Az Apple-t korábban perbe fogták, mert a vállalat a könyvkiadókkal együttműködve felverte az e-könyvek árát annak érdekében, hogy piaci helyzetét javítsa és az Amazon monopóliumát megszüntesse. Az ügyben a napokban ítélet született, amelynek eredményeként az Apple-t bűnösnek mondták ki, mivel a versenyjogi szabályokat megszegve, a kiadókkal a színfalak mögött együttműködve feltornázta az e-könyvek árát, amivel a vásárlóknak több százmillió dolláros kárt okozott.
Az előzmények
A történet még 2009-ben kezdődött, amikor az Apple éppen belépni készült az e-könyvek szegmensébe. Akkoriban az Amazon még az e-könyv szegmens 90%-át uralta, és meglehetősen kedvezményesnek mondható 9,99 dolláros áron értékesítette a különböző e-könyveket. Ez az összeg állítólag alacsonyabb volt, mint kellett volna, azaz az e-könyvek ár alatt kerültek forgalomba.
2009 végén az Apple elkezdte előkészíteni a terepet ahhoz, hogy az e-könyv piacra való belépés feltételei számára kedvezőek legyenek. A vállalat illetékesei több könyvkiadóval is megállapodást kötöttek, amelynek értelmében a kiadók megemelték a könyvek árait, plusz ezzel egy időben jutalékot is fizettek az Apple-nek. Az együttműködő kiadók között a Hachette, a HasperCollins, a Penguin, a Simon & Schuster és a Macmillan egyaránt jelen volt. A megállapodás eredményeként az Amazon szintén hasonló üzleti modell alkalmazására kényszerült, amelynek eredményeként az egyes e-könyvek árai 9,99 dollárról 12,99 dollárra, illetve 14,99 dollárra emelkedtek.
Az Apple-t bűnösnek nyilvánították, de a vállalat fellebbez és tagad
A bírói döntés szerint az Apple központi szerepet játszott az e-könyvek árainak felhajtásában, ugyanis a vállalat a kiadókkal való tisztességtelen megállapodással rákényszerítette az e-könyv piac többi szereplőjét - köztük az Amazont is -, hogy ők is megemeljék áraikat. Ezzel a lépéssel az e-könyv vásárlók több százmillió dolláros kárt szenvedtek el.
A bizonyítékok között Steve Jobs-tól származó levelek is jelen voltak. Az egyik ilyen levélben a néhai Steve Jobs arról ír, hogy szerinte az Amazonhoz hasonló vállalatok jelenlegi üzleti modellje, amelynek keretén belül ár alatt, vagy ésszerű profit nélkül értékesítik az e-könyveket, hosszabb távon nem fenntartható. A levélben Jobs kifejti, hogy a kiadók az Amazon 9,99 dolláros árát, amit a cég az új kiadványok esetében alkalmaz, nem tartják elfogadhatónak, ugyanis ezzel az árazással az Amazon csökkenti a vásárlók kiadványokkal kapcsolatos értékérzetét, ezt a gyakorlatot pedig nem kívánják folytatni a kiadók a jövőben megjelenő könyvek esetében. Jobs a kiadókat ezzel együtt sürgette, hogy az új kiadványok esetében az Amazon-t is tereljék az új üzleti modell felé annak érdekében, hogy a versenyképesség biztosítható legyen.
Az Apple illetékesei tagadják, hogy együttműködtek volna a könyvkiadókkal, éppen ezért a vállalat jogi képviselői mindenképpen fellebbezést nyújtanak be az ítélet ellen.
Az e-könyv piac alaposan megváltozott
Mindenképpen érdekes az az iparági beszámoló is, amely az e-könyv piac jelenlegi helyzetéről ad képet. Ennek értelmében az Amazon 65%-os, a Barnes and Noble 20%-os, az Apple pedig egyszámjegyű piaci részesedést tudhat magáénak a szóban forgó szegmensben.