Shop menü

VARIÁCIÓK EGY TÉMÁRA: PRÉMIUM HD5870-ESEK

Négy gyártótól összesen ötféle Radeon járt nálunk, hogy megmutassák milyen az élet a referencia design után.
Svindler ^2
Svindler ^2
Variációk egy témára: Prémium HD5870-esek

Asus Matrix és Gigabyte SOC

Ma egy kicsit rendhagyó cikkel jelentkezünk, mert bár a következő pár oldal a videókártyákról szól, a központjában nem különböző GPU-k versengenek egymással. Épp ellenkezőleg, az egyetlen közös pont a mezőnyben a Cypress (RV870) chip, ami immár bő fél éve az AMD legerősebb GPU-ja. Ez a lelke a HD5800-as Radeonoknak, és ez adja a lóerőket az AMD zászlóshajójának, a két GPU-s 5970-nek is. A megjelenése óta eltelt idő elég volt a különböző gyártóknak ahhoz, hogy felkészüljenek, és piacra dobjanak olyan kártyákat, amik a referencia designról még hírből sem hallottak.

Több indoka is lehet annak, ha valaki ilyen kártyát akar: van aki szimplán csak az alap hűtésnél keres hatékonyabbat, de nem szeretne szerelgetni, van aki a jó kártyák között is a legjobbat/legerősebbet keresi, és van, aki pár plusz 3DMark pontért a fél karját odaadná, így értékeli az olyan extrákat, mint például a tápfeszültség állítgatása. Ha valaki magára ismert, akkor ez a cikk neki szól, öt különleges Radeon várja, hogy bizonyíthassa rátermettségét!

Asus Matrix HD5870 Platinum

Az Asus kártyáján a már jól ismert Matrix hűtő egy változata teljesít szolgálatot, ami főleg azért különleges, mert ez a mezőny egyetlen olyan megoldása, ami a gépházon kívülre száműzi a meleg levegőt, a többiek gigászai két irányba is fújnak. Bár a referencia HD5870-es sem egy könnyű darab, a körülbelül azonos méretű Matrix könnyedén túltesz rajta, az biztos, hogy nem spóroltak benne az anyaggal. A ventilátor nagyobb és erősebb a referenciánál, hangoskodik is rendesen 100%-on, 90 fok felett, de nem sokszor fognak idáig fajulni a dolgok. A hűtő tetején lévő Matrix felirat különböző színekben képes világítani terheléstől függően, ha világoskék, akkor jó eséllyel csak a Plants vs. Zombiest toljuk, ha vörös, akkor komolyan izzad a GPU. A kártya nem mindig van a helyzet magaslatán a terhelés felismerését illetően, mert sokszor még Crysis alatt is csak sötétkék fényt szór a világba. Persze az is lehet, hogy csak túl nagy önbizalommal áldották meg tervezői és így jelzi, hogy ez neki semmi, ilyet eszik reggelire, de azért a FurMarknál már nem nagyon gondolkodott milyen színt válasszon, úgyhogy láttuk a teljes skálát.

A hűtésen továbblépve tartogat még elég extrát a kártya. Talán a legfontosabb ezek közül a Super Hybrid Engine ami az elektromos zaj csökkentésén munkálkodik. Ez jót tesz a kártya hatásfokának és elősegítheti a magasabb órajelek elérését. Az extrém tuningosok biztos örülni fognak annak, hogy az Asus kártyáján kialakítottak mérőpontokat, amiken egy digitális multiméterrel könnyedén leolvashatjuk a GPU, a memória, vagy a PCI-E busz feszültségét. A kártya egyébként két darab nyolctűs PCI-E tápcsatlakozót kapott, ami a referencián látott 2x6-hoz képest jelentős fogyasztástöbbletet sejtet, de mint később látni fogjuk, erről szó sincs, az Asus mérnökei szimplán felültervezték a kártyát. A hűtőrács felőli oldalon a HDMI, Displayport és DVI kimenet mellett van egy Safe Mode gomb is arra az esetre, ha túl merésszé váltunk volna tuningolás közben, és egy rosszul beállított BIOS-szal küldenénk meg a kártyát. A túlhajtást egyébként az iTracker2 nevű alkalmazás segíti, aminek nagyszerűsége abban rejlik, hogy egyszerű, és mégis sokat tud.

