Shop menü

HP-COMPAQ 6720: NEM A RUHA TESZI...

A Hewlett Packard egyik legolcsóbb gépe járt nálunk.
Horváth Patrik
Horváth Patrik
HP-Compaq 6720: Nem a ruha teszi...

I. Specifikáció és kellékek

Galéria megnyitása

Régóta nem járt nálunk Hewlett Packard notebook, úgyhogy most kiszemeltük magunknak az egyik legolcsóbb kétmagos gépet, a 6720-ast, hogy megtudjuk mire képes az Asus, az Acer és a Benq ellen a neves gyártó. Sajnos hamar kiderült, hogy nem sokkal többre.

Processzor: Intel Pentium DualCore T2310 1.46 GHz (533 MHz FSB, 2 MB L2 cache)

Memória: 1x1 GB Quimonda DDR2-667 (CL5-5-5-15)

Chipset: Intel GM965

Videokártya: Intel GMA X3100 (8-320 MB, integrált)

Hangkártya: Analog Devices AD1981HD HD Audio

Kijelző: 15,4” (1280x800, Glare-Type, Samsung LTN154X3-L01)

Merevlemez: Hitachi HTS541616J9SA00 (160 GB, 5400 RPM, 8 MB, SATA)

Optikai meghajtó: MATSHITA DVD-RAM UJ-860H DVD-RW ATA-133

Hálózati kártya (LAN): Intel(R) 82562GT 10/100 Fast Ethernet Controller

Hálózati kártya (WLAN): Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG max. 54 Mbit/s

Modem: Agere Systems HDA Modem

Webkamera: nincs

FireWire: nincs

Bluetooth: van

Infravörös port: nincs

Kártyaolvasó: van

Ujjlenyomat olvasó: nincs

Akkumulátor: 6 cellás 53Wh

Operációs rendszer: Windows Vista Home Basic

Webáruházunkban ez a kiszerelés csak operációs rendszer nélkül kapható, így valamivel több, mint 130 ezer forintba kerül, remek versenytársa az Asus X51 illetve az Acer 5310 szériának. Ők már többé-kevésbé bebizonyították, hogy megérik a pénzüket, úgyhogy most a HP-n volt a sor. A specifikációs listára pillantva egyből látszik, hogy ahol lehetett ott spórolt a cég, de díjazandó, hogy legalább az 1 GB memóriát nem két modulból rakták össze, így a bővítés könnyen megoldható (és indokolt is).

Galéria megnyitása

A gép mellé csak a szokásos dolgok járnak, akkumulátor, tápegység, helyreállító DVD és rövid használati útmutató.

II. Hardver és teljesítménytesztek

Bekapcsolás után utunk egyenesen a BIOS-ba vezetett, ahol semmi érdekeset nem találtunk, így aztán jöhetett a zökkenőmentes, ámde lassú Windows telepítés (a merevlemezen tárolt képfájlból). A gép elég csendesen működött, a DVD meghajtó simán elnyomja internetezés közben, ám terhelésre sajnos előbújik a szög a zsákból, a ventilátor sokkal magasabb sebességre kapcsol. Ez amúgy indokolt is, mert a hűtőrendszer semmiképpen nem nevezhető kiemelkedőnek, hiszen üresjáratban se tudja 50 fok alatt tartani huzamosabb ideig a kétmagos processzort, amely teljes terhelésre egészen 75 fokig melegszik fel. Ettől függetlenül maga a gépház teteje nem meleg, ellentétben az aljával, amely erősebb terhelésnél kellemesen át tud forrósodni.

Galéria megnyitása

Az alacsony rendszerbusznak „hála” a memória kénytelen 533 MHz-en működni, igaz ehhez CL4-es időzítés tartozik, ám ez sem javít sokat a dolgon. Ennek megfelelően az integrált videokártya sebessége is csekélyebb, mivel az a rendszermemóriából táplálkozik, saját VRAM-ja nincs (ez a Vista élményindex pontszámokon is látszik).

Galéria megnyitása

A beépített 160 GB-os merevlemez átlagos teljesítményt mutatott fel, legnagyobb problémája az volt, hogy szörnyen hangosan végezte a dolgát, amely főben járó bűn még akkor is, ha egy relatív olcsó gépről van szó.

HP-Compaq 6720 teszteredmények:

PCMark05 (CPU): 3637

PCMark05 (Graphics): 1167

PCMark05 (HDD): 3945

Cinebench10: 2586 (5 perc 42 másodperc)

Memória olvasás: 3721 MB/s

Memória írás: 2414 MB/s

Memória másolás: 2644 MB/s

Memória késleltetés: 107 ns

CPU Queen: 6214

CPU PhotoWorxx: 4001

CPU Zlib: 19188 kB/s

CPU AES: 5398

FPU Julia: 2103

FPU Mandel: 1349

FPU SinJulia: 673

III. Belsőségek és ergonómia

Sajnos ergonómiai és kényelmi szempontból a 6720 sok helyen megbukott, pedig kinyitás után még pozitívan tekintettünk a jövőbe.

Galéria megnyitása

A billentyűzet már jól ismert a tavaly előtt debütált 500-as széria óta, remekül használható, puha nyomáspontja és lekerekített szélei miatt gyors gépelésre is kiválóan alkalmas. A pozitívumok nagyjából itt véget is értek.

Galéria megnyitása

A gépezeten összesen két gyorsgomb található, amelyek közül az egyik értelemszerűen a ki-bekapcsolást hivatott szolgálni, a másikkal pedig a vezeték nélküli hálózatot tudjuk parkolópályára tenni. Azért egy hangerőszabályzót vagy számológépgombot el tudtunk volna képzelni, esetleg energiagazdálkodási sémák közötti váltásra szolgálót is. A LED-ek hiánya is fájó, így a merevlemez működését maximum a fülünkkkel tudjuk ellenőrizni, lehet ezért választottak ilyen hangosat a szakemberek…Szintén mentesülünk az akkumulátor hogylétét jelző LED-től, gyakorlatilag csak akkor látjuk, ha merül az akksi, amikor már a végét járja, ezt az egyébként kéken világító power LED narancssárgás villogása jelzi.

Galéria megnyitása

A tapipaddal nincs különösebb gond, nem úgy, mint a hozzá tartozó két gombbal. Ha nem vesszük figyelembe, hogy az egyik feljebb van, mint a másik akkor is érthetetlen, hogy miért csak a gombok közelebbi része nyomható be. Ez azt eredményezi, hogy ha van egy pici kis körmünk, akkor az ujjbegyünk már a touchpad alatt kell, hogy legyen, hiszen csak a körmünkkel fogjuk tudni kieszközölni a bal és jobb egér gombos manővereket. Buta hiba.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az elrendezésnél több problémánk is volt. Egyrészt az USB portokat jobban is szét lehetett volna szórni, vastagabb végződésű eszközöknél necces lehet mind a három foglalat kihasználása. A memóriakártyaolvasó csak SD-t és MMC-t kezel, ráadásul se takarólemeze se tartókártyája nincs, így ha nem használjuk, akkor folyamatosan porosodik. A DVD-író tette fel fel az „i”-re a pontot, ugyanis a kiadó tálca annyira gyors, hogy esélyünk sincs elkapni a kezünket előle, így mindig beleakad, akárhányszor csak használni óhajtjuk. A bajt még tetézi, hogy a kiadó gomb mélyen ül és elég érdekes nyomáspontja is van.

A kijelzővel meg voltunk elégedve, fényereje lehetett volna egy árnyalatnyival erősebb, de így sem volt vele gond a napsütéses napokon a kertben. Érdekességként megjegyeznénk, hogy ahogy döntöttük a kijelzőt le-fel,  néha ugyanabban a pontban jelentkezett, majd eltűnt egy pixelhiba, nem tudtuk mire vélni a dolgot.

IV. Üzemidő és értékelés

Az akkumulátor a kategóriára jellemző 2-2,5 órás üzemidőt hozta, ha mindentől megkíméljük, akkor sem tudjuk elérni a 3 órát sajnos. Ha ez lenne a gép legnagyobb problémája, azt még meg is bocsátanánk neki, ám az anyaghasználattal (amely nagyon-nagyon olcsó és üreges, kopogós műanyag érzetét kelti) és az egyéb bosszantó hibákkal sajnos nem sikerült megbarátkoznunk ezalatt a pár nap alatt.

Galéria megnyitása

A HP-Compaq 6720-as gépe sajnos semmivel nem nevezhető jobbnak, mint a sokat szídott egyéb márkák hasonló árú notebookjai, sőt mind az Asus, mind az Acer gépezetét jobbnak találjuk, ráadásul 20 ezer forinttal drágábban már megkapjuk a legolcsóbb kétmagos Lenovo R61i-t, amely köszönőviszonyban sincs a három géppel, így érdemes vásárlásnál elgondolkodni, hogy mennyire nagyok az igények, mert apró árbeli lépésekkel komoly minőségváltozásokat eszközölhetünk.

[italic][bold]A HP-Compaq 6720-as notebookot a CHS-től kaptuk tesztelésre.

[/bold][/italic]

Vásárlás: iPon webáruház

Hivatalos oldal: HP Magyarország

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére