A tavaly márciusi földrengés és azt követő cunami nem az első természeti (vagy nem éppen természeti) katasztrófa a szigetország életében, de ahogy már megszokhattuk a japánoktól, nem egyszerűen újjáépítenek, hanem újragondolt és fejlettebb technológiájú dolgokkal pótolják a megsemmisülteket. A legutóbbi példa erre, hogy a japán földművelésügyi minisztérium teljes mértékben robotizált kísérleti farmot építtet a szökőár által letarolt területek egyikén.
A csaknem 250 hektáros területet először a sótól kell megszabadítani, majd ezt követően önjáró traktorok fogják művelni a LED-ekkel megvilágított földeket, mely utóbbi a növényvédőszereket kiváltó, a kártevőket mérgek alkalmazása nélkül távoltartó modern technológia. A kísérleti farmon a tervek szerint rizst, szóját, búzát, valamint különféle gyümölcsöket és zöldségeket termesztenek majd. Robottraktorok végzik a szántást, a vetést, illetve az ültetést, és a betakarítási munkálatokat is.
A Miyagi prefektúra területén épülő „robotfarm” mintegy 320 kilométerre Tokiótól északra található, és része annak az erőfeszítésnek, hogy minél hatékonyabb módot dolgozzanak ki annak a 25 ezer hektár földterületnek az újra termővé tételére, amelyet a szökőár tönkretett. És persze az a cél sem elhanyagolható, hogy így talán jobban ki tudják majd használni a szigetország amúgy is korlátozott méretű mezőgazdasági területeit.
Természetesen nem csak a japán gazdálkodók remélnek egyre több terményt kisajtolni minden egyes négyzetméter földből. Ahogy nő a világ népessége, úgy lesz egyre kritikusabb kérdés a területegységre lebontott terméshozamok növelése.
Az „Álom-projekt” névre hallgató robotfarmot olyan világszerte ismert technológiai cégekre építik, mint a Panasonic, a Hitachi, a Fujtisu, a NEC vagy a Sharp, amelyek egyikéről sem mezőgazdasági fejlesztéseik jutnak elsőként eszünkbe.