Shop menü

ELŐSZÖR NYOMTATTAK ÉRETT IDEGSEJTEKKEL

Az összetett szövetek különálló sejtekből való létrehozása nyomtatás révén az orvostudomány egyik nagy álma. A szakértők mostanáig azonban attól tartottak, hogy érett sejtekkel nem lehetséges ezt megoldani, mivel ezek jó eséllyel nem élik túl a nyomtatási folyamatot.
Jools _
Jools _
Először nyomtattak érett idegsejtekkel

Sikeresen nyomtattak érett idegsejtekkel a Cambridge kutatói. A szakértők régóta úgy vélik, hogy az ebben az esetben használt tintasugaras nyomtatás, illetve a 3D-nyomtatás alkalmas lehet arra, hogy különálló sejtekből beültethető, komplex szöveteket hozzanak létre, mostanáig azonban a többség úgy gondolta, hogy a felnőtt, specializálódott sejtek túlságosan sérülékenyek ahhoz, hogy túléljék a folyamatot.

Az eljárás során patkányok retinájának ganglion- és gliasejtjeit nyomtatták ki, és a sejtek azon túl, hogy fizikailag épségben átvészelték az eljárást, megőrizték növekedőképességüket is. A retina sejtjeinek elhalása számos szembetegség velejárója, idővel pedig vaksághoz vezet. Ahogy Keith Martin, a kutatás vezetője elmondta, jelenleg még nagyon a munka elején járnak, de az eljárással egy napon remélhetőleg a teljes retinát pótolni tudják majd.

Galéria megnyitása

Martin és kollégái „tintájukat” felnőtt patkányok retinájából szerezték be, majd egy piezoelektromos tintasugaras nyomtatóba töltötték a ganglion- és gliasejtjeket. A nyomtató aztán másodpercenként 100 sejtet jutatott bele az erre a célra kijelölt kémcsőbe, egyelőre még mindenféle struktúra építésének megkísérlése nélkül. A nyomtatási folyamaton átesett sejteket aztán táptalajra helyezték és tovább vizsgálták. A jelek szerint a „viharos” nyomtatás ellenére a sejtek semmiféle kárt nem szenvedtek, és idővel megkülönböztethetetlenné váltak azon sejtektől, amelyek nem estek át a folyamaton. A kinyomtatott ganglionsejtek még nyúlványokat is kezdtek növeszteni, készen arra, hogy kapcsolatba lépjenek szomszédaikkal. A szakértők azzal is megpróbálkoztak, hogy a ganglionsejteket egy gliasejtekből álló alapra nyomtatták, ekkor a neuritek (axonok és dendritek) fejlődése még intenzívebbnek bizonyult.

A kutatás következő lépésében a retina többi sejtjének nyomtatásával is megpróbálkoznak majd a szakértők, illetve elkezdik szerkezeti rendbe helyezni a sejteket, hogy meglássák, összeáll-e belőlük a kívánt működőképes szövet.

Galéria megnyitása

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére