1. Bevezető és specifikáció
Nagy fába vágtuk a fejszénket, ugyanis bár járt már nálunk az AMD új Brazos platformja, egy az egyben viszont nem tudtuk még összehasonlítani a konkurens Intel Atommal. Most az Asus Magyarország közbenjárásával kaptunk egy Inteles és egy AMD-s példányt az eeePC széria 1215-ös családjából, leküzdve a kijelző és akkumulátor jelentette különbségeket. Két pontosan ugyanolyan gép, amelyekben csak a dobogó szívek eltérőek.
Közös vonásuk ettől függetlenül az egyéb hardverek tekintetében is van, ugyanis mindkettőben asztali gépekbe szánt processzorok dolgoznak, a 1215N-ben a már ismert Intel Atom D525 a maga 1.8 GHz-es órajelével, a 1215B-ben pedig az AMD Brazos architektúrájának zászlóshajója, a szintén kétmagos E-350, de csak 1.6 GHz-en. A mostani teszt sokkal inkább fókuszál a két platform összehasonlítására, mint magának a netbooknak a bemutatására, de természetesen, ha már nálunk járt a masina, igyekeztünk megvizsgálni a szokásos szempontok alapján is.
Látható, hogy minimális különbségek vannak a két kiszerelés között – azon kívül, hogy az AMD-s változat nem ezüst, hanem fekete színben pompázott – hiszen a kétszer annyi memória és a kétszer akkora merevlemezen felül mindössze egy USB 3.0 vezérlővel gazdagodott a 1215B (ezek mind elérhetők a 1215N-hez is, hiszen az egész családnál opciós tételek a listán). Az árcédula ehhez képest alig nőtt az Atomos változattal szemben, igaz, múltkori tesztünk óta a 1215N egy picit olcsóbb lett. A 2 év garancia továbbra is széria, ahogy a hozzá tartozó „Pick up and return” háztól-házig szolgáltatás is. Fontos tényező lehet, hogy a 1215B mellé immáron 64 bites operációs rendszert kapunk.
Kivételesen tényleg csak a gépeket kaptuk meg tesztelésre, így a kiegészítők közül ezúttal a tápegységen kívül egyik se volt benne a dobozban, ettől függetlenül a 1215B mellé is ugyanazok járnak, mint a 1215N-hez. A tápegység most is 40W-os és meglepően gyorsan tölti a gigászi hatcellás akkumulátort.
2. Hardver
Zajszintet tekintve az AMD-s változat, ha minimálisan is, de hangosabb volt az Intel Atomosnál, de még így sem érte el azt a küszöbértéket, ahonnan zajosnak nyilvánítunk egy-egy notebookot. A nagyobb hűtési igény valószínűleg a papíron nagyobb fogyasztási adatoknak köszönhető, hiszen a magasabb fordulatszám mellé nagyjából hasonló hőmérsékleti értékek társulnak, mint a 1215N-nél. Üresjáratban mind a processzor, mind a benne lévő videokártya 52 fokos volt, míg maximális terhelés mellett ez az érték 75-re változott. Ezek 1, illetve 8 fokkal magasabb eredmények, mint az Atomos verzió esetében.
A Windows valamivel erősebbnek érezte a kétmagos AMD processzort, mint az összesen négy szálon dolgozni képes Intel Atomot, ami nem csoda, hiszen az E-350 egy eleve Out of order architektúrából kialakított központi egység. A gyakorlatban is érezni, hogy a Brazos ereje valamivel több, hiszen az ablakváltásokat és a flash-sel teletűzdelt weboldalak görgetését is fickósabban végzi, mint házon belüli ellenfele. A videokártyákat nincs értelme összehasonlítani a Windows beépített tesztje alapján, ugyanis a 1215N-nél a harmat gyenge, processzorba integrált Intel GMA3150-et értékelte a rendszer, nem pedig a sokkal erősebb NVIDIA ION2-t.
A két gép között alapvető különbség, hogy az AMD Brazos platform egy sokkal fejlettebb processzorba integrált videokártyát tartalmaz, mint az Intel aktuális Atom családja, amely alapvető video gyorsítási képességein felül semmire nem alkalmas igazán. Ezt a csorbát hivatott kijavítani az Asus az NVIDIA második generációs ION platformjával, amely gyakorlatilag egy PCI-Express-es GeForce G310M-mel egészítette ki a rendszert. A mobil Radeon HD6310-zel szemben az NVIDIA megoldása papíron valamivel lassabb, kérdés, a valóságban melyik processzor tudja jobban kihajtani a mellé társított grafikus gyorsítót.
A merevlemez a 1215B-ben csendben tette a dolgát, igaz, lineáris olvasásban lassabb, fájlkezelésben viszont gyorsabbnak bizonyult a 1215N-ben lévő fele akkora Seagate-nél, amely hajlamos volt olykor zajongani.
A sztereó hangszórópár pontosan ugyanaz, mint volt, a tiszta, de vödör-szerű hangzás így aztán megmaradt. A hangerővel nincs gond, torzításnak nyoma sincs.
3. Ergonómia és teszteredmények
Kivételesen nem mennénk végig újra az ergonómiával kapcsolatos dolgokon, ugyanis minden, amit a 1215N-nél leírtunk, érvényes a 1215B-re is, hiszen nem csak a kasztni ugyanaz, de még a kijelző is. Annyit mindenesetre megjegyeznénk, hogy a magyar billentyűzetkiosztással rendelkező géphez képest a most nálunk járt két angol lokalizációs készülék messze rosszabb klaviatúrával rendelkezett. Nem igazán értjük az okot, de az alátámasztás és a gombok stabilitása nem említhető egy lapon a két eltérő kiosztású billentyűzet esetében. Ha nem tudnánk, milyen jó a hazai, simán a sárga földig aláznánk a külföldit.
Ami sokkal fontosabb, az a két gép teljesítménye közötti különbség megvizsgálása. Most, hogy egymás mellett láthattuk a két platformot ugyanabban a köntösben, ugyanazzal az akkumulátorral, igyekeztünk mindent megnézni, amit csak meg tudtunk a pár napos tesztidőszak alatt.
Kezdjük rögtön a processzorral. Látatlanban valószínűleg sokan arra tippelnének, hogy az AMD kétmagos megoldása lemossa az Intel egyik legerősebb Atomját, de a helyzet nem ennyire egyértelmű. Vannak oda-vissza verős játékok, sőt van, ahol az órajel és a végrehajtó szálak száma miatt az Atom D525 képes elhúzni vetélytársa elől, az életszerű helyzetekben mégis az AMD megoldása érződik erősebbnek.
Ezt némileg alátámasztani látszik a legújabb PCMark7 által adott eredményhalmaz, ahol megfigyelhető, hogy ahol nem jól párhuzamosítható feladatok vannak (ilyen a video kódolást kivéve nagyjából minden más), ott az AMD központi egysége előnybe kerül riválisával szemben. A videokártya úgy tűnik, az E-350 alatt muzsikál jobban, de lássunk jó néhány tesztet ennek alátámasztására.
Két tesztet (Last Remnant, Street Fighter IV) leszámítva a Radeon HD6310-zel párosított AMD E-350 legalább olyan, ha nem jobb teljesítményre képes játékok alatt, mint az ION2-vel felvértezett kétmagos Intel Atom. Ami a grafikonokon nem látható, az a minimálisan kirajzolt képkockák száma, ebben is többnyire az AMD házon belüli megoldása a jobb, arról nem is beszélve, hogy – bár jelentősége nem nagyon van – a két videokártya közül egyedül a Radeon rendelkezik DirectX 11 támogatással.
A legnagyobb megdöbbenést mégis talán az akkumulátoros tesztek eredményei váltották ki. Úgy tűnik, az AMD végre tényleg magára talált és képes lesz megszorongatni az Intelt, hogy megtörje egyeduralmát a netbookok piacán. Ezek után kíváncsiak vagyunk, hogy mire képes a platform akkor, ha az alacsonyabb órajelű és egyben alacsonyabb fogyasztású processzorral (C-50) tesszük próbára. A jövőben erre is sor kerül.
4. Értékelés
Az Asus eeePC 1215N-nél úgy éreztük, hogy végre ismét lesz létjogosultsága a netbookoknak és a 1215B újra megerősített minket ebben. Más kérdés, hogy nem nem feltétlenül azon az áron, amikbe most a 1215-ök kerülnek, még egy picit drágábbak arányaiban mint a többiek. Az AMD Brazos platformja viszont minket egyre inkább meggyőz magas szintű integráltságával és remek fogyasztási mutatójával. A „zöldek” kezében végre van egy igazán jó fegyver, hiszen már 120 ezer forint alatt is kaphatunk E-350-nel és Mobility Radeon HD6310-zel szerelt netbookot, amely minden tekintetben jobb partinak számít a mezei egymagos Intel Atomnál és a benne található harmatgyenge GMA 3150-es videokártyánál. Egyedül az akkumulátoros üzemidőben tud felül kerekedni az Intel bevált platformja, de valószínűleg sokan azt fogják mondani a vásárlás pillanatában, hogy inkább működjön 8 óra helyett csak 6-ot a gép, de sokkal kevésbé kösse meg a kezem. Már tesztasztalunkon van a következő nagy dobás, amely egyenesen a Lenovo-tól érkezett, érdemes lesz tehát nyomon követni a Brazos architektúrára épülő modelleket, alighanem a nyár és a korai ősz egyiksiker várományosával állunk szemben.
[italic][bold]Az Asus eeePC 1215N és 1215B netbookokat az Asus magyarországi képviseletétől kaptuk tesztelésre, köszönjük!
[/bold][/italic]
AMD Brazos platform:
Pro:
+ kategóriájában jó teljesítmény
+ processzorba integrált, alacsony fogyasztással rendelkező és gyors videokártya
+ alacsony fogyasztás
+ kellemes árazás
Kontra:
- a siker alapvetően a piac fogadtatásán múlik
Hivatalos oldal: Asus eeePC 1215N | Asus eeePC 1215B
Vásárlás: iPon webáruház