A HP egy szokatlan asztali számítógépet mutatott be, amelynek elődje tulajdonképpen tavaly, meglehetősen nagy csendben debütált, ám a friss modell számos téren rálicitál az elődmodellre, így egyebek mellett a 3D-s nyomtatóval rendelkezők számára is igazi álomszámítógép lehet.
Az egybegép formájú újdonság tetején egy különleges kiegészítő kapott helyet, ami sok fontos hardvert rejt. Az asztali lámpa formájú házban egy RealSense technológiára alapozó mélységérzékelő kamera szett kapott helyet, plusz egy 14 megapixeles tradicionális kamera is bekerült ide – ezek főként a 2D-s és 3D-s szkennelésekért felelnek, de a RealSense jóvoltából egyéb érdekes szolgáltatások is rendelkezésre állnak. A kijelző előtt egy kapacitív érintő támogatással ellátott lapot helyeztek el, amely billentyűzetként és egérként egyaránt használható, a különböző alkalmazásokhoz kapcsolódó felhasználói kezelőfelületet pedig egy projektor vetíti a lapra, amit ugyancsak a kijelző feletti házban helyeztek el.
Maga a kijelző is rendelkezik érintő támogatással, a RealSense jóvoltából pedig gesztusvezérlésre is van mód, például a különböző tartalmakat könnyedén lehúzhatjuk a kijelzőről a projektor által megvilágított érintőpadra további szerkesztés érdekében.
Hogy ezt mégis miként kell elképzelni? Az alábbi videó megmutatja:
Az érzékelők alatt kialakított érintőpadra viszonylag nagyméretű tárgyak helyezhetőek két- vagy háromdimenziós modellkészítés céljából. A háromdimenziós modell elkészítésében egy hasznos kiegészítő nyújt hathatós segítséget, amely a 3D Capture Stage nevet viseli, és amely a rajta elhelyezett tárgyat automatikusan körbe tudja forgatni, felhasználói beavatkozás nélkül. Ez biztosítja, hogy a 3D-s modell pontos és jó minőségű lesz, ami a későbbi reprodukció, illetve az azt megelőző különböző munkálatok szempontjából kulcsfontosságú dolog. A beszkennelt 3D-s modell mentés előtt még alakítható az érintőpad használatával, ha szükséges.
A speciális szegmenseket megcélzó HP Sprout PC átlagfelhasználói szemmel drága úri huncutságnak tűnik, ám azoknak, akik hobbi szinten, vagy esetleg komolyabban foglalkoznak háromdimenziós nyomtatással és/vagy különböző modellek készítésével, hatalmas segítséget nyújthat a könnyedén használható rendszer.
Maga a Sprout egyébként egy Haswell alapú Intel Core i7-4790S processzorra támaszkodik, amelyhez alap esetben 8 GB-nyi DDR3-1600 MHz-es rendszermemória társul, ám ez 16 GB-ig bővíthető. Az adatok tárolásáról egy 1 TB-os, 8 GB-nyi NAND Flash tárhellyel is ellátott SSHD gondoskodik, a videokártya szerepét pedig egy Nvidia GeForce GT745A modellre osztották, ami 2 GB-nyi DDR3-as fedélzeti memóriával gazdálkodik. A videokártya egy 23 hüvelykes képátlójú, Full HD felbontású kijelzőt hajt meg, ami tízpontos érintő támogatással és széles betekintési szögekkel rendelkezik.
A rendhagyó PC 59,3 centiméter magas, 57,6 centiméter széles és 60,4 centiméter mély, tömege pedig hozzávetőlegesen 15,29 kilogramm.
Az újdonság Gigabites Ethernet vezérlőt, Bluetooth 4.0-s vezérlőt, illetve kétsávos 802.11ac WiFi vezérlőt egyaránt kapott (2,4 GHz & 5 GHz; 2x2 MIMO). A DTS Sound audió rendszerrel ellátott Sprout fedélzetén 1 megapixeles beépített webkamera, valamint három az egyben memóriakártya-olvasó is található (SD/SDHC/SDXC), az USB portok között pedig két 2.0-s és két 3.0-s példány lapul.
A Sprout mellé a fentebb említett érintőpadon kívül Windows 8 gyorsgombokkal, illetve hangerőszabályzóval ellátott billentyűzet éppúgy jár, ahogy optikai egér is. Extraként még Adonit Jot Pro stylust is kapunk, amivel jegyzetek vagy profi rajzok készítésére egyaránt van mód. A tollat használaton kívül a kijelző jobb felső sarkához rögzíthetjük, hála a mágneses megoldásnak.
A különlegességnek persze borsos ára van: maga a PC 1899,99 dollárba kerül, és már elérhető kereskedelmi forgalomban. A 3D-s objektumok beszkennelését segítő forgózsámoly pedig 300 dollárért lesz elérhető, de majd csak júliustól kezdve.