagos Socket AM3+-os modellekkel. Az adott processzor minden esetben nyolcfázisú tápellátással gazdálkodhat, a VRM áramkör komponensei által termelt hőt pedig nagyméretű hűtőborda próbálja hatékonyan elvezetni. Az új alaplap négy darab DDR3-as memóriafoglalattal érkezik, amelyekben összesen 64 GB-nyi DDR3-2400 MHz-es rendszermemória szállásolható el.
A bővítőhelyek között két darab PCI Express 2.0 x16-os slot lapul, amelyek kétkártyás módban x8/x8 sávszélesség mellett üzemelnek. Rajtuk kívül két PCI Express 2.0 x1-es, illetve egy PCI slot is sorakozik a terméken. SATA 6 Gbps-os portokból hatot kapunk, az USB 3.0-s portok száma pedig négy. A fedélzeten Bradcom Killer E2200-as hálózati vezérlő is megbújik, ami az inteles zászlóshajóról, a Z97 Gaming 9 AC modellről már ismerős lehet. A lehető legjobb hangzásról egy Audio Boost típusú HD audió vezérlő gondoskodik, amely mellé beépített fejhallgató erősíti is jár – utóbbi akár a 600 ohmos felsőkategóriás fejhallgatókkal is gond nélkül együtt tud működni.
Az új alaplap várható megjelenésével és várható ajánlott végfelhasználói árával kapcsolatban egyelőre nincs információ.