Shop menü

A 14 NM-ES BROADWELL MÁR IGAZI SOC LESZ

A szóban forgó Intel processzorok 2014-ben érkezhetnek.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
A 14 nm-es Broadwell már igazi SoC lesz

Az Intel Broadwell architektúrája köré épülő Core i sorozatú processzorok esetében újabb mérföldkőhöz érkezik majd a vállalat – persze a 14 nm-es gyártástechnológiát leszámítva, ami már önmagában is komoly mérföldkő.

A szóban forgó processzorok megjelenésére még sokat kell várni: első körben az Ivy Bridge modellek érkeznek meg, még ebben a hónapban, majd jövőre, azaz 2013-ban debütál a Haswell generáció és csak utóbbiak után, valamikor 2014 folyamán érkezhetnek meg hírünk főszereplői, a Broadwell architektúrára alapozó, 14 nm-es csíkszélességgel készülő processzorok.

Hogy a gyártástechnológián kívül mi az, ami miatt komoly mérföldkőnek számítanak a Broadwell processzorok? Nos, az a tény, hogy az Intel újabb szintet lép rendszerintegráció tekintetében: ezeknél a processzoroknál már  a rendszer I/O több, mint 90%-a a processzorfoglalathoz irányítható. Utóbbi azt jelenti, hogy a processzor tokozásán belül a processzormagok mellett megtaláljuk a memóriavezérlőt, a PCI Express hubot, az integrált videó vezérlőt, a SATA vezérlőt, az USB vezérlőt, illetve minden egyebet, ami eddig a platformvezérlő hubban (PCH – Platform Controller Hub) lapult. Ezzel a lépéssel a Broadwell processzorok immár valódi SoC egységeknek minősülnek majd.

Az Intel egy ideje hatalmas figyelmet fordít a különböző komponensek processzortokozáson belüli integrálására. Első körben a 45 nm-es csíkszélességgel készülő Bloomfield processzoroknál a klasszikus északi hídban helyet foglaló memóriavezérlő a processzor tokozásán belülre került, majd az ugyancsak 45 nm-es csíkszélességgel készülő, Lynnfield kódnévre hallgató processzoroknál a komplett északi hidat ugyanarra a lapkára ültették a mérnökök, amelyen a processzormagok, illetve a beépített memóriavezérlő is jelen van. A videó vezérlő elsőként MCM (Multi-Chip Module) formában került a processzor tokozásába – ez a folyamat a 32 nm-es Clarkdale processzoroknál ment végbe. A 32 nm-es Sandy Bridge processzorok esetében már nem külön chipként, hanem a processzorlapkára integrálva volt jelen az IGP. Ez idő alatt a klasszikus értelemben vett déli híd – ICH – külön chip formájában került az alaplapokra, majd később a megjelenítő-vezérlő is a déli hídba került, így létrejött a PCH, ami tulajdonképpen még mindig déli hídnak számít.

Azáltal, hogy a Broadwell SoC belsejében ennyi minden helyet foglal majd, mindenképpen szükség lesz processzorfoglalat-váltásra.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére