Specifikáció
Májusban nálunk járt a WayteQ kedvező árú, jó minőségű IPS panellel szerelt táblagépe, ami elég jó benyomást tett ránk. Már akkor is jeleztük, hogy a felturbózott utód már az ajtóban toporog, azóta pedig már meg is vásárolható, illetve hamarosan tesztelni is fogjuk.
Közben azonban a teljes egészében magyar tulajdonú Concorde sem tétlenkedett, és piacra dobta az említett modellek kihívójának számító, szintén In-Plane Switching technológiájú megjelenítővel szerelt, 9,7”-os tabletjét, amit vallatóra fogtunk, hogy kiderüljön, vajon sikerül-e megszorongatni legközelebbi riválisait, a 10 inches xTAB-okat.
Specifikáció
A Concorde Tab 9.7 IPS legfőbb hardveres tulajdonságait az alábbi táblázatban foglaltuk össze:
A gép lelke egy ALLWinner A10 SoC, amelynek egymagos Cortex A8 architektúrás processzora 1,2 GHz-es órajellel üzemel. A központi egység munkáját a MALI 400-as kódnevű, igencsak erőteljes grafikus gyorsító, valamint 1 GB DDR3-as memória segíti.
A nagy dobás természetesen itt is az IPS technológiát használó kijelző, amely ezúttal 9,7”-os. A megjelenítő hozza az elvárt szintet: a színek nagyon szépek, oldalról nézve szinte egyáltalán nem torzulnak, és a tartalom napfényben is jól olvasható marad. Természetesen multitouch van, ráadásul 10 pontos, az ujjmozdulatokra azonnal és pontosan reagál. Az egyetlen kritika a felbontást érheti: bár az 1024*768 pixel megjelenítése a kategóriában teljesen rendjén van, a 4:3-as képarány miatt néhány program kompatibilitásáról biztosan le kell mondanunk. A tesztalany aránylag combos, 8GB beépített memóriával érkezett, ennek döntő többsége elérhető a felhasználó számára, akár programok vagy adatok, zenék, filmek tárolására.
A készülék elő- és hátlapján egyaránt találunk kamerát: az előlapi 1,3 MPixeles, ezt videotelefonálásra használhatjuk, míg a másik 5 MPixeles felbontással büszkélkedik, egészen addig, amíg meg nem pillantjuk a tesztfotó minőségét, de erről majd később. A táblagép képét egy HDMI csatlakozón keresztül küldhetjük külső eszközre, és a gyártó rendkívül büszkén hirdeti a termék dobozán, hogy nem csak az 1080p-s, hanem akár a 2160p-s felbontások sem jelentenek problémát.
Nagy örömünkre szolgált, hogy lassan az olcsó(bb) tabletek is az Android legújabb, 4.0-s verziószámot és Ice Cream Sandwich nevet viselő variánsával kerülnek forgalomba. Ez a változat nem csak kiforrottabb elődjénél, hanem könnyebben kezelhető és sokkal inkább tabletekre való, mint a Gingerbread, ráadásul képes kihasználni a GPU erejét az UI kirajzolásához, így a sebesség is valamennyit javul.
A 60 ezer forint környékén kapható táblagépek legnagyobb problémája a kommunikációs lehetőségek szűkössége, amely sajnos itt is tetten érhető: bár a WLAN modul kezeli a b/g mellett a gyorsabb n szabványt is, sem Bluetooth, sem pedig GPS nincs, viszont az USB host támogatásnak köszönhetően a 3G modemek támogatása reményt keltő. Örömteli, hogy az alapcsomagban kapunk egy USB host kábelt (ráadásul két csatlakozó van a táblán, és mindkettő ismeri ezt a szabványt).
Sajnos a tesztkészülékkel valami probléma volt, furcsa dolgokat produkált az együtt töltött idő alatt. A szokásos ZTE MF-190 modemünkkel próbálkoztunk, amit elsőre egy újraindulással jutalmazott, majd addig nem akart bootolni, amíg azt le nem húztuk. Utána viszont felismerte, csatlakozott, és az APN igazítása után azonnal működni kezdett a böngészés. Remélhetőleg csak mi fogtunk ki egy hibás példányt, és a boltokba kerülő eszközök már nem produkálnak hasonlókat.
Következzen a tesztalanyunk csomagolásának, és külsejének vizsgálata.
Csomagolás, külső, kezelőszervek
Csomagolás, külső, kezelőszervek
Ez a táblagép is meglehetősen nagy csomagolásban érkezett hozzánk, de ennek ellenére a trendeknek megfelelően nem kényeztetnek el a tartozékok özönével.  A készüléken kívül mindössze egy töltő, egy USB host kábel (melynek megléte mindig örömmel tölt el minket), valamint a microUSB-csatlakozós adatkábel, és egy leírás van a dobozban, tokot vagy törlőkendőt sajnos nem kapunk. A garanciáról fontos megjegyezni, hogy az időtartama 12 hónap, és természetesen hazai szakszervizben történik a javítás.
Mivel a tesztalanyunk az Ice Cream Sandwichet futtatja, amely fizikai kezelőgombok nélkül is tökéletesen vezérelhető, ezért a Concorde Tab előlapján ilyeneket nem is találunk (egyébként megvannak, a felső élen kaptak helyet, a hangerőszabályzókkal egyetemben).  Az egyhangúságot csak a jobb felső sarokban található előlapi kamera töri meg.
A felhasznált anyagokat és összeszerelést nem érheti kritika, ugyanis a hátlap fémből van, ami nagyon megdobja a minőség érzését, ráadásul sem nyekergéssel, sem pedig illesztési pontatlansággal nem találkoztunk.
A hátoldalon egyébként sok dolgot nem találunk: itt van az 5 MP felbontású kamera (sajnos segédfény nélkül), valamint egy sztereó hangszórópár, de a képen is látható, hogy ezek nagyon közel vannak egymáshoz, tehát a hatékonyságuk erősen kérdéses. Amennyiben a tablet rakoncátlankodni kezdene, az apró Reset nyílás megbökésével újraindíthatjuk az operációs rendszert.
Lényegében minden hasonló készülék jobb oldalán találjuk a legfontosabb csatlakozókat, ez itt sincsen másképp. Katonás rendben sorakozik a headset nyílása, két microUSB foglalat, a microSD kártyaolvasó, a mini HDMI, valamint a töltő csatlakozója, végül pedig a ki-bekapcsoló gomb.
Általánosságban elmondható, hogy a készülék kellemes külsejű, minőségi anyagokból igényesen összerakott, a felszereltsége a kategóriájának megfelelő. Nézzük, hogyan áll helyt a teljesítménymérésekben!
 
Teljesítmény, használhatóság
Teljesítmény, használhatóság
Tesztjeink kitartó olvasói tudják, hogy a szintetikus teljesítményt az AnTutu benchmarkkal és a Quadrant 2.0-s verziójával szoktuk megmérni.
Sajnos azonban az AnTuTu legújabb, 2.8.2-es verziójában az eredmények kijelzése megváltozott, a pontszámokat látszólag egyesítették, négy nagy kategóriát és egy összpontszámot létrehozva. Ugyanakkor így – mivel a régebbi tesztpéldányok már nem állnak rendelkezésre – nem tudjuk összevetni az eredményeket a korábbiakkal, mivel nem tudjuk garantálni, hogy közben a pontszámítás módja nem változott meg gyökeresen. Emiatt ebben a mérésben csak a kétmagos Motorola Xoom-mal tudtunk összehasonlítani (ha befut a WayteQ teszttábla, akkor természetesen a legnagyobb konkurencia mellékerül majd).
Természetesen nem meglepő, hogy a Tegra 2 fényes győzelmet arat az egymagos ALLWinner A10 felett, ám egy dolog nagyon figyelemre méltó. Nevezetesen, hogy a MALI 400-as GPU legyőzte az nVIDIA üdvöskéjét, ami még annak fényében is elgondolkodtató, hogy annak egy kicsivel több pixelt kell meghajtania. A próbák során tesztalanyunk minden gond nélkül lejátszotta a HD felbontású videókat a YouTube-ról, tehát videózásra tökéletes választás.
Az IPS-ek csatájában fontos mérföldkő a fenti ábrán látható Quadrant eredmény, ugyanis a Concorde fölényesen legyőzte az xTAB-100s modellt (és a kis aTAB is csak azért tudott diadalmaskodni felette, mert lényegesen alacsonyabb felbontású a kijelzője). Érdekes lesz, ha megkapjuk a 100is-t, kíváncsiak vagyunk, hogyan alakulnak az erőviszonyok a frissített modell színre lépésével.
El kell még mondani, hogy a hétköznapi használatban a 9.7 IPS remekül használható, mindössze pár kisebb döccenést tapasztaltunk a működés során, de ez ugyanígy van a Xoom-nál is, tehát valószínű, hogy inkább az ICS a ludas ebben a dologban.
Az igazi sokk akkor ért minket, amikor megpróbáltunk a hátlapi kamerával fotózni. Nehezen hihető, hogy ez így kigördülhetett a gyárkapun, mert a képminőség egyszerűen botrányos, úgy néz ki, mintha olajfestményt nézegetnénk.
A Concorde akkumulátora 3750 mAh-s kapacitással rendelkezik, és a gyártó nem adott meg adatokat a készenléti időre vonatkozóan. Tesztünk során bekapcsolt Wi-Fi mellett 3-4 órán keresztül bírta szusszal a böngészést, ez nagyjából átlagos értéknek tekinthető. Ez az a pont, ahol a nagy vetélytárs xTAB-100is fölényes győzelmet arathat, abban ugyanis 8000 mAh-s telepet találunk.
 
Operációs rendszer, hozzáadott szoftverek
Operációs rendszer, hozzáadott szoftverek
Tesztalanyunk egyik megnyerő vonása, hogy már az Android 4.0.3-s változatát futtatja, de a gyártó nem fektetett semmilyen energiát ennek testre szabására. Teljesen alap Ice Cream Sandwichet kapunk tehát, néhány extra szoftverrel megspékelve.
A widgetek kínálata is az operációs rendszer beépített választékát jelenti, ami nem feltétlenül hátrány, hiszen a Google rendszerszoftvere számos kellemes minialkalmazással segíti a mindennapok munkavégzését. Természetesen a Play áruházból bármikor szabadon tudjuk ezeket bővíteni.
Az alkalmazások listájában szerencsére találkozunk egy-két pozitív meglepetéssel. Van itt e-book olvasó szoftver (a jól ismert Aldiko), dokumentumok megjelenítését és szerkesztését lehetővé tevő program (Documents To Go), valamint alapszintű fájlkezelő. A multimédiás irányvonalat itt is hangsúlyozzák: 2160p-s felirattal büszkélkedik a Galéria, illetve Hi-Q MP3 Recorder néven egy hangrögzítővel is gazdagabbak leszünk.
Hasonlóan tehát a WayteQ xTAB-100s-hez, itt sem erőltették meg magukat a hozzáadott érték tekintetében, és ez elég szomorú. Jó lenne egy olyan középkategóriás tablettel összefutni, amelynek 60 ezer forint körüli árába ilyen extrák is beleférnek.
Összegzés
Összegzés, vélemény
Amennyiben eltekintünk a nálunk járt darab hibáitól, megállapíthatjuk, hogy a Concorde IPS-paneles táblagépe egész kellemesre sikeredett. Igényes, minőségi külseje megfelelően erős hardvert takar, a mindennapokban jól használható, főleg a friss operációs rendszernek köszönhetően. Adatkommunikációs repertoárja sajnos nagyon szegényes, és a programválaszték sem valami bőséges, de ezért az árért – úgy tűnik – még mindig kompromisszumokat kell kötni. Kíváncsiak vagyunk, hogyan áll helyt a WayteQ xTAB-100is-sel szemben, remélhetőleg hamarosan sor kerülhet az összehasonlításra.
Pro:
+ Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
+ jó grafikus teljesítmény
+ 2160p-s videólejátszás
+ jó minőségű kijelző
+ külső 3G modemek támogatása, USB host kábel az alapcsomagban
+ igényes anyaghasználat
+ aránylag kedvező ár
Kontra:
- nincs GPS és Bluetooth
- pocsék hátlapi kamera
- az akkumulátor lehetne erősebb is
- örültünk volna némi extra szoftvernek
A tesztgépet a Juventus Team-től kaptuk kölcsön, ezúton is köszönet érte!