Galéria megnyitása

A programban lehetőségünk van az órajelek mellett a feszültségeket is piszkálni, és ami igazán extra, hogy aki a maximumot akarja kihozni a kártyájából, az még a memória időzítéseit piszkálgathatja. Négy előre beállított és négy üres profil várja a kísérletező kedvűeket, és mindegyikben külön beállíthatjuk a 2D-s és 3D-s órajeleket, valamint a ventilátor fordulatszámát. Automatán hagyva 90 fok felett kapcsol maximumra, nekünk ezt csak a FurMarkkal sikerült elérni alap órajelen. A különböző profilokhoz gyorsgombokat is rendelhetünk, hogy még a programba se kelljen belépni, és monitorozhatjuk az órajeleket és feszültségeket is. Az iTracker2 tehát mindent tud, amit kell, mégsem bonyolítja túl a beállításokat, ezért nagyon megkedveltük a tesztidőszak alatt.

Hogy egy kicsit beszéljünk a számokról is, a kártya alapból 894/4800-ra van beállítva a referencia 850/4800 helyett, és az iTracker telepítése után a Gaming mód válik aktívvá, ahol a GPU órajele már kerek 900MHz. Az RV870-nek az esetek nagy részében elég a 4800MHz által nyújtott memória sávszélesség, valószínűleg ezért nem piszkálta az Asus az órajelet és húzás helyett inkább dupla memória mennyiséggel szerelte fel a kártyát, így 2GB-nyi GDDR5-ös memória található rajta.

Gigabyte HD5870 SuperOverClock

A Gigabyte elég büszke videókártya szörnyetegére és az utóbbi időben komoly reklámhadjáratot is épített a SuperOverClock (mostantol SOC) széria köré, amibe Radeonokat nézve jelenleg egy HD5770-es és egy HD5870-es tartozik. Mi most az utóbbival foglalkozunk egy kicsit, aminek különlegessége, hogy gyárilag ez a legmagasabb órajeleken járatott HD5870-es. Ez konkrétan 950MHz-es GPU órajelet és effektíve 5000MHz-es memória órajelet jelent, ami elég impozáns, az ember azonnal elhiszi, hogy tényleg válogatott chipekkel dolgoznak. A kártyán két DVI, egy HDMI és egy Displayport kimenet van, a megfelelő tápellátásról pedig két hattűs PCI-E tápcsatlakozó gondoskodik. A kiterjedt bordázat hűtéséért két ventilátor felel, a teljesítményre nem lehet panasz, a hangerőről majd pár oldallal később.

Egy ilyen kártya mellé természetesen saját tuningprogram is dukál, ez ebben az esetben a Gigabyte OC Guru. Sajnos az alkalmazás nem túl kompakt és kapott extraként pár feleslegesen kijelzett információt is. Ezekből a legtöbb helyet az foglalja el, ami a fogyasztást taglalja és büszkén méri nekünk, hogy a GPU épp mennyit fogyaszt, ez szerinte mennyivel kevesebb az átlagnál, és ezáltal mennyit spóroltunk. Kétlem, hogy van bárki, aki ezzel pár másodpercnél többet foglalkozna, főleg, hogy a kiírt adatok nem mindig reálisak (a ventilátorok fogyasztása valószínűleg nincs benne például). Ettől függetlenül az OC Guru a célnak tökéletesen megfelel, lenyitogatva minden panelt benne itt is állítgathatunk profilonként 2D-s és 3D-s órajeleket, feszültségeket, stb. Az előre elkészített profilok között ott van a 950/5000-es GAMING és a referencia 850/4800 is.

