GT440, avagy GF108 reloaded
Még tavaly októberben jelent meg az nVidia legkisebb Fermis kártyája, a GT430, amin a cég GF108-as GPU-ja dolgozott. Többé-kevésbé teljesítette a feladatát és adott egy nVidiás alternatívát az AMD kártyák tengere ellen, de nem tudott emlékezeteset alakítani, még az öregedő GT240-es családot se nyugdíjazta. Az olcsóbb videókártyák mezőnyében elveszik a Fermi architektúra legtöbb előnye, a konkurencia pedig nagyon erős. Az nVidia ráadásul most is hangsúlyozta, hogy az új kártya (a GT440) nem a régi GT240 leváltására született, jól meglesznek egymás mellett. Nos, mindjárt kiderül mennyire, először nézzük milyen kártyák kerültek a mai mezőnybe:
Bár a táblázat konkrét értékeket tartalmaz, a valóság ebben a szegmensben sokkal kaotikusabb. A legtöbb kártyához több féle memóriát is társíthatnak, az órajel ajánlásokra pedig fütyülnek a gyártók. A HD5570-hez például társíthatnak GDDR5-ös memóriát is, de olcsóságuk miatt inkább a GDDR3-as változatok maradtak fent, melyekből a legtöbb nem az AMD által előírt 900MHz-en járatja a memóriákat, hanem 800MHz-en (effektíve 1600). Ez a káosz érvényes szinte az összes kártyára, ami a mezőnyben van, mi minden esetben referencia értékeket használtunk, de vásárlás előtt érdemes tájékozódni az adott gyártó honlapján, a DDR2-es példányokat pedig messzire elkerülni.
No de foglalkozzunk tesztünk főszereplőjével a GT440-nel, aminél egyből feltűnhet, hogy tulajdonképpen csak órajelekben tér el a GT430-tól. Két változata létezik, egy GDDR3-as, ami ugyanakkora memória-sávszélességből gazdálkodik, mint a GT430, és egy GDDR5-ös, ami persze jóval többől. Előbbi maximum 15%-kal lehet gyorsabb a GT430-nál, ha éppen nem korlátozza a memóriája. Vállalkozó kedvűek könnyen csinálhatnak GT430-ukból GT440-et, ennyi tuningot csak nagyon balszerencsés esetben nem bír ki a GF108-as mag. A GDDR5-ös példány már előnyösebb, mert megmutatja, hogy van-e helyzet, amikor memóriája lehúzta a GT430-at.
Eddig elég egyszerű a képlet ugye? GT440=GT430+órajel emelés. Hogy legyen egy kis csavar a képletben, nem csak ezeket a kártyákat hívja GT440-nek az nVidia. Októberben, mikor elstartolt a GT430, már kiadtak egy ilyen nevű kártyát az OEM partnereknek, hogy komplett gépekbe építsék azokat. Az a GT440 azonban a GF106-os GPU butított változatára épül és 144 shadert tartalmaz, igaz, alacsonyabb órajeleken. Ilyennel külön kiskereskedelmi forgalomban nem fogunk találkozni, de érdemes tudni, hogy ha komplett, márkás gépet veszünk GT440-nel, akkor jó eséllyel nem mai tesztünk alanya lesz benne.
ASUS ENGT440 GDDR5
A nálunk járt GT440-es az egyik legerősebb kapható példány, GDDR5-ös memóriákat kapott és az ASUS egy kis látszattuninggal is megküldte (822-ön megy 810 helyett). Mi a tisztaság kedvéért visszavettük a GPU órajelét a teszt idejére, de azért jó tudni a kis pluszról. Kimenetek tekintetében az ASUS kártyája igazodik az olcsóbb konfigurációkhoz, így a DVI és HDMI mellett egy D-sub csatlakozót is kínál átalakító nélkül. Külön tápcsatlakozót természetesen nem igényel a kártya, ahogy egyik sem a ma teszteltek közül.
Ami nagyon örvendetes az ASUS kártyájánál, az az hogy nem spóroltak a hűtésén. A teljes méretű kártya ennek megfelelően halkan dolgozott végig, még a legizzasztóbb pillanatokban is, ahogy ezt egyébként is elvárnánk tőle, de sajnos sokszor futottunk már bele nagyon olcsó, kis hűtőkbe, amik bizony zajonganak, és ez elég kínos lehet pl. egy HTPC-ben.
Tesztkonfiguráció
Alaplap: Gigabyte X58A-UD3R
Processzor: Intel Core i7-930
Memória: 3x1GB Kingmax DDR3-1333
Grafikus kártyák: Asus HD5550 GDDR3 LP, Asus HD5570 GDDR3 LP, Asus HD5670 GDDR5, Asus GT240 GDDR5, Asus GT430 GDDR3 LP és Asus GT440 GDDR5 (mindegyik kártya referencia órajeleken ment)
Tápegység: Corsair TX650
Operációs rendszer: Windows 7 Home Premium 64bit minden frissítéssel
Driverek: Catalyst 11.1, GeForce 266.58
Fogyasztás, hőmérséklet, tuning
Üresjáratban nagyon hasonlóan teljesítenek a kártyák, mindegyiknek elég jó energiamenedzsmentje van. Terhelés alatt viszont már élesen szétválik a mezőny, az AMD kártyák egyértelműen jobb fogyasztással rendelkeznek, csak a legerősebb HD5670-es van párban a GT240-nel, de mint azt már tudjuk, erősebb annál, így ez érthető is. Eddig nem túl meggyőző a GT440.
A hőmérsékleteknél vegyük figyelembe, hogy azok az adott gyártó adott kártyájára vonatkoznak csak, mivel szinte mindenki saját hűtőt pakol a kártyáira, így ez a mostani egy kis Asus körkép lett. A nálunk járt HD5550, HD5570 és GT430 ráadásul alacsony profilú volt, kis ventilátorral, ezt is érdemes figyelembe venni. Extrém hőmérsékleteket ettől függetlenül egyik VGA-nál sem láthatunk, szerencsére mindegyik hűtés hozza a kötelezőt.
Néhány szó a tuningról
Bár belépőszintű kártya akar lenni, azért megnéztük mit tud tuningban a GF108-as chip, ha már ilyen hűtést kapott. 920MHz-ig jutottunk, ami jobb annál, mint ameddig a GT430 elment anno (875MHz), de tekintve hogy egy kis plusz feszültség is van a GT440-en, az elődjéhez képest, így ez nem meglepő.
Tesztek
Mivel nincsenek meglepetések a kártyában, így nem kommentálnánk az eredményeket, csak a cikk végén.
Tesztek folyt.
Végszó
Az összefoglaló diagramon jól látszik, hogy a GDDR5-ös GT440 bő 18%-kal gyorsabb, mint a GDDR3-as GT430-as. Az órajeleket tekintve ez azt jelenti, hogy a GT430-at csak alig korlátolhatja a memóriája, maximum néhány játékban lehet hátráltató tényező. Összegezve az eddigieket persze a lényeg nem ez, hanem az, hogy a GDDR5-os GT440 a GDDR3-as HD5570 mellett kötött ki. Ez nem lenne baj, ha ugyanannyiba kerülne, és ha mondjuk ugyanannyit fogyasztana. Sajnos egyik eset sem áll fent, ha visszatekintünk a fogyasztási diagramra, akkor láthatjuk, hogy jóval többet kér enni, ami ebben a szegmensben nem mindegy, és még csak nem is a villanyszámla miatt. Hiszen a hőtermelés és a fogyasztás kéz a kézben járnak, tehát egy alacsony profilú kártyának már problémái lehetnek egy kis gépbe zsúfolva. Az ár megint egy kínos kérdés a GT440-nek, a GDDR5-ös változat ugyanis drágább a HD5670-nél, megközelíti a GTS450/HD5750 duót (sőt…), a GDDR3-as meg ha befut körülbelül ugyanannyiba fog kerülni, mint a HD5670, ami ugye jóval erősebb. Egyelőre úgy néz ki az nVidia bukta a belépőszintet és középkategória elejét, az AMD-nek túl erős a kínálata. Sajnálatos módon ez azt is jelenti, hogy az AMD nem is érezheti magát sürgetve, hogy kiadja a HD6000-es széria kisebb tagjait a nagyközönség számára is. Nemrég elrajtoltak a piac OEM szereplői számára és a HD6670 akár 20%-kal is gyorsabb lehet a HD5670-nél, ami nem elhanyagolható különbség, így reméljük azért előbb-utóbb mi is kapunk majd belőlük. Aki pedig mindenképp az nVidiától szeretne kártyát venni, annak azt javasoljuk, hogy ne adja GTS450 alá, érdemes kifizetni a különbözetet, jóval erősebb kártya.
A tesztkártyákért köszönet az Asus magyarországi képviseletének, a Cédrus Számítástechnikai Kft.-nek és a Ramiris Europe Kft.-nek!