MSI Lightning és Sapphire Vapor-X, Toxic

MSI HD5870 Lightning

A Lightning doboza már első pillantásra erőt sugároz, és talán a leginformatívabb az egész mezőnyben. Ettől függetlenül a kicsomagolás utáni pillanatok is tartogatnak meglepetéseket. Először is ez a legnagyobb kártya az összes közül, a képeken is jól látszik, hogy magasabb társainál. A kártya talán legnagyobb különlegessége mégsem ez, hanem a 13+2 (GPU és RAM) fázisú tápellátás, amit két nyolctűs PCI-E tápcsatlakozó lát el energiával. A hűtő nem más, mint a már eddig is jelentős sikereket elért, kétventilátoros Twin Frozr II, amiről tudjuk, hogy hatékony és halk, így kíváncsian vártuk mire képes a túlhajtott Radeonnal. A GPU órajele ezúttal 900MHz, míg a memóriáé effektíve 4800MHz, tehát gyárilag a Matrix szintjén van a Lightning. Csatlakozókból két DVI, egy HDMI és egy Displayport vár minket, mint a Gigabyte SOC-jánál. Két mérési pontot ezen a kártyán is kialakítottak, így egy digitális multiméterrel megnézhetjük a GPU és a memória aktuális feszültségét. Apró figyelmesség, hogy a csomagban találunk még egy HDMI kábelt is (az MSI oldala szerint ez régiófüggő, de ezek szerint nálunk jár). A kártya jelenleg csak 1GB-os változatban kapható, de a Computexen már bemutatták a 2GB-os változatot is.

A tuningosoknak valószínűleg nem is kell bemutatnunk a RivaTunerre építkező MSI Afterburnert. A program a legtöbb videókártyát felismeri, és egyszerű túlhajtást tesz lehetővé. Extrákban cserébe nem bővelkedik, de a legfontosabb dolgokat tudja: GPU feszültség, órajel, memória órajel és ventilátor fordulatszámának változtatása. Beállításainkat öt profilba menthetjük el, a jobb oldali, lecsatolható ablakban pedig figyelemmel kísérhetjük az órajelek, hőmérsékletek, feszültségek, stb. alakulását.

Sapphire HD5870 Vapor-X és Toxic

A Sapphire ezen két szériájának már védjegye a referencia megoldásoknál hatékonyabb és halkabb hűtő, valamint a Toxic esetében az erősen megemelt órajelek. Mivel a hűtés most nagyrészt megegyezik a két kártyán ezért egyszerre foglalkozunk velük.

Kezdjük az órajelekkel: a Vapor-X csak némi látszat tuningon esett át, így a gyári beállítás 875/5000, míg a Toxicnál ezek az értékek 925/4900-ra módosulnak. Érdekes, hogy a memória órajele kisebb, mint a Vapor-X esetében, de a GPU túl van hajtva, méghozzá annyival, ami elég a második helyre ebben az illusztris társaságban. A két kártya robosztus hűtése csak egy nagy ventilátort használ és a Vapor Chamber technológiára épít. Mindössze egyetlen komoly eltérés van a két megoldás között, a Toxic kapott egy bordázatot a VRM rész hűtésére. Erre azért volt szükség, mert míg a Vapor-X első blikkre a referencia designra alapoz, addig a Toxic-ot a Sapphire erősen áttervezte és a többi gyártóhoz hasonlóan drágább alkatrészekhez nyúlt. A Vaporon az alap 5870-esekhez hasonlóan két hattűs PCI-E tápcsatlakozó van, míg a Toxicon egy hat és egy nyolctűs, viszont itt a Sapphire mérnökei elkövettek egy hibát: minden kártyán a NYÁK tetején vannak a tápcsatlakozók, de a Toxic-on az egyébként se túl rövid kártya végén, ezért számolni kell vele, hogy több helyet igényel a kábelezés miatt mint a többiek. Kimenetek tekintetében mindkét kártyán két DVI, egy HDMI és egy DisplayPort van jelen. A Toxic csak 2GB-os változatban létezik, a Vapor-X-ből létezik 1 és 2GB-os változat is, nálunk az előbbi járt.

Galéria megnyitása

Tuningprogram ezúttal nincs, van helyette DiRT2 és Arcsoft SimHD. Előbbi elvileg régiófüggő, hogy jár e, a mi példányunkban volt, így jó eséllyel itthon mindegyik dobozban ott lapul. A tuningszoftver hiányt még túlélnénk, hiszen az MSI Afterburnere is tökéletesen alkalmas a feladatra (vagy akár maga a Catalyst), de hamar kiderült, hogy a többi kártyával ellentétben a Sapphire megoldásai nem támogatják a feszültség állítást, így akármeddig is jutunk majd el a tuningban, az alapfeszültségen lesz.

Összefoglaló információk és tesztgép

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a legfontosabb adatokat, amit a kártyákról tudni kell. Mivel ugyanolyan Cypress GPU van mindegyiken, így annak ezerszer elismételt specifikációitól most eltekintünk.

Galéria megnyitása

Tesztgép

Alaplap: Gigabyte X58A-UD3R

Processzor: Intel Core i7-930@4GHz

Memória: 3x1GB Kingmax DDR3-1333

Grafikus kártyák: Asus Matrix HD5870 Platinum, Gigabyte HD5870 SuperOverClock, MSI HD5870 Lightning, Sapphire HD5870 Vapor-X, Sapphire HD5870 Toxic

Tápegység: Corsair TX650

Operációs rendszer: Windows 7 Home Premium 64bit

Driverek: Catalyst 10.4

Tuning

Tuning

Kénytelenek vagyunk egy kicsit felrúgni a sorrendet és a tuninggal nyitni, mert a fogyasztást, a hőmérsékleteket és a sebességet lemértük némi tuning társaságában is, ezért mielőtt rátérnénk ezekre, lássuk, hogy mi a helyzet, melyik kártya mire volt képes órajelek tekintetében. Nagyon fontos azonban leszögezni, hogy a túlhajtás erősen szerencsefüggő, bármelyik kártya másik példánya viselkedhet máshogyan, ennél sokkal jobban, vagy akár rosszabban is! Éppen ezért mindenhol megemlítünk egy-két más oldal által elért eredményt is, hogy teljesebb legyen a kép, de még ez se jelent sokat, ne ez alapján hozzuk meg döntésünket, ha prémium kategóriás HD5870-ben gondolkozunk.

Menjünk hát sorba, kezdjük az Asus Matrix Platinumjával. A kártya alapból 900/4800-on megy, a tuningot alapfeszültségen kezdtük, ami ebben az esetben 1,2V. Néhány fagyás után sikerült elérni a stabil 970/5200-at, ami nagyon szép eredmény. Ezután megpróbálkoztunk a feszültségemeléssel is, de pechünkre nem jutottunk sokkal tovább, így hanyagoltuk a dolgot, marginális különbségekért kár erőltetni. Szerencsére nagyon sokan tesztelték már a Matrixot, így van eredmény bőven, a külföldi kollégáknak a következő órajeleket sikerült produkálni: 1048/4975 (Guru3D), 1004/4800 (Overclock3D), 984/5400 (Bjorn3D), 1030/5250 (HardOCP), 1021/5010 (PureOC), 968/5160 (techPowerUp – plusz feszültség nélkül).

A Gigabyte SuperOverClock-ja már alap órajeleken (950/5000) közel annyit megy, mint az Asus tuningolva, így nagy reményekkel vágtunk bele az órajelek piszkálgatásába. Az alapfeszültség ez esetben 1,163V, itt is ezen néztük meg először, hogy hová tudunk eljutni, de sajnos az eredmények nem vezettek tovább 965MHz-nél, ezért nem is erőltettük a dolgot, a sebesség mérésekben nem fog szerepelni ez az eredmény. Érdekesség, hogy bár a GPU-Z és a legtöbb program nem látja, hogy milyen feszültségen van éppen a GPU, az AMD GPU Tool szerint 2D-ben is ugyanazt a feszültségértéket használja, mint 3D-ben. Valamivel többet is eszik 2D-ben, mint a többiek, de ez lehetne akár a két ventilátor miatt is. Mivel a kártya még elég friss ezért nagyon kevés teszt jelent meg róla, idővel ez biztos változni fog. Az elért eredmények: 989/5076 (Hardware Canucks – alapfesz.), 1040/5240 (Hardware Canucks – emelt fesz.), 985/5200 (Guru3D – fesz. ismeretlen, valószínűleg alap).

Az MSI Lightningja alapból 900/4800-on megy és 1,164V-ot használ ehhez. Mi 950/5000-ig tudtuk az órajeleket feltornászni alapfeszültségen, és hiába adtunk neki plusz kakaót, ennél tovább nem jutottunk, pedig minden program, ami képes volt monitorozni a feszültséget azt mondta, hogy megkapja a beállított értéket (digitális multiméter hiányában ezt nem tudtuk visszaigazolni). Egy apró infó azoknak, akik szeretik szétkapni a kártyájukat: a TechPowerUp szerint gond lehet a felfogatási rendszerrel, nem simul rá elég szorosan a GPU-ra, amit a gyárban jó eséllyel egy nagy adag hővezető pasztával és nagy nyomással oldanak meg. Ők plusz alátéteket használtak a visszaszerelésnél és utána minden rendben volt újra. A többiek által elért eredmények: 955/5540 (techPowerUp – alapfesz.), 1045/5540 (techPowerUp – 1,45V), 975/5488 (Guru3D), 960/5200 (Hexus – 1,25V), 1034/5400 (Overclock3D – ismeretlen fesz.).

A Sapphire kártyáinál nem lehet feszültséget állítani, így végig maradt az alapfeszültség, ami 1,165V a Vapor-X esetében, és 1,2V a Toxicnál. Az alap órajelek emlékeztetésképpen 875/5000 (Vapor-X) és 925/4900 (Toxic). A Vapor-X esetében gyárilag csak 900MHz-es magórajelig engedik a tuningot, ennyi van a BIOS-ban, ezt többféleképpen is fel lehet oldani. Például az Afterburner config fájljának az átírásával, vagy az AMD GPU Tool használatával, mi utóbbit tettük. Sajnos ilyenkor, bár felmehetünk 900MHz fölé, ugrik a 2D-s órajel és feszültség, ami jelentős fogyasztástöbbletet eredményez, ezért nem biztos, hogy megéri.

A Vapor-X-szel csak a Catalystet használva könnyen elmentünk 900/5200-ig, míg feloldva a korlátait egész 960/5000-ig meneteltünk, ami nem egy rossz eredmény, csak viselni kell az előbb említett hátrányokat. Más oldalak eddig jutottak: 962/5224 (Hexus), 986/5160 (OverclockersClub), 890/5160 (Legit Reviews).

A Toxic-nál a BIOS miatt nem ütköztünk akadályokba, hiszen 2GHz-ig engedélyezi a tuningot, ez még a folyékony nitrogénnel felszerelt túlhajtóknak is elég kell legyen (őket inkább a feszültségállítás hiánya zavarhatja). Mi 960/5100-ig jutottunk, tehát körülbelül addig, mint a Vapor-X-szel. Más oldalak eredményei: 975/5200 (Hexus), 985/5180 (OverclockersClub), 972/5180 (Hardware Canucks).

Természetesen azt is kipróbáltuk, hogy a nálunk lévő referencia kártya mire képes, azzal 900/5000-ig jutottunk el a korlátok miatt. Az AMD GPU Tool ezen még képes volt segíteni 10MHz-et, de az nem igazán éri meg a 2D-s órajel és feszültség elvesztését.

Összefoglalva tehát alapfeszültségeken a következő eredményeket értük el:

Asus Matrix HD5870 Platinum – 970/5200

Gigabyte HD5870 SOC – 965/5200

MSI HD5870 Lightning – 950/5000

Sapphire HD5870 Vapor-X – 960/5000

Sapphire HD5870 Toxic – 960/5100

Referencia HD5870 – 900/5000

Fogyasztás, hőmérséklet, sebesség

Megjegyzés: a nagyobb átláthatóság érdekében csak azokat a tuningolt eredményeket hagytuk meg a diagramokban amiknek láttuk értelmét bemutatni, pl. komolyabban eltérő fogyasztás miatt. A SOC-ot alig sikerült tuningolni, ezért nem szerepel, a Lightning tuningolt értékei pedig pont a SOC környékén teljesítettek mindenhol.

[bold]

Fogyasztás[/bold]

Galéria megnyitása

Mivel a legalacsonyabb feszültségen és órajeleken a referencia példányok mennek így nem nagy meglepetés, hogy ezek is fogyasztanak terhelés alatt a legkevesebbet. A Vapor-X csak minimális mértékű tuningot kapott, így nem is eszik sokkal többet, a Lightning és Matrix eredményei azonban meglepőek, főleg, hogy utóbbi már 1,2V-on üzemel. Úgy látszik a Super Hybrid Engine jól teszi a dolgát, amit főleg az mutat, hogy ugyanezen a feszültségen, de jóval magasabb órajeleken is a SOC környékén van, ami hasonló órajeleket, de alacsonyabb feszültséget használ. Terhelve egyértelműen a Toxic eszi a legtöbbet, még „alap” órajelen is. Érdemes még megfigyelni, hogy a Vapor-X-nél hogy megugrik az üresjárati fogyasztás, ha elvesszük tőle a 2D-s órajeleket és feszültséget (ezzel jár az AMD GPU Tool használata).

[bold]

Hőmérsékletek[/bold]

Galéria megnyitása

Itt már egy kicsit érdekesebb a kép, elvégre az egyik fő különbsége ezeknek a kártyáknak az extra hűtés. A lecke fel volt adva, mert a referencia HD5870-esek egész jó hűtést kaptak, amit nehéz ezért komoly mértékben lehagyni, nem is mindenkinek sikerült, de azért menjünk végig a kártyákon, mert a számok nem mondanak el mindent.

Elég hamar belefutottunk egy cseppet kellemetlen dologba két kártyánál: a Gigabyte SOC és az MSI Lightning nem bírja ki 10 percig a FurMarkot a leginkább GPU gyilkos beállításokon. Játékok alatt akármit kaptak a nyakukba sosem volt probléma, de úgy néz ki a kapott feszültség és órajel vagy szépen ki van centizve, vagy csak pechesebbek voltunk a kapott példányokkal (elnézve, hogy mások mennyire tudták meghajtani őket, jó eséllyel ez a helyzet). Alap órajelekkel csak két kártya ugrott 90 fok fölé, a referencia Radeon és a Lightning. 90 fok felett mindegyik kártya vérszemet kap, és megpróbálja lenyomni a GPU hőmérsékletét, ami abban nyilvánul meg, hogy a ventilátor fordulatszáma felkúszik a maximálisra. Itt érkezett az első kellemes meglepetés: bár a Lightning nem hűtött olyan jól mint a többiek, ezt az alacsonyabb fordulatszámnak köszönhette, ami halkabb kártyát eredményezett. Egyértelműen az MSI kártyája a leghalkabb a mezőnyben, ez 100%-os fordulatszámok mellett nagyon jól hallható. De az is igaz, hogy mások nem is nagyon érik el a 100%-ot, egyedül a Matrix volt az ami tuningolva fölé ment, viszont nagyon fontos, hogy valós felhasználás közben a közelében sem leszünk ezeknek a fent mért értékeknek! A FurMark terhelését egyetlen játék sem produkálja, úgyhogy mindegyik számból nyugodtan lehúzhatunk 10-20 fokot, amin jóval halkabbak a kártyák.

Üresjáratban például mindegyik nagyon halk, normális terhelés mellett pedig az MSI a leghalkabb, őt követi a SOC és a két Sapphire kártya (körülbelül azonos hangerő), egy kicsivel hangosabb náluk a Matrix, míg a sort a referencia hűtés zárja.

Sebesség

Lefuttattunk pár tesztet is, hogy látható legyen mit ér az órajel emelgetése. Tuning nélkül természetesen a SOC a leggyorsabb, egyébként sok meglepetés nincs az ábrákon. Csak annyit érdemes figyelembe venni, hogy mindegyik tesztnél lehet némi mérési hiba, mert az eredményeknek szórása van még a Vantage esetében is. Ezt próbáltuk kiszűrni több eredmény átlagolásával, de így is amik nagyon közel vannak egymáshoz az betudható mérési hibának is.

Galéria megnyitása

A HawX esetében minden maximumra volt állítva és driverből a 16xAF-et is bekapcsoltuk, míg a Crysisnál 4xAA/16xAF mellett mértünk Gamer és Enthusiast beállítások mellett. A felbontás végig 1920*1080 volt.

Galéria megnyitása

Mint látható bő 10%-kal gyorsabb a SOC a referenciánál, és könnyen erre a szintre tornászható bármelyik VGA.

Eredményhirdetés

Öt különleges kártyát mutattunk ma be, amik az egy GPU-s Radeonok csúcsát képviselik. Mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, úgyhogy fussunk végig rajtuk az áruk alapján.

A sort a Vapor-X nyitja a 120 ezer körüli árával (1GB-os példány esetén). Ez a kártya áll a legközelebb a referencia megoldásokhoz, nem éppen tuningra tervezték: nincs hozzá extra szoftver és a BIOS is 900MHz-re lövi be a maximális elérhető órajelet. A kártya igazából csak azoknak ajánlható, akik a gyárinál hatékonyabb hűtést keresnek, mert a Vapor-X ezen a fronton nagyon jól vizsgázik. Terhelés alatt halkabb és hűvösebb is mint a referencia kártya, de ebben körülbelül ki is merülnek az előnyei.

Nem úgy az MSI Lightningjának, ami ugyancsak 120 ezer környékén kapható meg (szintén 1GB-os változatot nézve). A Twin Frozr II a leghalkabb (és egyben a leggyengébb) hűtés a prémium Radeonok között, viszont itt már a BIOS sem akarja elvenni a kedvünket a tuningtól. A kártya óriási, magasabb, mint a többiek, nem fértek el máshogy a 15 fázisú tápellátással. Az extra HDMI kábel apró figyelmesség, aminek örültünk, és a GPU feszültség is állítható, így összességében az azonos ár miatt mi jobb vételnek érezzük, mint a Vapor-X, jár az ajánlott plecsni.

A következő lépcsőfok 130 ezer környékén a szintén 1GB-os Gigabyte SuperOverClock, ez a kapható legdrágább 1GB-os kártya. Persze nem véletlenül, hiszen a legmagasabb órajeleken is ez ketyeg gyárilag és a Gigabyte infói alapján elég keményen válogatják, hogy melyik GPU kerülhet egy ilyen kártyára. A hűtése hozza a kötelezőt és kapunk hozzá tuningszoftvert is, amiben állítható külön 2D-s és 3D-s órajel, valamint a feszültségek is, úgyhogy méltó a kártya a nevéhez. Szinte bármilyen indokból is keresünk prémium 5870-est, a Gigabyte kártyáját érdemes számításba venni.

A 140 ezerért kapható Toxic órajelekben épp csak egy kicsivel marad le a SOC-tól, viszont 2GB fedélzeti memóriával rendelkezik, ami bár ritkán jön jól, de azért nem haszontalan. A csomag része az ArcSoft SimHD és a DiRT2 is, de ennyi, a tuningot csak annyival támogatja a kártya, hogy a BIOS-ban engedélyezett maximális órajel elég magas ahhoz, hogy kikísérletezhessük mire képes alapfeszültségen a kártya. Feszültség állítás ugyanis nincs.

Ugyanezen az árszinten jobb vétel az Asus Matrix Platinum, ami szintén 2GB memóriából gazdálkodik. Bár a hűtése egy fokkal hangosabb, cserébe kiviszi a meleg levegőt a házból, a Super Hybrid Engine pedig nagyon jól teszi a dolgát. Fogyasztását tekintve messze az élmezőnyben van a kártya, a hozzá adott iTracker2 pedig a legjobb tuningprogram a ma látottak között. Ha valaki csak a jobb hűtés miatt nézelődik a drágább 5870-esek között, akkor ne ezt válassza, de aki az abszolút maximumra hajt az mindenképpen fontolja meg a Matrixot, ezzel a változatával még Neo is boldog lenne.

Galéria megnyitása

[bold]Asus Matrix HD5870 Platinum

Gigabyte HD5870 SOC

MSI HD5870 Lightning[/bold]

 

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére